Rzeźbiarz Lorenzo Quinn wrócił triumfalnie do Wenecji z kolejną monumentalną instalacją „Building Bridges”. Towarzyszyła ona i uzupełniała słynne Biennale. Sześć par rąk rozciągało się i unosiło w rzędzie wzdłuż kanału przy historycznym Arsenale w Wenecji – mieście zbudowanym na mostach. Wszystkie pary rąk łączą się i tworzą most jedności.
Rzeźba stworzona dla klimatu
Cała instalacja miała prawie 50 metrów wysokości i 65 stóp szerokości. Building Bridges została uznana, za jedną z najlepszych instalacji na temat zmian klimatycznych na 58. Międzynarodowej Wystawy Sztuki – La Biennale di Venezia 2019. Dla Lorenzo Quinn’a to wzmocnienie wyrazu jego pracy „Support” w Wenecji w 2017 roku, dzięki której zdobył uznanie na całym świecie.
Podczas gdy poprzednie dzieło mówiło o podwójnej naturze człowieka i jego zdolności do bycia zarówno kreatywnym, jak i destrukcyjnym dla środowiska, „Building Bridges” skupia się całkowicie na pozytywach. W epoce, w której wznoszone są mury niezgody, aby nas podzielić, Quinn stara się rozpowszechniać w Wenecji ideę jedności i pokoju.
„Wenecja jest świadectwem światowego dziedzictwa i miastem zbudowanym na mostach” – mówi rzeźbiarz – „Jest to idealne miejsce do propagowania przesłania o jedności i pokoju na świecie, aby więcej z nas na całym świecie budowało łączące nas mosty, a nie ściany i bariery”.
Budujmy mosty – nietypowa instalacja
„Każda para rąk w instalacji celebruje jedną z sześciu uniwersalnych wartości ludzkich. Przyjaźń – aby wspólnie budować przyszłość. Mądrość – aby podejmować decyzje wzajemnie korzystne. Pomoc – aby umocnić trwałe relacje. Wiara – aby zaufać swojemu sercu i własnej wartości. Nadzieja – aby wytrwać w wartościowych przedsięwzięciach. Na koniec Miłość – podstawowy cel tego wszystkiego” – taką refleksją na temat instalacji dzieli się Lorenzo Quinn, syn aktora Anthony’ego Quinna.
Każda para dłoni wyraża te wartości poprzez dotyk. Niezależnie, czy jest delikatny, czy mocny, wszystkie tworzą niezaprzeczalną ekspresję wyrazu, tłumaczoną uniwersalnie. Siła, miłość i empatia charakteryzują całą instalację rzeźbiarską. Przyciąga ona uwagę równie mocno, jak „Support”, który stał się jedną z najbardziej tętniących życiem instalacji artystycznych podczas Biennale w Wenecji w 2017 roku.
Nieprzypadkowa lokalizacja
Motyw przewodni dzieła doskonale pasuje również do jego lokalizacji w sąsiedztwie Arsenału. Historyczna stocznia w Wenecji to miejsce, w którym silna Republika Wenecka budowała flotę morską już od XII wieku. Skonstruowano także statki handlowe, które pomogły Wenecji stać się imperium handlowym. Reputacja Wenecji jako miasta nieustannie łączącego się z różnymi narodami, zarówno poprzez handel, jak i turystykę, doskonale wpisuje się w pragnienie Quinna, aby zobaczyć świat, w którym kultury się jednoczą.
Zdjęcia: Halcyon Art International
Zobacz również: Panele winylowe – dlaczego warto postawić na podłogi LVT? | Jak wykończyć przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni?