Czas na nowe biurko dla dziecka – porady od VOX

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Mali dorośli, tak samo jak duzi, mają swój charakter i pasje, a więc także oczekiwania względem otoczenia, w którym będą je rozwijać. Pokój dopasowany do osobowości dziecka to miejsce, w którym komfortowo może oddawać się swojemu hobby albo realizować wyznaczone szkolne zadania.

Wybieramy biurko dla dziecka

Miejsce pracy młodego człowieka to przeważnie jego pokój, a w nim centrum nauki i zabawy zwykle stanowi biurko. Biurko dla dziecka, razem z krzesłem czy akcesoriami, powinien być dopasowany do wieku i potrzeb użytkownika. Podpowiadamy jak wybrać mebel, które będzie idealny dla Twojego dziecka.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Czasem trzeba się podzielić

Większość rodzeństwa, przynajmniej do pewnego momentu życia, dzieli pokój. Często mają też wspólne biurko, które musi stać się strefą współpracy. Aby blat był miejscem pokojowego współdziałania, podczas zakupów zwróćmy uwagę przede wszystkim na wielkość przestrzeni roboczej. Jeśli rodzeństwo będzie z biurka korzystać jednocześnie, wtedy lepiej wybrać model dłuższy, niż szerszy. Dzięki temu dzieci będą mogły być blisko siebie, ale bez przeszkadzania sobie nawzajem. Przy takim biurku znajdzie się też miejsce dla rodzica.

Współdzielone miejsce pracy warto ustawić tak, by dostęp do niego był możliwy co najmniej z dwóch stron – to podniesie komfort korzystania. Utrzymanie porządku na biurku ułatwią pojemne i łatwo dostępne schowki. W nich po skończonej nauce czy rysowaniu możemy szybko zebrać kredki, ołówki i papier.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Niezwykle ważnym aspektem – zarówno dla młodych jak i starszych użytkowników – jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Czy współdzielone biurko potrzebuje aż dwóch lampek? Niekoniecznie. W przypadku biurka Spot Young marki VOX sprytnie rozwiązano ten dylemat  – w górnej belce nad blatem umieszczono oświetlenie LED w mlecznej obudowie.

Natężenie światła można regulować za pomocą dołączonego pilota. Dzięki temu lampka może funkcjonować zarówno jako światło do odrabiania lekcji, jak i delikatny punkt świetlny, który wprowadzi do pokoju ciepły nastrój. Listwę nad biurkiem można też wykorzystać do innych celów. Jakich? Już dzieci coś wymyślą. Co ważne – blat biurka Spot Young można umieścić na jednym z trzech poziomów, dzięki czemu biurko „rośnie” wraz z użytkownikami.

Zwyczajny, ale nie zwykły

Klasyczne rozwiązania to wybór dla uczniów, którzy potrzebują porządku i ładu, by móc się skupić. Takie biurko będzie przestrzenią, przy której można będzie w całości oddać się swoim zajęciom – nic nie będzie odciągać uwagi dziecka od lektury czy wykonywania pracy domowej. Pojemne szuflady (koniecznie jedna powinna znajdować się bezpośrednio pod blatem, tak by zawsze mieć pod ręką potrzebne przedmioty albo móc w niej schować komputer) pozwalają szybko usunąć z pola widzenia to, co w danej chwili nie jest potrzebne. Klasyczne biurko jest podręcznym archiwum albo magazynem, dlatego pomaga wyrabiać w dziecku nawyk porządkowania swojego miejsca pracy.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Takie typowe biurko wcale jednak nie musi być pozbawione indywidualnego charakteru. Zaprojektowane przez Martę Krupińską biurko Simple dostępne jest w dwóch wersjach – większe z szufladami i schowkami po obu stronach oraz mniejsze z szafką po jednej stronie.

To mebel, który stworzycie razem z jego przyszłym użytkownikiem – sami zdecydujecie po której stronie znajdzie się kontener czy z jakich materiałów będzie wykończone. To od Was zależy, w którym z czterech kolorów będą korpus, fronty, nóżki i uchwyty.

Przystanek w drodze na Księżyc

Twoje dziecko to odkrywca i wynalazca, który z każdego spaceru przynosi znaleziska, a w swoim pokoju konstruuje statki kosmiczne? Zwykłe biurko może mu nie wystarczyć. Stworzenie przestrzeni, która będzie zarówno miejscem nauki, jak i warsztatem dla kreatywnej młodzieży wymaga też elastycznego podejścia z naszej strony.

Zadbajmy o pojemniki i schowki, które pomogą zorganizować skarby przyniesione z wypraw, archiwizować szkice i własnoręcznie wykonane plany. Takie organizery pomogą utrzymać porządek w narzędziach – w końcu przetaczające się tu i ówdzie kredki czy linijki nie pomogą w budowie nowego Saturna V. Musimy tylko pilnować, aby pokój nie zarósł kartonami czy pudełkami.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do pokoju „bazy”, którą młody użytkownik może sam rozbudowywać i zarządzać. Taki system stworzyli z marką VOX Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski projektując biurka z kolekcji Stige – prosty korpus to podstawa, którą można rozbudowywać o liczne funkcjonalności. Punkt wyjścia stanowi blat z dwiema szufladami, do którego można dostawić np. ruchomy kontener. Mobilny moduł pozwala poszerzyć przestrzeń roboczą, można go też łatwo przemieścić w inną część pomieszczenia czy domu.

Biurko Stige wyposażone jest albo w specjalną drabinkę, albo w małe uchwyty. W obu wypadkach te rusztowania służą do mocowania organizerów, półek, tablic i licznych dodatków. To miejsce które żyje wraz z jego użytkownikiem – może zmieniać się w zależności od tego jakimi pasjami żyje dziecko albo nad czym obecnie pracuje. Akcesoria można w dowolnym momencie przesuwać, dodawać albo odpinać.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Przestrzeń na chwilę

Dla niektórych dzieci biurko jest tylko chwilowym przystankiem, nie każde lubi przy nim pracować. W takich sytuacjach duży mebel z licznymi szufladami będzie zbędny – jego potencjał nie zostanie wykorzystany. Dla żywego, młodego ducha, który ciągle zmienia swoje miejsce, lepsze będą mobilne meble (np. kontener, który może służyć jako półka, przestrzeń robocza albo ruchomy magazynek), mały stolik do pracy na łóżku czy podłodze albo ściany pokryte farbą tablicową. Sprawmy, by każdy centymetr podłogi czy ściany był miejscem idealnym do pracy i zabawy.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Oczywiście to wcale nie oznacza, że biurko będzie niepotrzebne – dla dziecka o żywiołowym temperamencie wybierzmy minimalistyczny i lekki model. Pogódźmy się z myślą, że nasza pociecha spędzi przy nim tylko chwilę w ciągu dnia. Joanna Leciejewska tworząc biurko Concept stworzyła właśnie taki mebel, który nie dominuje w przestrzeni i czeka na swój moment. To prosty, duży blat ustawiony na nogach z litego drewna dębowego – równie dobrze będzie biurkiem, jak też stołem czy półką.

Dwie szuflady pozwalają zgromadzić najbardziej potrzebne przedmioty. Są one w pełni wysuwane, dlatego można je wyjąć wraz z zawartością i w mgnieniu oka przenieść się na łóżko czy podłogę, bez obawy że przybory do rysowania rozpierzchną się po pokoju. Biurko Concept spełnia więc wszystkie kluczowe zadania, które stawiamy przed tego rodzaju meblem: jest miejscem do pracy i przechowalnią wszystkiego, co do pracy niezbędne.

Czas na nowe biurko dla dziecka - porady od VOX

Biurko dla dziecka to kluczowy element wyposażenia pokoju ucznia. Aby wykorzystać jego potencjał ważne są też takie elementy, jak fotel, małe meble wokół, półki czy dodatki w postaci organizerów lub oświetlenia. Kluczowa jest też prawidłowa aranżacja całego wnętrza, aby mieć swobodę w korzystaniu z biurka.


Zobacz również: