Nareszcie urlop! W końcu można odpocząć – za miastem, blisko przyrody. Domek letniskowy to idealne miejsce na beztroskie wakacje. Podpowiadamy, jak dobrze się urządzić – zarówno blisko lasu, jak i jeziora.
Coraz chętniej zamiast zagranicznych wakacji wybieramy rodzime krajobrazy. Urlop na Mazurach, w chatce pod miastem albo na wsi to często także wyraz naszej troski o planetę. Chcemy żyć i odpoczywać odpowiedzialnie, więc nic dziwnego, że zamiast zatłoczonych plaż czy gwarnych kurortów wybieramy domek letniskowy. Niezależnie od tego, czy jest nasz własny, czy wynajęty, możemy łatwo sprawić, że na kilka wakacyjnych tygodni będzie naszym wymarzonym miejscem na Ziemi.
Domek letniskowy – cześć przyrodo!
Domek nad jeziorem czy w lesie to nasze schronienie i azyl. Będąc na wakacjach wyłączamy służbowe telefony i przestajemy sprawdzać skrzynkę mailową. Celebrujemy każdą chwilę na łonie natury. Pewne jej atrybuty przenosimy też do naszych wnętrz. Zamiast betonów – stawiamy na drewniane podłogi i okładziny ścienne. Zamiast plastikowych czy metalowych elementów wyposażenia – wybieramy te proste, wykonane z naturalnych materiałów.
– Koniecznie zaprośmy las czy pobliską łąkę do swojego wnętrza. W trakcie spaceru warto zebrać ułamane gałązki czy drobne kwiatki, z których po zasuszeniu stworzymy wspaniałe kompozycje. Dzięki nim nasze wnętrze będzie się zmieniać. Bardzo dobrym pomysłem są “żywe obrazy” – zamknijmy ulubione kwiaty w ramkach za szkłem i stwórzmy kompozycje, które co jakiś czas możemy wymieniać na nowe – podpowiada Natalia Całus, ekspertka marki VOX.
Dekoracje z roślin czy kamieni to świetne rozwiązanie zwłaszcza we wnętrzach wynajmowanych, które na czas pobytu chcemy uczynić “swoimi”. Z kolei we własnym domku nie zapominajmy o przyjemnych tekstyliach (zasłony, koce, dywaniki) w stonowanej kolorystyce. One dopełniają klimat naturalnego wnętrza.
Sprytne rozwiązania na małą przestrzeń
W naszej letniej ostoi często nie mamy zbyt wiele przestrzeni. Wystarczy jednak parę prostych rozwiązań, by zapewnić sobie wygodę i przytulność. Wybierając meble do takiego wnętrza postawmy na rozwiązania mobilne – dzięki temu szybka rearanżacja pokoi nie będzie problemem, gdy na urlop przyjedziemy z grupą znajomych. W domku przebywamy zwykle tymczasowo, więc zamiast kolejnych szafek lepsze będą pudełka czy pojemne kosze albo worki z naturalnych materiałów.
Ciekawy rozwiązaniem problemu z przechowywaniem mogą być łóżka z drabinkami (znajdziemy je np. w kolekcji Stige od VOX). Na takich drewnianych ramach można zamocować organizery, dodatkową półkę czy lampki. W takiej sypialni o wiele łatwiej zadbać o porządek i klimat.
– Sprytne meble z nietypowymi rozwiązaniami pomogą nam wykorzystać niewielką przestrzeń letniskowego domu. Dzięki nim zadbamy o ład i zapewnimy sobie wszystko, co niezbędne na czas pobytu. Na przykład w zagłówku łóżka z kolekcji Spot możemy schować podręczne rzeczy, a jego szczyt posłuży nam za półkę. Poduszki w pełni wystarczą, by było nam miękko za plecami, gdy zechcemy poczytać w łóżku – podpowiada Natalia Całus.
Pamiętajmy też, że taras czy ganek są naturalnym połączeniem naszego wnętrza z otoczeniem. Sprawmy, by nasz dom naturalnie otwierał się na świat wokół.
Miejsce na pamiątki
Miejsce odpoczynku sprzyja refleksjom oraz powrotom do korzeni – pamiątki po przodkach będą bardzo ważne dla budowania więzi z tym miejscem.
– Domek letniskowy to idealne miejsce na wszelkiego rodzaju produkty rzemieślnicze i rękodzielnicze. Ręcznie wyplatane koszyki czy abażury, gliniane naczynia i doniczki, tkaniny czy dywaniki z grubymi splotami pomogą nam poczuć autentyczną więź z miejscem. Kontakt z rękodziełem wyzwala też naszą własną kreatywność – podpowiada Natalia Całus.
Miejsce dla takich przedmiotów znajdziemy w każdej części domu. W sypialni może to być staromodna narzuta, w przestrzeni dziennej – szafa po babci, w jadalni naczynia kupione na pchlim targu, a na tarasie – siedziska ze skrzynek czy dekoracje z roślinami, o które uważnie dbamy. Dzięki takim rozwiązaniom to będzie naprawdę nasze miejsce na Ziemi. Nie tylko w wakacje.
Zobacz również: