Jak urządzić garaż w środku? Najlepsze sposoby na wystrój wnętrza

Garaż w środku

Garaż to coś więcej niż tylko miejsce na zaparkowanie samochodu i uchronienie go przed gradem. To również coś więcej niż tylko przydomowy schowek na piłę mechaniczną czy starą kosiarkę. To miejsce, które z odpowiednim podejściem szybko zamieni się w domową siłownię, studio muzyczne, a nawet kino. Transformację należy zacząć jednak od podstaw, czyli od wykończenia ścian (aby utrzymać temperaturę, a ciepło nie uciekało) oraz zakupu odpowiednich mebli do przechowywania narzędzi. Tylko pozostaje pytanie – jak się za to wszystko zabrać?

Podstawa, czyli miejsce na samochód

Miejsce postojowe powinno mieć wymiary około 2,5 × 5 metra (oczywiście może być większe – komfortu w końcu nigdy zbyt wiele). Taka przestrzeń jednak już zapewni wygodne wsiadanie i wysiadanie z auta – zarówno z mniejszego hatchbacka, jak i masywnego SUV-a. Warto zadbać, aby stanowisko było całkowicie puste (wyjątkiem może być podziemny kanał samochodowy), a blat roboczy i regały nie naruszały jego przestrzeni.

„Ciepła” ściana, sufit i podłoga

Większość osób traktuje garaż jako pomieszczenie robocze. Właśnie dlatego preferowana temperatura w jego wnętrzu to ok. 10-12°C. Taki komfort zapewnią ocieplone ściany, sufit i podłoga – wyłożone materiałami izolacyjnymi, w stylu pianki poliuretanowej czy wełny mineralnej. Jeśli należymy do grona osób ciepłolubnych, możemy zainwestować także w niewielki grzejnik, który podniesie temperaturę o kilka stopni, lub klimatyzację, która ochłodzi wnętrze w upalne dni. Pamiętajmy tylko, aby nie przekraczać 16°C – praca fizyczna powyżej tej temperatury zaczyna być męcząca. Budowa garażu powinna uwzględniać także system wentylacyjny, aby nie dochodziło do kondensacji i gromadzenia się uciążliwej dla płuc wilgoci.

Jak urządzić garaż w środku?

Na jaką bramę garażową postawić?

Brama garażowa to nie tylko kwestia wyglądu (czyli wizualna), ale też zabezpieczenia (np. przed złodziejami). Producenci oferują wiele rodzajów bram. Do najpopularniejszych należą: 

  • bramy uchylne – najbardziej klasyczne rozwiązanie, które polega na otwieraniu bramy do góry i na zewnątrz, takie bramy są proste w obsłudze, tanie i łatwe w montażu;
  • bramy segmentowe – otwierają się pionowo w górę i składają wzdłuż sufitu garażu, nie zajmują dużo przestrzeni i dobrze zabezpieczają przed uciekaniem ciepła;
  • bramy rolowane – zwijają się w rolkę nad otworem garażu, nie zajmują przestrzeni ani przed garażem, ani na suficie;

Mogłoby się wydawać inaczej, jednak do najbezpieczniejszych drzwi garażowych zaliczamy segmentowe i rolowane. Przed zakupem warto sprawdzić ich klasę antywłamaniową, którą opisują symbole, takie jak np. RC1, RC2, RC3.

Garaż w środku

Garaż od środka – akcesoria i wyposażenie

W garażu liczy się przede wszystkim miejsce – bardzo łatwo można „utonąć” wśród tony elektronarzędzi, sekatorów ogrodowych czy kół samochodowych. Dlatego już na początku warto zainwestować w sensowne umeblowanie. W garażu przydadzą się m.in.:

  • stół roboczy – na narzędzia i materiały, z blatem o regulowanej wysokości;
  • tablica z hakami – na mniejsze elektronarzędzia i akcesoria ogrodowe;
  • podwieszane regały – na cięższy sprzęt i trudny do powieszenia;
  • szafki wolnostojące – na wielkogabarytowe wyposażenie robocze.

W dalszej kolejności można zastanowić się nad dodatkami. Świetnym pomysłem jest montaż oświetlenia LED RGB, które nie tylko rozjaśni wnętrze, ale doda także kolorowego uroku. Ciekawą propozycję stanowi też:

  • sprzęt do ćwiczeń – hantle, sztanga, gumy oporowe, kettlebell;
  • garażowe studio muzyczne – izolacja akustyczna, wzmacniacze dźwięku;
  • kino – projektor, biała ściana, wygodne fotele, kanapa, system kina domowego.

Tego typu dodatki sprawią, że garaż zmieni się z nudnego warsztatu roboczego w centrum rozrywki. W końcu to pomieszczenie nie musi służyć jedynie do parkowania samochodu. Wszystko zależy od dostępnego metrażu i pomysłowości.

Jak urządzić garaż

Jak dodatkowo zabezpieczyć garaż?

Garaż bardzo często służy jako schowek na cenne narzędzia czy np. części samochodowe. Dlatego w skład akcesoriów powinien wchodzić także solidny system zabezpieczeń renomowanej marki. Pierwszym wyborem zawsze powinna być brama antywłamaniowa, jednak może ona w niektórych przypadkach nie wystarczyć. Dlatego oprócz niej warto zdecydować się na:

  • system alarmowy z czujnikami ruchu, otwarcia drzwi i przerwania obwodu;
  • kamery CCTV umieszczone przy wejściu i wewnątrz garażu;
  • lampy z czujnikami ruchu wokół całego domostwa.

Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona przed złodziejami, ale też pożarem, dlatego rozsądnym wyjściem jest inwestycja w detektory dymu i tlenku węgla. To szczególnie ważne, jeśli w garażu znajdują się urządzenia gazowe lub wykonuje się w nim niebezpieczne prace, np. spawa metalowe części.

Każdy element garażu ma znaczenie, od wykończenia ścian, sufitu i podłogi, przez montaż funkcjonalnej bramy garażowej, aż po wybór wyposażenia i akcesoriów. Warto zadbać o miejsce postojowe dla samochodu (ok. 2,5 × 5 metra), odpowiednią temperaturę wewnątrz (ok. 10-12°C, max. 16°C), a także bezpieczną bramę wejściową (np. segmentową lub rolowaną). Przyda się również stół roboczy, tablica z hakami, podwieszane regały i szafki wolnostojące, a w ramach uzupełnienia: sprzęt do ćwiczeń, instrumenty muzyczne lub domowe kino. Nie zaszkodzi zainwestowanie w dodatkowy system alarmowy, kamery CCTV oraz lampy z czujnikami ruchu.

Tekst: Materiał partnera


Zobacz również: