Niezwykle realistyczna instalacja Elegy i De Profundis mocno oddziałuje na wyobraźnię widza. Jednak tutaj nie tylko aspekt wizualny jest ważny, ale także ukryty sens. Dzieło Miguela Rothschild’a posiada bowiem dwa istotne literackie odwołania: do poezji oraz do biblijnego psalmu.
Artysta Miguel Rothschild
Miguel Rothschild to multidyscyplinarny artysta urodzony w Buenos Aires, aktualnie mieszkający i działający w Berlinie. Studiował sztuki piękne w obu tych miastach, obecnie zaś może poszczycić się wieloma wystawami i osiągnięciami. Tworzy on na wielu płaszczyznach i nie ogranicza się do jednego medium. Zakres jego twórczości jest szeroki: od fotografii, po rzeźbę szklaną i tekstylia.
Jedne z ostatnich jego prac są szczególnie uderzające. Noszą nazwę Elegy i De Profundis. Artysta miał na celu uwiecznienie burzliwej natury oceanu i nieba. Zdołał doskonale uchwycić fale oraz chmury. Inspirował się poezją i fragmentami biblijnego psalmu. Instalacja powstała poprzez zawieszenie dużych ryz drukowanego materiału za pomocą przezroczystych wędkarskich żyłek. Obie części instalacji oddziaływają na percepcję widza. W zależności od jego położenia jawią się zarówno niczym ocean, jak i niebo.
Instalacja Elegy
Elegy – pierwsza część instalacji Miguel Rothschild’a, nazwana została na cześć wiersza Jorge Luisa Borgesa, w którym podejmowany jest problem poczucia światowego zmęczenia. Od przodu ciemnoniebieski ocean zdaje się niemal wylewać na widza. Liczne żyłki wędkarskie przywodzą na myśl rzęsisty, ulewny deszcz oraz lśnią niczym promienie słońca. Zakończone są na dole obciążającymi ołowianymi kulami. Od spodu materiał przeistacza się w burzową szarą chmurę. Pod nią dostrzegamy figurę przemokniętego psa, zwiniętego w kłębek, aby się ogrzać.
Instalacja De Profundis
De Profundis, czyli druga część instalacji Miguel Rothschild’a odwołuje się do części ołtarza w kościele św. Mateusza w Berlinie, czyli tam, gdzie się znajduje. Podobnie jak Elegy, duży fragment materiału odzwierciedla powierzchnię oceanu. Zdaje się unosić i płynąć w kierunku widza. Instalacja ma ponad 8 metrów długości i jest podtrzymywana przez około 1500 pasm żyłek wędkarskich. Stanowi swoistą metaforę biblijnego Psalmu 130, rozpoczynającego się od słów „De profundis clamavi ad te, Domine…”, czyli „Z głębin, wołałem do Ciebie, Panie…”.
Zobacz również: Łukasz Berger i niecodzienna instalacja artystyczna | KAWS i instalacja artystyczna na tle panoramy miasta