Orientarium ZOO Łódź – wyjątkowa atrakcja Łodzi

Orientarium ZOO Łódz - tunel podwodny

Przez wiele lat Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi stanowił atrakcję przyciągającą w większości mieszkańców miasta i najbliższych okolic. Położony na terenie rozległego Parku Zdrowie i sąsiadujący z Ogrodem Botanicznym, zajmował stosunkowo niewielką powierzchnię, na której prezentowano liczne gatunki zwierząt. Rok 2022 to dla łódzkiego ZOO przełomowa data. Po kilku latach budowy powstało w nim Orientarium – zespół nowoczesnych pawilonów wystawienniczych prezentujących gatunki z Azji Południowo-Wschodniej.

Łódzkie Orientarium to najnowocześniejszy w Europie obiekt tego typu, który od momentu otwarcia bije kolejne rekordy popularności! Goście mogą obserwować mieszkańców Orientarium z różnych perspektyw – lądowych oraz podwodnych, a sam obiekt jest domem dla ponad 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

Dzięki Orientarium, które zostało otwarte 29 kwietnia 2022 roku, łódzkie Zoo to obecnie najnowocześniejszy kompleks hodowlany w Europie!Marcin Kieliszek z PLN Design

Historia ZOO Łódź

Historia łódzkiego ZOO ma nietypowy początek. W 1938 do centrum miasta przybłąkał się jeleń, który został złapany przez służby miejskie. Zamiast jednak odwozić go do lasu, postanowiono stworzyć zaczątek miejskiego ogrodu zoologicznego prezentującego zwierzęta. Powstał on w tym samym roku na terenie dawnej Puszczy Łódzkiej.

W czasie drugiej wojny światowej łódzkie ZOO przejęło sporo zwierząt z cyrków i kolekcji prywatnych. Po wyzwoleniu trafiła do niego znaczna część kolekcji z Ogrodu we Wrocławiu. Kolejne lata przyniosły powiększenie terenu obiektu i rozbudowę infrastruktury dla zwierząt.

Do ZOO w Łodzi przybywało wiele ciekawych zwierząt – słonie, żyrafy, hipopotamy, nosorożce, lwy i tygrysy. Jednocześnie placówka uczestniczyła aktywnie w pracach na rzecz ochrony ginących gatunków, będąc członkiem wielu międzynarodowych organizacji poświęconych temu celowi. Mimo niewielkiej powierzchni i starzejących się budynków, ZOO było jedną z ulubionych, weekendowych atrakcji Łodzian.

Powstanie Orientarium

W XXI wieku w ZOO Łódź wprowadzono kilka zmian, mających ożywić trochę zapomnianą, miejską atrakcję. Powstały nowe wybiegi dla zwierząt, wprowadzono kolejne ciekawe gatunki, uporządkowano tereny na zewnątrz. Były to jednak działania na stosunkowo niewielką skalę, które nie przynosiły za sobą znaczącego wzrostu liczby odwiedzających.

Strefa oceaniczna Orientarium
Strefa oceaniczna Orientarium – Łódź Zoo

W 2015 roku ogłoszono prawdziwie przełomową wiadomość – na terenie łódzkiego ZOO miało powstać Orientarium – zespół budynków z nowoczesnymi wybiegami dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej. Jakby tego było mało, w budynku miało znaleźć się też ogromne akwarium ze szklanym tunelem na dnie. Miała to być odpowiedź na wrocławskie Afrykarium i atrakcja przyciągająca turystów nie tylko z regionu, ale także całej Polski.

Koszty wstępnie oszacowano na ponad 250 milionów złotych, a budowa Orientarium miała trwać trzy lata. Jednocześnie przyjęto bardzo optymistyczne prognozy dotyczące liczby gości – ponad milion osób rocznie. Po licznych przetargach i konsultacjach, w drugiej połowie 2018 roku ruszyły prace. Niestety, niedługo po tym rozpoczęła się pandemia covid-19 i znacznie spowolniło postępy.

Orientarium ZOO Łódź - tunel podwodny
Lodz oceanarium – tunel podwodny

Termin otwarcia przekładano kilkukrotnie, na szczęście prace cały czas trwały. Jednocześnie Orientarium prowadziło bardzo sprawną kampanię informacyjną, podając w mediach społecznościowych bieżące informacje o stanie inwestycji i publikując wiele zdjęć i filmów z postępów w pracach. Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez wielu dzień i 29 kwietnia 2022 roku najnowocześniejsze ZOO – Orientarium w Łodzi zaprosiło pierwszych gości.

Skala sukcesu zaskoczyła nawet największych optymistów. Pierwszego dnia pod obiektem ustawiły się kolejki, w których ludzie czekali na kupno biletu po pięć godzin. Wszystkie parkingi zapełniły się w ciągu kilkudziesięciu minut. Tysiące gości chciało obejrzeć nową odsłonę łódzkiego ZOO, jak najszybciej się da. Orientarium okazało się strzałem w dziesiątkę!

Mapa Orientarium
Mapa Orientarium – Zoo w Lodzi

W ciągu pierwszego weekendu nowy Ogród Zoologiczny odwiedziło kilkanaście tysięcy gości. W ciągu miesiąca od otwarcia ich liczba sięgnęła 150 tysięcy. Dziennie przychodzi tu około trzech tysięcy zwiedzających, w weekendy ich liczba rośnie prawie trzykrotnie. Jeżeli ten trend się utrzyma, szacunki dotyczące miliona gości rocznie okażą się znacznie zaniżone.

Orientarium w Łodzi – jak wygląda?

Orientarium ZOO Łódź reklamuje się jako najnowocześniejszy ogród zoologiczny Europy i nie ma w tym stwierdzeniu wiele przesady. To placówka o zupełnie innej, nowoczesnej filozofii, w której liczy się przede wszystkim dobro zwierząt. Z tego powodu wybiegi mają bardzo duży obszar i pełne są naturalnej roślinności i innych atrakcji.

Orientarium widok z góry
Orientarium na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego – widok z góry

Sam budynek Orientarium zajmuje powierzchnię dwóch hektarów, a kolejne 5,5 hektara mają dodatkowe wybiegi dla zwierząt. Wnętrze jest bardzo przestronne i nowocześnie zaprojektowane. Dużo w nim naturalnych materiałów i żywych roślin. Co ciekawe, część zwierząt (np. niektóre gatunki ptaków) żyją na wolności i mogą swobodnie latać nad całym terenem.

Choć to zwierzęta są na pierwszym miejscu, nie zapomniano też o odwiedzających. Przestrzeń dostępna jest dla ludzi poruszających się na wózkach, w pomieszczeniach znajduje się wiele miejsc do siedzenia, dużo jest tu automatycznych dystrybutorów napojów i słodyczy. Nie zapomniano również o zamykanych szafkach. W Orientarium panują tropikalne warunki i goście odwiedzający to miejsce w sezonie zimowym będą mogli zostawić w nich kurtki.

Strefa oceaniczna Orientarium
Strefa oceaniczna na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego

Całość obiektu podzielona jest na kilka stref prezentujących zwierzęta żyjące w różnych środowiskach. Najpierw ogromny wybieg dla słoni, po nim błękitne wody rafy koralowej, gorąca strefa Wysp Sundajskich i wreszcie biotop Wyspy Celebes.

Słonie Indyjskie

Największy w Europie wybieg dla słoni znajduje się w Orientarium ZOO Łódź. Ma powierzchnię 2000 metrów kwadratowych, strefę wewnątrz i na zewnątrz pawilonu, baseny do kąpieli oraz wodospad. Na razie mieszka tu Aleksander – największy słoń indyjski w Europie. Przy swojej wadze 6 ton i wysokości 3,5 metra robi imponujące wrażenie. Jego rozbrykanym towarzyszem jest młody Taru liczący 9 lat i ważący “tylko” dwie tony.

Słoń indyjski Taru w kąpieli
Słoń indyjski Taru w kąpieli

Karmienie słoni i ich kąpiel to jak do tej pory, najbardziej kochana przez gości atrakcja. Jeden z basenów jest przeszklony i przez ogromne okno można w nim obserwować podwodne harce wielkich ssaków. Towarzyszą im ryby, w tym karpie giganty żyjące w rzekach Półwyspu Indochińskiego. Teoretycznie gatunek ten może osiągnąć wagę nawet 300 kilogramów. Kąpiel słoni można podziwiać codziennie o godzinie 11:00.

Słoniarnia wewnątrz w łódzkim Orientarium
Słoniarnia w ZOO Łódź

Chociaż w Orientarium mieszkają na razie tylko dwa slonie, infrastruktura pozwala na trzymanie tu stada liczącego nawet do 10 osobników. Kolejne słonie będą pojawiać się stopniowo. Kiedy przybędą samice, będzie szansa na dochowanie się potomstwa urodzonego już na miejscu.

Akwarium

Słonie mieszkały w łódzkim ogrodzie od lat, natomiast absolutną nowością jest gigantyczne akwarium morskie. Składa się na nie 7 zbiorników słonowodnych o łącznej pojemności trzech milionów litrów. Największy z nich ma głębokość 6 metrów, a na jego dnie biegnie szklany podwodny tunel o długości 26 metrów, z którego można obserwować mieszkańców oceanu. W sali obok położone są mniejsze akwaria, a także okno do głównego zbiornika ze szkła o grubości 30 centymetrów.

Rekin w łódzkim Orientarium
Rekin w łódzkim Orientarium – Zoo Łódź

Wewnątrz akwariów możemy obejrzeć 180 gatunków zwierząt morskich. Ich liczba sięga obecnie 1300 osobników i będzie wzrastać. W głównym zbiorniku największe wrażenie robi kilka gatunków rekinów – żarłacze brunatne i czarnopłetwe, które dorosną do 3 metrów długości. Majestatyczne płaszczki – orlenie plamiste, barrakudy i ryby gitarowe. Ciekawostką jest też wrak zatopionego, japońskiego samolotu leżący na dnie.

W mniejszych zbiornikach goście mogą podziwiać kolorowy świat raf koralowych. Znajduje się tu wiele gatunków ryb znanych choćby z filmu “Gdzie jest Nemo?”. A oprócz tego koniki morskie, korale, rozgwiazdy i jeżowce. W pomieszczeniach panuje przyjemny półmrok pomagający w pełni docenić podwodne kolory rafy.

Wyspy Sundajskie

Upał i wysoka wilgotność to wizytówka tropikalnych Wysp Sundajskich. W tej bardzo przestronnej części Orientarium goście mogą oglądać zwierzęta z dwóch poziomów – nad całą powierzchnią pomieszczenia poprowadzona jest galeria. Wokół pełno jest żywych, tropikalnych roślin, które znajdują się zarówno na wybiegach, jak poza nimi.

Królem tej części pawilonu jest Kraken – pięciometrowy samiec krokodyla gawialowego. Towarzyszy mu trzymetrowa partnerka – Penelopa. Oboje są największymi przedstawicielami tego gatunku na naszym kontynencie. Ich wybieg ma bardzo ciekawą konstrukcję – zwierzęta można podziwiać z boków, z góry, a przez przeszklenie także pod wodą.

Kraken i Penelopa w łódzkim Orientarium
Kraken i Penelopa w łódzkim Orientarium

Obok mieszkają jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie – para Ketawa i Budi oraz Joko. Samica nie jest jeszcze dojrzała do rozrodu, ale już za rok być może będzie można zobaczyć w ZOO młode. W tej części budynku mieszka jeszcze niedźwiedź malajski (niedźwiedzie malajskie są najmniejsze na świecie), langury jawajskie, biturongi oraz gibońce.

Celebes

Ostatnia część Orientarium w Łodzi gości mieszkańców indonezyjskiej wyspy Celebes. Można tu znaleźć makaki wanderu z charakterystycznymi, białymi grzywami, bawoły anoa – najmniejsze na świecie – oraz jeżozwierze. Wybieg makaków stylizowany jest na buddyjską świątynię zagubioną w dżungli.

Na osobną uwagę zasługują wyderki orientalne. Te najmniejsze wydry świata są urodzonymi showmenami i nigdy nie pozostają bez ruchu. Czas spędzają bawiąc się, goniąc i pływając w zbiorniku wodnym, będącym częścią ich wybiegu.

Na zewnątrz Orientarium

Food court

W łódzkim ZOO nikt nie pozostanie głodny. W strefie gastronomicznej działa 14 lokali serwujących różne potrawy z róznych miejsc świata. Pizza, sushi, różne odmiany naleśników, ryby, kanapki panini, smaki Azji oraz tradycyjne, polskie zapiekanki – każdy znajdzie coś dla siebie. A na koniec szybka wizyta w kawiarni serwującej lody, naleśniki na słodko oraz oczywiście kawę.

Strefa food court
Strefa food court – Łódź ZOO

Mini-zoo

W łódzkim ZOO już od kilku lat istniała specjalna strefa dla dzieci – mini-ZOO. Znajdowały się w niej łagodne zwierzęta i ptaki, z którymi odwiedzający mogli sobie zrobić zdjęcie, pogłaskać je i nakarmić. Obecnie znajdziemy ją niedaleko lokali gastronomicznych, a spotkać w niej można na przykład małego, włochatego osiołka.

Place zabaw

Najmłodsi odwiedzający mają też do swojej dyspozycji dwa place zabaw – jeden przy mini-ZOO, drugi przy Żyrafiarni. Starsze dzieci mogą wyszaleć się w parku linowym niedaleko Wiwarium. W całym obiekcie znajdują się też interaktywne gry i zabawki edukacyjne.

Obszar starego ZOO

Łódzkie ZOO to nie tylko pawilon Orientarium. Również na świeżym powietrzu, w starszej części ogrodu możemy podziwiać zwierzęta z różnych miejsc świata. Obszerne wybiegi mają tu lwy azjatyckie i tygrysy amurskie. Z dużych kotów goście mogą obejrzeć też żbiki i rysie. Afrykę reprezentują między innymi żyrafy, zebry i oryksy.

Wybieg pingwiny w łódzkim Orientarium
Wybieg pingwiny w łódzkim ZOO

W części australijskiej mieszkają kangury, kazuary i emu. Niezmienną popularnością cieszą się lemury katta i pandy małe. Nie brakuje też ptaków. W specjalnych wolierach żyją orłany, różne gatunki papug i sów. Na otwartych wybiegach można oglądać wiele gatunków ptaków wodnych.

Orientarium – informacje praktyczne

Dojazd do Orientarium w Łodzi

Orientarium ZOO Łódź znajduje się przy ulicy Konstantynowskiej w Parku na Zdrowiu. Dojechać można tu komunikacją miejską (autobus 43A i B, 80A,B,C, 97A i B), w tym specjalną, bezpłatną linią autobusową, kursującą co 15 minut. W odległości 1,5 kilometra od obiektu znajduje się też Dworzec Łódź-Kaliska.

Mapa Orientarium
Mapa Orientarium – ZOO Łódź

Parkingi

W niewielkiej odległości od Orientarium w Łodzi położonych jest kilka parkingów. Największy z nich znajduje się przy Atlas Arenie, mniejsze na Al.Unii i ul.Krakowskiej. Dojście z nich na piechotę nie powinno przekraczać 15 minut.

Orientarium cennik – ZOO Łódź cennik

Zwykły bilet do Orientarium ZOO Łódź kosztuje 70 złotych. Wejście z aktywną Kartą Łodzianina to wydatek 40 złotych. Za bilet rodzinny dla 4-5 osób trzeba zapłacić odpowiednio 220 i 250 zł. Ciekawą opcją jest zakup biletu łączonego ze zwiedzaniem zabytkowej EC-1 – taka przyjemność kosztuje 80 zł. Ciekawą opcją dla pragnących częściej gościć w Łódzkim ZOO jest Karta Roczna. Za 200 zł zyskujemy możliwość nieograniczonego odwiedzania obiektu przez cały rok.

Tunel podwodny w Orientarium w Łodzi
Tunel podwodny w Orientarium w Łodzi – Łódź ZOO

Atrakcje z regionu łączą siły!

Jeden bilet – kilka atrakcji. Orientarium połączyło siły z EC1 oraz z Aquaparkiem Fala. Najnowszą propozycją jest wspólny bilet do Orientarium, Mandorii oraz Term Uniejów. Łódzkie to świetne miejsce na city break. Dzięki ofercie można zaplanować weekend w regionie, wypełniony masą atrakcji. W Orientarium zobaczymy spektakularną kąpiel słoni indyjskich, w Mandorii przejedziemy się na najdłuższym krytym rollercoasterze, a w Uniejowie odpoczniemy w gorących basenach termalnych. Projekt nosi nazwę TOM – od pierwszych liter każdej z atrakcji. Bilet upoważniający do skorzystania z trzech nowoczesnych obiektów można kupić na stronie www.tombilet.pl. Można wykorzystać go jednego dnia albo w ciągu miesiąca.

Orientarium ZOO Łódź - warsztaty słoniarnia
Orientarium Łódź ZOO – warsztaty słoniarnia

Czy warto odwiedzić Orientarium?

Ceny biletów do Orientarium w Łódzkim ZOO nie należą może do najniższych, ale z całą pewnością warto odwiedzić ten jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych Europy. Stworzono tu idealne warunki dla zwierząt z całego świata, często zagrożonych wyginięciem. Zwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji, nie tylko przyrodniczych. A poza tym, gdzie indziej w Polsce zobaczymy obok siebie rekiny, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe, słonie indyjskie, lwy azjatyckie i tygrysy amurskie?


Zobacz również: