Light Move Festival 2022 – poznaj program tegorocznej edycji festiwalu

Świetliste dmuchawce nad głowami przechodniów, architektoniczne detale wydobyte za sprawą animacji, widowiskowe mappingi, oplatające roślinnością okazałe budynki – już za miesiąc Light Move Festival po raz dwunasty zaprosi tłumy na wieczorne spacery w baśniowej scenografii. Program ART tegorocznej edycji festiwalu, zatytułowanej „Przebudzenie” to blisko dwadzieścia jasnych punktów na nocnej mapie Łodzi.

Light Move Festival 2022

Jak co roku, organizatorzy Light.Move.Festival. – Fundacja Lux Pro Monumentis – zaprosili do współpracy twórców, którzy po mistrzowsku budują atmosferę, wykorzystując sztukę światła do podkreślenia piękna miejskiej architektury.

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Light Move Festival 2022

To właśnie zachwyt nad łódzką architekturą – tą zabytkową, ale też tą nowoczesną – był inspiracją do stworzenia naszego festiwalu. Inspiracją, której jesteśmy wierni i którą chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi – dodaje Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna festiwalu.

Dlatego na równi ze sztuką światła bohaterem tegorocznej edycji jest właśnie architektura. Imponujące budynki nie tylko staną się tłem dla mappingów, ale też – jak kamienica Szai Goldbluma, przy ul. Piotrkowskiej – za sprawą światła, zostaną pomalowane tak, aby jak najpełniej zaprezentować urodę detalu architektonicznego.

Projekcja EC1 - foto AreckiPhoto
Projekcja EC1 – foto AreckiPhoto

To wspaniale, że organizatorzy LMF zdecydowali się na rozwinięcie projektu o historyczne budynki Piotrkowskiej i chcą opowiadać ich fascynującą historię. Cieszy też, że na festiwalowej mapie znalazło się Nowe Centrum Łodzi i piękne łódzkie parki. Niewątpliwie, Light.Move.Festival. to najbardziej radosne i popularne pod względem frekwencji wydarzenie w Łodzi. Już nie możemy się doczekać, aż we wrześniu ponownie rozświetli Łódź – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Animacje i mappingi

Animację kamienic Teodora Steigerta (Piotrkowska 90) i Szai Goldbluma (Piotrkowska 99) przygotowuje krakowska artystka Olga Balowska, która wraz z Robertem Słowikiem odpowiadać będzie też za mapping na kościele przy Sienkiewicza 38. Sebastian Jachimowicz natomiast animacją ożywi kamienicę Hermana Konstadta przy ulicy Piotrkowskiej 53 bogactwem motywów graficznych, wzorów i struktur. Po sąsiedzku, przy Piotrkowskiej 76, Radu Ignat z Light Symphony zaprezentuje muzyczny mapping 2D/3D. Na fasadzie kamienicy zobaczyć będzie można klawiaturę fortepianu.

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
LMF – Piotrkowska 99 – Olga Balowska

Elementy roślinne oplotą fasadę cerkwi św. Aleksandra Newskiego za sprawą mappingu, zatytułowanego „Breath” autorstwa Camille Gross i Leslie Epsztein. Z kolei między ulicą Tuwima a Traugutta, budynki na nowopowstałych ul. Szwaczek i Prządek przyozdobią się w kolorowe wzory i postacie dzięki analogowym projektorom używanym przez Fenyszoro Visual.

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
LMF 2022 – Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego – Camille Gross i Leslie Epsztein

Z kolei Chema Siscar (MOMAP STUDIO) przygotowuje monumentalny mapping „Awakening of a garden” na sąsiadujących ze sobą kamienicach Schweikertów i Traugota Lehmana (Piotrkowska 147 i 149). Mapping architektoniczny, zmieni fasady w budynek secesyjny, na którym pojawią się organiczne ornamenty i elementy typowe dla okresu Art Nouveau.

Rozświetlone parki i skwery

Podobnie jak w poprzednich edycjach, oprócz kamienic, artyści rozświetlą przestrzeń parków i skwerów za pomocą instalacji. W koronach drzew Parku Sienkiewicza warto będzie wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji świetlnych przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną „A light among many” wzbogacił także o ciekawą warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru.

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Light a wish – OGE Design Group, Merav Eitan i Gaston Zahr

Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można także w kierunku Parku Moniuszki oraz EC1. Fani sztuki baletowej powinni natomiast udać się w okolice Dworca Łódź Fabryczna, gdzie zostanie zaprezentowana wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello.

Spacerując ulicą Piotrkowską na odcinku Zamenhofa/Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę, aby podziwiać instalację „Light a wish” OGE Design Group. Patrząc w niebo, można będzie dostrzec świetliste kwiaty dmuchawców.

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Light Move Festival 2022 – Fusion Layers – Fenyszoro Visual

Już od dwunastu lat festiwal ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki. Tegoroczna edycja odbędzie się w weekend 23-25 września i tradycyjnie zaczaruje miejskie ulice, parki i place. Oprócz segmentu ART na program wydarzenia złożą się także LMF MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie, których program ma zostać ogłoszony wkrótce oraz LMF EDU – spotkania z mówcami i specjalistami.


Zobacz również: TRŁ FRESH! x TRŁ PRINT! – Design, plakaty, wystawy w EXPO XXI Warszawa | IKEA Festival – celebruj kreatywność i pomysłowość w domowym życiu

Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Awakening of a garden – Chema Siscar / MOMAP STUDIO
Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża – Olga Balowska i Robert Słowik
Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Piotrkowska 76 – Light Symphony – Radu Ignat
Light Move Festival 2022 - poznaj program tegorocznej edycji festiwalu
Instalacja świetlna Ballerina – Angelo Bonello
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter