Łódź Design Festival 2023 – „Future Perfect”

W czasach coraz to nowych kryzysów i wyzwań jedną z najbardziej problematycznych i pociągających zarazem kategorii jest przyszłość. Jaka będzie i co możemy zrobić, aby była lepsza? Jedno jest pewne – nie zaprojektujemy lepszej przyszłości, jeśli wcześniej nie będziemy mogli jej sobie wyobrazić. To właśnie pod znakiem przyszłości i jej rozmaitych wyobrażeń odbędzie się tegoroczna edycja Łódź Design Festival – a razem z nią fantastyczne (choć nieograniczające się jedynie do fantastyki!) wystawy, wykłady i rozmowy. A może przyszłość już tu jest? Czas zakasać rękawy!

Łódź Design Festival 2023

Łódź Design Festival powrócił. Już po raz 17. poprzemysłowa przestrzeń Łodzi stanie się miejscem tętniącym polskim (i nie tylko) designem. Pomiędzy 18 a 28 maja w Fabryce Sztuki odbędą się wystawy, wykłady, warsztaty oraz porywające rozmowy, w których udział wezmą uznani polscy projektanci, architekci i teoretycy designu. Motyw tegorocznej edycji to „Future Perfect”.

Łódź Design Festival 2023 - „Future Perfect”
Łódź Design Festival 2023 – „Future Perfect”

„Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości. Liczymy, że postęp w zakresie nowych technologii pomoże nam znaleźć odpowiedzi na palące problemy współczesności, jak choćby kryzys klimatyczny i – często powiązane z nim – konflikty społeczne. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami, nie tylko tymi scenografią przypominającymi dystopijne filmy science fiction. Przyszłości przyjrzymy się z najróżniejszych perspektyw, zarówno w skali makro, jak i mikro – szczególnie na poziomie naszych miast. Chcemy przekonać się, czy zamiast tylko przepowiadać przyszłość, możemy ją wspólnie zaprojektować” – tłumaczy Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Najlepsze polskie produkty i nowe perspektywy projektowe

Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie te perspektywy złożą się na wielowątkowy i niejednoznaczny obraz naszej przyszłości. Jednak by móc ją lepiej poznać i krytycznie przemyśleć, powinniśmy przyjrzeć się bliżej naszej teraźniejszości, a także przeszłości. To właśnie tych kategorii dotyczyć będą poszczególne wystawy prezentowane podczas Łódź Design Festival 2023.

Łódź Design Festival 2023 - mobilna strefa ciszy, czyli o poszukiwaniu ciszy w sobie. Czy w szkole to jest możliwe
Mobilna strefa ciszy, czyli o poszukiwaniu ciszy w sobie. Czy w szkole to jest możliwe?

Razem z Łódź Design Festival powracają też jego stałe i cieszące się niezmienną popularnością elementy – must have i make me!.

must have, czyli plebiscyt na najlepszy polski design, to swoisty znak jakości corocznie przyznawany producentom i projektantom, a tym samym najbardziej medialne wydarzenie w  krajowym designie. To także niezależna, prestiżowa rekomendacja dla konsumentów. Wszystkie wyróżnione w danym roku produkty prezentowane są podczas wystawy finałowej towarzyszącej Łódź Design Festival, będącej panoramą współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Łódź Design Festival 2023 - make me - terapeutyczne kredki - projekt Aleksandra Satawa
make me! – Terapeutyczne kredki – projekt Aleksandra Satawa

Prekursorskie, wychodzące w przyszłość pomysły, nowe perspektywy projektowe oraz eksperymenty formalne i technologiczne – to synonimy make me!, międzynarodowego konkursu zorganizowanego z myślą o wschodzących projektantach. Na konkurs zgłoszono 171 prac, z których profesjonalne jury wybrało 25 projektów, które reprezentowały najwyższy poziom estetyczny, funkcjonalny i artystyczny, wyróżniały się wrażliwością społeczną czy też wychodziły naprzeciw palącym problemom. Zwycięzców make me! 2023 poznamy już 18 maja o godz. 18:00 podczas gali otwierającej tegoroczną edycję Łódź Design Festival, a wszystkie prace finałowe zobaczymy na wystawie „Laboratorium Innowacji”.

Łódź Design Festival 2023 - sensoryczne wizytówki - warsztaty o projektowaniu i postrzeganiu zmysłami
Sensoryczne wizytówki – warsztaty o projektowaniu i postrzeganiu zmysłami

Przeglądem, który zabierze w sentymentalną wyprawę po przeszłości, będzie wystawa „Kolekcje” kuratorowana przez Aleksandrę Koperdę. Pokaże ona prywatne kolekcje osobistych przedmiotów 15 różnych osób – rzeczy będące nośnikami wspomnień, zarówno mające obiektywną wartość materialną designerskie przedmioty, jak i te kryjące wartość jedynie emocjonalną. Wśród prezentowanych kolekcjonerów znaleźli się m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł czy artyści tacy jak Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek.

Łódź Design Festival 2023 - kolekcje, czyli dlaczego zbieramy - foto katarzyna adczuk i michał lichtański
Kolekcje, czyli dlaczego zbieramy – foto Katarzyna Adczuk i Michał Lichtański

O przyszłości, a także o designie jako medium zmiany teraźniejszości opowiedzą wystawy „Człowiek Plus” – czyli wgląd w to, jak nowe technologie poszerzają nasze biologiczne możliwości – czy „Dobre Innowacje” oraz „Design – barometr zmian społecznych” o projektowaniu społecznie odpowiedzialnym i realnej zmianie, jaką niosą współcześnie projektanci. Nad przyszłością organizatorzy zastanowią się także w kontekście miast, w których żyjemy. Wyobrażenia miast idealnych oraz ich odbicie w praktyce przedstawi wystawa „Futuropolis”.

Łódź Design Festival 2023 - make me - philia bio plant - projekt laura van de wijdeven
make me! – Philia Bio Plant – projekt Laura van de Wijdeven

Archiblok. Poznaliśmy tegorocznych prelegentów

Jednym ze stałych elementów programowych Łódź Design Festival, jest też Archiblok. Jak zawsze jego tematem będą aktualne, zajmujące zagadnienia związane z architekturą i miastem. Tym razem organizatorzy zachęcą, aby spojrzeć na nie z przez pryzmat przyszłości – w myśl motywu ŁDF 2023 „Future Perfect” – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych.

Łódź Design Festival 2023 - „Future Perfect”
Łódź Design Festival 2023 – Archiblok

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród jego gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin i perspektyw w zakresie architektury: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja, ostatniego dnia ŁDF 2023, wygłoszą oni swoje prezentacje:

– Aleksandra Kędziorek: Future Anterior. O miejskim kuratorstwie, uczeniu się z przeszłości i projektowaniu zmiany,
– Agata Twardoch: Miasta jakie znamy tworzyli mężczyźni dla mężczyzn. Jakie miasta zaprojektują kobiety?
– Olga Drenda: DOBRY BAŁAGAN,
– Grzegorz Piątek: Emily w Paryżu Północy – idealni ludzie w nieidealnych miastach,
– Adrian Krężlik: Metabolizm miasta. Obieg energii, dwutlenku węgla i innych materii.

Tradycyjnie już po wykładach przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję, do której wszyscy są zaproszeni.


Wydarzenie: Łódź Design Festival 2023 | lodzdesign.com

Zobacz również: Gdynia Design Days 2023 – czy stabilność uratuje świat? | Wystawa „Dizajn w formie” – podróż po świecie polskiego dizajnu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter