Lofty w dawnym browarze miejskim od CMC architects

Projektanci z CMC architects zmienili industrialną przestrzeń, gdzie dawniej fermentowało piwo, w nowoczesne apartamenty.

Browar Miejski

Pierwszy Browar Miejski pod koniec XIX wieku był charakterystycznym miejscem związanym z tak bardzo charakterystyczną dla Czech tradycją warzenia piwa. Jego budynki powstawały w czasie praskiej rewolucji przemysłowej. Obok powstała Praska Rzeźnia oraz tereny Targów Praskich, które w tamtych czasach były gospodarzem Światowej Wystawy Expo.

Duże przeszklenia w loftach projektu CMC architects

Dziś Pierwszy Browar Miejski zmienił się w Holešovický Pivovar i stał się wielokrotnie nagradzanym, bardzo udanym przykładem rewitalizacji tkanki miejskiej na terenie obejmującym cztery przecznice miasta.

Holešovický Pivovar

Zespół budynków Holešovický Pivovar został pierwotnie odnowiony w 2008 roku przez CMC architects, aby w 2009 roku zdobyć tytuł Projektu Roku. Dziesięć lat później jeden z klientów biura zakupił większą część powierzchni dawnego budynku, w którym warzono piwo. Po adaptacji budowli powstało w niej czterdzieści loftów. Połowa z nich to prawdziwe lofty przemysłowe w dawnych boksach magazynowych, sześć powstało w przebudowanej części frontowej obiektu, a czternaście stworzono w dobudówce powstałej od strony dawnego dziedzińca przemysłowego.

Duże przeszklenia w lofcie projektu CMC architects

Lofty projektu CMC architects

Lofty mają 5,5 metra szerokości, 22 metry długości i 6 metrów wysokości. Zachodnia część wychodzi na plac, na którym często odbywają się imprezy publiczne – wystawy sztuki i designu czy sezonowe targi. Z kolei część wschodnia kończy się prywatną przestrzenią na wewnętrznym dziedzińcu. Założenie projektu CMC było jasne – stworzyć przestrzeń nowoczesną, ale zgodną duchem z historycznym dziedzictwem tego miejsca.

Ściana z cegły w salonie w lofcie

Dzięki temu powstały wnętrza pełne minimalistycznego, racjonalnego piękna. Odsłonięte, ceglane powierzchnie ścian, stalowa klatka schodowa, stalowe regały, betonowa podłoga i czarny sufit. Kwintesencja prawdziwego loftu. Nawiązanie do industrialnej przestrzeni, która jednak jest wygodna i przyjazna użytkownikowi.

Industrialne detale

Klientowi zależało na stworzeniu projektu pełnego prostoty w wykonaniu detali przemysłowych, dodatków i akcesoriów. Materiały zostały pozostawione w stanie surowym lub wypiaskowane. Media zamontowano bez głębszych ingerencji w strukturę powierzchni. Betonowa podłoga została w stanie niezmienionym. Na paletę kolorów składają się szarości podłogowego betonu, bogata faktura ścian z czerwonej cegły, ciepłe kolory drewna w kuchni i ostro kontrastująca czerń stali w składanych schodach i półkach na książki zajmujących całe ściany. Większość powierzchni zajmuje uniwersalna przestrzeń mieszkalna, wyposażona w nowoczesne, cyfrowe technologie kina domowego. Na drugim piętrze znajdują się dwie otwarte sypialnie, każda z oddzielną łazienką.

Salon w stylu loftowym

Oświetlenie dobrano kierując się zasadą „historycznej nowoczesności”. Elementy instalacji mają prosty, industrialny charakter, nowoczesne linie i wysoką funkcjonalność. Większe pozostawiono w neutralnych odcieniach, aby nie zmniejszać optycznie przestrzeni. Kontrastowe, mniejsze elementy stały się wyraźnie zaakcentowanymi liniami i punktami w przestrzeni wnętrza.


Projekt: CMC architects | cmca.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Zobacz również: 82-metrowa przestrzeń z antresolą | Mieszkanie w pralni na poddaszu

Industrialny regał w salonie w stylu loftowym
Schody na antresolę w projekcie CMC architects
Ściana z cegły w lofcie projektu CMC architects
Loft w dawnym browarze miejskim od CMC architects - foto BoysPlayNice
Antresola w lofcie w starym browarze
Łazienka w stylu loftowym w projekcie pracowni CMC architects
Hol w lofcie projektu CMC architects
Loft w starym browarze projektu CMC architects
Niebieska ściana w apartamencie w stylu loftowym
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter