Londyńska rzeźba – mastaba

Amerykański artysta Christo ukończył London Mastaba, 20-metrową rzeźbę unoszącą się nad jeziorem Serpentine w Londynie, która reprezentuje determinację jego zmarłej żony –  Jeanne-Claude, aby uwolnić sztukę. Opierając się na trapezoidalnych kształtach mastaby – egipskich grobowcach i domostwach starożytnej Mezopotamii. Rzeźba jest realizacją artystycznego duetu Christo and Jeanne-Claude i ma na celu stworzenie pływającej wersji formy, która fascynuje ich od ponad pól wieku.

London Mastaba, składa się z 7 506 malowanych beczek przymocowanych do rusztowania i zakotwiczonych w jeziorze. Poczynając od owijania tanich i łatwo dostępnych puszek po farbach w tkaninę, do finalizacji projektu dostępnego dla wszystkich oglądających, artyści zwracali uwagę na wielki problem, jakim jest nieprawidłowe składowanie odpadów. Zastosowano również polietylen o dużej gęstości, aby stworzyć pływającą platformę utrzymywaną przez 32 kotwice, każdą ważącą 6 ton. Zaintrygowani możliwościami formy mastaby, para snuła plany budowy malowanych, beczkowatych wież w miastach i krajobrazach na całym świecie. Christo, mimo śmierci swojej partnerki jest nadal zdeterminowany, aby zrealizować ich najbardziej ambitny plan; budowę 170-metrowej mastaby na pustynii w Abu Zabi. London Mastaba to pierwsza wielkoformatowa rzeźba Christo i Jeanne-Claude zrealizowana w Wielkiej Brytanii.

„Dorastałem w stalinowskiej Bułgarii, skąd uciekłem w wieku 21 lat, aby zostać artystą wolnym, bez ograniczeń” – zdradza Christo.

Artysta słynie z utrzymania swojej niezależności względem galerii, dotacji rządowych czy mecenasów sztuki. Budowa mastaby rozpoczęła się 3 kwietnia 2018 r. Realizowana była przez zespoły JK Basel, Deep Dive Systems i Coventry Scaffolding, z pomocą inżynieryjną partnera przedsięwzięcia –  Schlaicha Bergermanna. Przy wszystkich instalacjach autorstwa Christo i Jeanne Claude, pieniądze zebrano dzięki sprzedaży oryginalnych dzieł sztuki ich autorstwa.

„Właśnie dlatego robię to, co lubię robić” – dodał Christo. „Nikt nie zleca tych rzeczy. Nikt nie prosił nas o zbudowanie mastaby, to wszystko jest do dziś niepowstrzymanym pragnieniem dzielenia się sztuką na szeroką skalę”.

Artyści urodzili się tego samego dnia w 1935 roku; Christo w Gabrowie w Bułgarii, Jeanne-Claude w Casablance w Maroku. Po spotkaniu w Paryżu zaczęli współpracować przy swoich publicznych pracach artystycznych.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter