Lubiana S.A obchodzi 50-lecie obecności na rynku

Rocznie produkują prawie 15 000 ton porcelany. Ich produkty zdobią stoły w najlepszych hotelach w Polsce i na świecie, stanowią wyposażenie samolotów takich osobistości, jak król Hiszpanii, czy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, a także… naszych domów. Lubiana S.A. obchodzi 50-lecie obecności na rynku. Tyle wystarczyło, aby stać się największym producentem porcelany stołowej w Polsce i jednym z największych w Europie. Jak wyglądała ich droga do sukcesu?

Ponad 70% wyrobów produkowanych w firmie Lubiana S.A trafia na międzynarodowe rynki HoReCa. Ich zastawę pokochali Niemcy, Włosi, czy Hiszpanie. Dlatego, porcelanę, produkowaną w Łubianie spotkać możemy nie tylko w Polsce, w takich hotelach jak Sofitel, Hayat, Mariott, czy Westin, ale także na zagranicznych wyjazdach. Wybierasz się do pięciogwiazdkowego hotelu w Kabulu? Tam także zjesz na polskiej porcelanie.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Lubiana od września 1969 roku

Początki Lubiany sięgają 1 września 1969 r., kiedy w Łubianie zostało otwarte jednozakładowe przedsiębiorstwo produkujące porcelanę. Powstało w ramach planu rozwoju przemysłu ceramicznego, który zakładał stworzenie zakładu porcelany w północnych rejonach naszego kraju.

Dlaczego akurat Łubiana? To właśnie tutaj odnaleziono bardzo dobre warunki wodne, teren umożliwiający powstanie zakładu oraz ludzi, którzy gotowi byli do pracy. Lokalizacja zakładu została zatwierdzona przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów już w lipcu 1962 r., a projekt wstępny dwa lata później. Wszystkie plany tworzone były w oparciu o dążenie do wybudowania w Łubianie Zakładu Porcelany Stołowej na najwyższym, światowym poziomie oraz stałą obserwację rozwoju przemysłu ceramicznego w krajach przodujących oraz przemysłu maszyn ceramicznych.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Ponad 20 lat później, po licznych zmianach i przekształceniach, 31 marca 1992 r., firma stała się jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa, a w 1995 r. jej akcje zostały wniesione przez Skarb Państwa do funduszy inwestycyjnych. Po ponad dekadzie, 17 września 2002 pakiet większościowy akcji Lubiana S.A. został sprzedany Zakładom Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A. Natomiast w latach 2003-2012 Lubiana S.A. przejęła 99% kapitału akcyjnego Porcelana Chodzież S.A. oraz 86% udziałów Zakładów Porcelany Ćmielów Sp. z o.o.

W roku 2018 powołano do życia Polską Grupę Porcelanową, będącą połączeniem potencjału dwóch firm: Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A. oraz Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., skupiających cztery wiodące na polskim rynku marki. Razem, tworzą obecnie jedną z największych Grup Kapitałowych w branży.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

50 lat później

Dzisiaj Lubiana S.A. to nowoczesna marka oferująca porcelanę stołową na najwyższym, światowym poziomie. Specjalizuje się w produkcji porcelany o wysokich parametrach jakościowych, która doskonale sprawdza się w gastronomii, hotelach, ale też w użytku domowym. Klienci biznesowi oraz indywidualni mogą wybierać spośród wielu fasonów i dekoracji, takich jak: Victoria, Clasic, czy Eto. Systematycznie wprowadzając nowe produkty, często nowatorskie, o nieregularnych kształtach, Lubiana nie tylko dąży do zaspokojenia oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, a – przede wszystkim – wyprzedza je.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Świat bez granic

Bardzo ważnym elementem sprzedaży Lubiana S.A. jest eksport. Obecnie na rynki międzynarodowe trafia 70% ich produkcji. Pierwszą współpracę międzynarodową nawiązały już w roku 1974, kiedy porcelana wyprodukowana w Łubianie powędrowała do USA. Dzisiaj sprzedają produkty do ponad 40 krajów na całym świecie, w tym do Belgii, Francji, czy Włoch. Ich największym i najbardziej obiecującym rynkiem są Niemcy. W przyszłości mają zamiar skupić się na rozbudowie rynków eksportowych na terytorium Ameryki Północnej oraz Afryki.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Gdzie jeszcze trafiają ich produkty? Ciekawostką jest, iż fason Madryt trafił do linii lotniczych Iberia, a także na wyposażenie 3 samolotów króla Hiszpanii. Porcelana wyprodukowana w Łubianie została zakupiona do samolotu wiceprezydenta USA, a w 2014 roku Lubiana S.A. zrealizowała zamówienie w nowoczesnym hotelu w Kabulu.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Lubiana w liczbach

170 milionów średniego przychodu rocznie. 40 krajów, do których trafiają ich produkty. 15 000 ton porcelany produkowanej każdego roku. Prawie 1400 osób zatrudnionych w fabryce. A wszystko to 50 lat od rozpoczęcia pracy.

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku

Porcelana Lubiana

Lubiana to największy w Polsce i jeden z największych producentów porcelany stołowej w Europie, oferujący zastawę na najwyższym, światowym poziomie. Specjalizuje się w produkcji porcelany o wysokich parametrach jakościowych i estetycznych, która dzięki swojej wytrzymałości i wielofunkcyjnemu zastosowaniu, doskonale sprawdza się zarówno w gastronomii i hotelach, jak i w użytku domowym. Markę tworzą specjaliści, a zarazem ludzie z pasją do kreowania zastawy łączącej wysoką estetykę serwowania potrwa z trwałością i funkcjonalnością. Lubiana spełnia oczekiwania klientów poprzez różnorodność, dostępność i ponadczasowość produktów.

Klienci biznesowi oraz indywidualni mogą wybierać spośród wielu kolekcji i dekoracji.  Marka wyróżnia się nowatorskimi kształtami, bardzo wysoką jakością w konkurencyjnych cenach. Ta współczesna, trwała, a zarazem funkcjonalna porcelana zdobi stoły w ponad 40 krajach na całym świecie.

Zobacz również: TRŁ CERAMIKA – pierwsze w Polsce targi współczesnej ceramiki | Ceramika B U Z I – doskonałość w nieregularności

Porcelana Lubiana SA obchodzi 50-lecie obecnosci na rynku
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter