Placemaking to klucz do dobrego samopoczucia użytkowników przestrzeni biurowych. Dzięki niemu, miejsce pracy jest nie tylko komfortowe, ale również inspirujące. Najnowszą instalację artystyczną, autorstwa Łukasza Bergera, można podziwiać we wrocławskim Nowym Targu.
W lobby wrocławskiej inwestycji Skanska – Nowy Targ – powstała artystyczna instalacja przypominająca rój. Inspiracją tego dzieła, jak opowiada sam autor Łukasz Berger, była ławica szpaków. Została ona opracowana z 560 szpilek na bazie modelu w skali 1:20. Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia elementów, zastosowane zostały gradacje 18 długości, które w skali 1:1 zmieniają się od 3 cm do 37 cm.
Instalacja artystyczna z prętów ze stali
Całość wykonana jest z prętów ze stali nierdzewnej o średnicy 15 mm i waży ok. 150 kg. Łączna waga rozkłada się na 560 elementów o indywidualnym systemie montażu. Sposób ich mocowania nie jest widoczny, a kryje się tam kolejna warstwa 1120 elementów. Jest ona złożona z kotew mechanicznych oraz prętów gwintowanych. Cała instalacja zamontowana jest w 560 precyzyjnych otworach wykonanych w żelbecie. Montaż całości zajął 3 tygodnie.
– Zawsze staram się zrozumieć miejsce, w którym pracuję, dostrzec detale i poszukiwać tego brakującego elementu. Jestem przekonany do rozwiązania, kiedy mam wrażenie, że element, którego poszukiwałem, zawsze naturalnie mógł istnieć w tym miejscu, a dopiero teraz udało mi się go odkryć – mówi Łukasz Berger, autor instalacji w Nowym Targu. – Punktem wyjścia w przypadku tej sztuki był rój inspirowany ławicą szpaków. Zależało mi na tym, aby forma przestrzenna sprawiała wrażenie lekkiej i dynamicznej, w której pojedynczy element wydaje się mało istotny, ale jednak tworzy płynnie złożoną całość – wyjaśnia Łukasz Berger.
Łukasz Berger
Łukasz Berger to projektant sztuki w przestrzeni, wrocławski artysta, absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na której ukończył dyplom w pracowni Janusza Kucharskiego. Artysta często eksperymentujący, działający na różnych płaszczyznach – graffiti, mural, rzeźba, instalacja.
Zobacz również: 30/30 – konkurs na najlepszą okładkę płytową | Polskie projektantki nagrodzone w konkursie make me!