Z Un’common jesteśmy sąsiadami, można powiedzieć z jednego podwórka. Z naszych obserwacji wiemy jedno – oni ciągle pracują! Jak nie organizują sesji zdjęciowej, nie tworzą nowych wzorów, to są w trasie. Zgrany team i niezwykle fajni ludzie. Markę Un’common tworzą od 2016 roku i, mimo że w międzyczasie powstało kilka firm, które również projektują meble z marmuru, to jednak oni zawsze są pierwsi, bo dla nas, kiedy myślisz „marmur” mówisz „Un’common”.
Un’common to…
łódzka pracownia zajmująca się projektowaniem i ręcznym wytwarzaniem mebli z marmuru i stali. Jej głównym pomysłodawcą i założycielką jest Gosia Korycka – z wykształcenia architekt i projektantka wzornictwa, łodzianka od urodzenia. Jednak nie byłoby Un’common bez Marty i Maćka – jesteśmy firmą rodzinną. Nasze meble powstają w Łodzi z udziałem lokalnych specjalistów w dziedzinie kamienia i stali. Staramy się czerpać jak najwięcej z naszego otoczenia np. do powstania kolekcji FORM inspiracją była architektura łódzkich, modernistycznych kamienic. Cieszymy się, że jesteśmy z Łodzi i tu tworzymy.
Czemu akurat marmur?
W architekturze od wieków ceni się materiały naturalne i szlachetne. Marmur był wykorzystywany już w czasach antycznych. To naprawdę piękny, niezwykle różnorodny materiał dający niesamowite możliwości obróbki. Jest też niezwykle trwały. Ława kawowa z kamiennym blatem to mebel na pokolenia. To naprawdę fascynujące, kiedy rzeczy codziennego użytku stają się cichym i pięknym towarzyszem naszej codzienności.
Czy jest jakiś projekt z marmuru, który chodzi Wam po głowie ale z różnych względów nie został jeszcze zrealizowany?
Niejeden! Choć jeden szczególnie chodzi nam po głowie. Już kilka miesięcy przymierzamy się projektu systemowego regału łączącego różne funkcjonalności. Oczywiście jest chyba niemożliwe, aby regał był całkowicie marmurowy, ale niewątpliwie znajdą się tam elementy z kamienia.
Jakie macie plany na 2019 rok? Gdzie będzie można Was zobaczyć?
Już w lutym planujemy premierę naszej najnowszej kolekcji. Szykujemy coś zupełnie nowego w formie, kształcie, kolorze, ale szykuje się też materiałowe szaleństwo. Po raz pierwszy postanowiliśmy sięgnąć po sławne TERRAZZO. Z marmuru oczywiście nie rezygnujemy. Chcielibyśmy w tym roku rozpocząć prace nad regałem. Mamy też plany dotyczące promocji naszych mebli na rynkach zagranicznych. Jeśli wszytko pójdzie dobrze zobaczycie nas na kilku zagranicznych wydarzeniach! Trzymajcie kciuki!
Kiedy myślisz „polski design” to …
to myślę o ludziach z wielką pasją, którzy stoją za każdym projektem, studiem czy pracownią. To ciężka praca, czasami nawet fizyczna, która daje też mnóstwo satysfakcji. Myślę, że to właśnie dzięki pasji i ciężkiej pracy polski design jest nie tylko piękny i doceniany na wielu rynkach, ale jest niezwykle solidny i innowacyjny.
Zobacz również:
- Psyjaciele – marka stworzona z miłości do zwierząt
- Markieteria słomiana, czyli dzieła sztuki od Atelier Maison