Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii

Producent mebli, którego dzisiaj przedstawimy, będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli wszystkiego, co można przypisać do stylu industrialnego i loftowego. Eugenio Parezzo w dniu, w którym zakładał swoje studio meblowe, z pewnością nie spodziewał się, że już kilkadziesiąt lat później jego działalności będzie tytułowana w branży wnętrzarskiej mianem designerskiego laboratorium.

Magis – więcej niż design

Magis to włoski producent mebli, który swoje pierwsze kroki stawiał dość późno, bo w roku 1976. Prężna działalność marki jest jednak dowodem na to, że jeżeli posiada się tak duży potencjał, staż w branży nie jest wyznacznikiem sukcesu. Motta di Livenza to mała gmina w regionie Veneto w północno-wschodnich Włoszech. To właśnie tam narodziła się rodzinna marka Magis. Region ten od wieków słynie z niezwykłego rzemiosła, kreatywności i kwitnącego handlu.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Alessandro Mendini i fotel Proust
Alessandro Mendini i fotel Proust

Magis miało być miejscem prawdziwej wolności odkrywania. Miejscem, w którym prawdziwy design i innowacje technologiczne idą w parze, aby wzbogacać życie ludzi pięknymi, użytecznymi i autentycznymi produktami. Firma miała wejść na nowy stopień odkrywania łączącego się z pięknem, które jest symbolem włoskiego designu. Właśnie dlatego otrzymała nazwę Magis. Z łaciny słowo to oznacza bowiem ,,więcej niż”. Sukces marki był zapisany od samego początku w jej nazwie. Produkty marki Magis są zawsze czymś więcej niż tylko zwykłym przedmiotem.

Kreatywność, postęp, rodzina

Tajemnica sukcesu marki Magis tkwi także we współpracy ze znakomitymi projektantami i architektami, między innymi z niemieckim projektantem Jerszym Seymourem, teamem artystów Edwardem Barberem i Jay’em Osgerby’m, francuskim projektantem mebli Pierre’em Paulinem, multidyscyplinarnym twórcą Jaimem Hayónem czy też innowacyjnym włoskim designerem Alessandrem Mendinim. Wśród nich możemy znaleźć również Marca Newsona, Jaspera Morrisona czy Stefano Giovannoniego. Każdy, kto interesuje się tą branżą wie, jak wielkie są to nazwiska.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Alessandro Mendini i fotel Proust
Alessandro Mendini i fotel Proust

Magis od lat kieruje się wartościami, które powinna reprezentować każda szanująca się rodzina. A tym właśnie jest firma. Fundament stanowią tu pracownicy, ale też nabywane przyjaźnie, owocujące w niezwykłe projekty nadają jej piękna. Uznanie, lojalność, szacunek i wielkie poczucie wspólnoty to budulec wszystkich relacji z pracownikami, projektantami i partnerami Magis.

Najciekawsze produkty marki Magis

Alessandro Mendini i fotel Proust

Styl loftowy zdecydowanej większości wnętrzarskich pasjonatów kojarzy się z klasyczną czernią, beżami, brązami i raczej dość stonowanymi barwami, ale na pewno nie z odcieniem pomarańczy. Z innego założenia wyszedł Alessandro Mendini. Projekt Proust to fotel o bardzo wytwornych kształtach z rzeźbionymi zakończeniami. Jego wyjątkowość nie opiera się jednak na jego formie, lecz na nieoczywistej barwie. Magis otwiera się na swoich bardziej tradycyjnych klientów i posiada w swojej ofercie także mniej krzykliwe modele.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Alessandro Mendini i fotel Proust
Alessandro Mendini i fotel Proust

Jaime Hayon i krzesło Piña

Krzesło na biegunach zazwyczaj kojarzy się z plecionym fotelem z wikliny, który niekoniecznie dobrze współgra z nowoczesnymi aranżacjami pomieszczeń mieszkalnych. Jaime Hayón postanowił raz na zawsze zażegnać ten problem, projektując krzesło na biegunach nowej generacji. Subtelna prostota bujanego fotela opiera się na delikatnych kształtach i lekkości wykonania.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Jaime Hayon i krzesło Piña
Jaime Hayon i krzesło Piña

Pierre Pauline i regał Elysee

Sklejka meblowa w pierwszym odruchu kojarzy się z meblami niskiej jakości. Chyba że mówimy o sklejce klonowej. Właśnie ten materiał postanowił w swoim projekcie wykorzystać Pierre Paulin. Tak powstał regał, który swoją konstrukcją doskonale wpasowuje się w kanony loftowego salonu. Koncepcja stopniowanego systemu półek w kształcie litery U nada to doskonały sposób na optyczne powiększenie wnętrza.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Pierre Pauline i regał Elysee
Pierre Pauline i regał Elysee

Jerszy Seymour i projekt Bueaurama

O modułowych kanapach z pewnością słyszał już każdy. Ale czy istnieje coś takiego jak stoliki i biurka składające się z przenośnych elementów? Jerszy Seymour nie tylko udowadnia, że tak – gwarantuje również, że ma to niekwestionowane prawo bytu. Bueamurama to poszczególne części składowe, z których można stworzyć dowolną kombinację – od domowych półek, przez biurowe blaty robocze aż do wyposażenia sali konferencyjnej czy mebla outdoorowego. Jednym zdaniem: idealny projekt loftowy.

Magis – włoska kwintesencja industrialnej magii - Jerszy Seymour i projekt Bueaurama
Jerszy Seymour i projekt Bueaurama

Poppins – stojak na parasolki od Edwarda Barbera i Jaya Osgerby’ego

Wyposażenie pomieszczenia, które stanowi wstęp do naszej przestrzeni mieszkalnej, zwykle opiera się na wygodnym siedzisku, wieszaku na okrycie wierzchnie, miejscu na obuwie. Mało kto zapomina o być może nie niezbędnych, ale za to bardzo przydatnych gadżetach. Magis, znany z tego, że dba o każdy detal, pamiętał na szczęście o tak prozaicznym elemencie wystroju wnętrz, jak stojak na parasolki. W wydaniu tego włoskiego producenta mebli nawet tak prosty atrybut przedpokoju prezentuje swoim wyglądem szyk i klasę.

Poppins - stojak na parasolki od Edwarda Barbera i Jaya Osgerby’ego
Poppins – stojak na parasolki od Edwarda Barbera i Jaya Osgerby’ego

Magis niewątpliwie poszerza granice designu, udowadniając, że można więcej. Więcej niż dotychczas. Więcej niż inni. Więcej niż wszyscy oczekiwali. Pomimo niekończącego się pragnienia rozwoju, marka wciąż kieruje się wzajemnym szacunkiem, nie zapominając o rodzinie.

Zobacz również: IKEA – historia marki i jej najciekawsze projekty | NORR11 – skandynawski design w najlepszym wydaniu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter