Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić?

Nieduże mieszkanie może wiązać się z wygospodarowaniem relatywnie niewielkiej przestrzeni na sypialnię. Nie oznacza to jednak, że tego typu pomieszczenie nie będzie w stanie zapewnić Ci upragnionej dozy relaksu. Wystarczy tylko odrobina chęci, aby ta niewielka przestrzeń stała się wymarzonym miejscem do odpoczynku! Na pierwszy rzut oka zarówno aranżacja, jak i wyposażenie niedużego pokoju może wydawać się skomplikowanym i wymagającym wyzwaniem. Jak zatem urządzić małą sypialnię, aby nie przytłoczyć całości wystroju? Którym kolorem najlepiej pokryć ściany i jakie meble zdecydowanie powinny się w niej znaleźć? Poniższy artykuł pomoże Ci rozwiać największe wątpliwości.

Mała sypialnia a kolory — na jakie warto się zdecydować?

Zapewne każdy z nas spotkał się z twierdzeniem, że mała sypialnia to rodzaj pomieszczenia, którego nieodłącznym elementem jest kolor biały. Założenie to w żadnym razie nie jest błędne. Biel z pewnością nie pomniejszy pokoju optycznie, a ten w pełni uniwersalny, neutralny kolor dobrze współgra z każdym typem mebli, dodatków czy tkanin. Właśnie dlatego może być dobrym wyborem do każdej sypialni.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Storiès
Biel to uniwersalny kolor do białej sypialni – foto Storiès

Choć założenie, że biel jest idealna do małych pomieszczeń, niezmiennie pozostaje trafne, musimy pamiętać, że sypialnia jest jednym z najistotniejszych miejsc w domu. To właśnie w niej udajemy się na codzienny spoczynek, relaksujemy się i odprężamy. Niezwykle ważne jest, aby kolor ścian w pełni odpowiadał naszym gustom i upodobaniom. Ostatecznie nie każdy będzie w stanie poczuć się w pełni komfortowo w sypialni zdominowanej przez powszechnie zalecane, chłodne odcienie. W małej sypialni doskonale sprawdzą się również pastelowe kolory. Ich subtelny wydźwięk nie spowoduje wizualnego pomniejszenia wnętrza, nawet jeśli zdecydujemy się na kolory takie jak ciepłe żółcie czy pudrowe róże.

Jeśli jednak zależy nam na soczystych, intensywnych barwach, których obecność działa na nas korzystnie, nie musimy — a wręcz nie powinniśmy — z nich rezygnować. Ciekawym sposobem na przemycenie mocnych tonów jest wybór jednej ściany, którą w całości pokryjemy wybranym kolorem. Jednym z najbardziej popularnych i sprawdzonych rozwiązań jest przeznaczenie na rzecz tego zabiegu ściany znajdującej się za łóżkiem, będącej jednocześnie tłem do jego wyeksponowania.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Nienke Witteveen Fleuren
Biel to dobra baza do prezentowania ciekawych dekoracji w małej sypialni – foto Nienke Witteveen Fleuren

Często preferowane biele i szarości są zazwyczaj bardzo dobrą podstawą kolorystyczną dla zaprezentowania na nich mebli, dekoracji, roślinności bądź obrazów w bardziej odważnych barwach. Jeśli jednak marzy Ci się mała sypialnia w „soczystym” kolorze, możesz rozważyć inne rozwiązanie. Zamiast intensywnych akcentów dekoracyjnych można wybrać takie, które utrzymane będą w stonowanych, jednolitych barwach. Natomiast jako tło dla nich zastosować ścianę w intensywnym kolorze. Dzięki temu wprowadzisz do wnętrza harmonię i spójność.

Czy małą sypialnię można urządzić w dowolnym stylu?

Głównym założeniem, które powinno zagościć w Twojej sypialni, jest zgodność z własnymi, osobistymi preferencjami. Pamiętaj, że nawet najbardziej funkcjonalne oraz oszczędne zagospodarowanie przestrzeni nie sprawi, że aranżacja takiej sypialni uprzyjemni Ci jej codzienne użytkowanie. Czy zatem do małej sypialni możemy wprowadzić dowolny styl? Oczywiście, że tak! Niezależnie od tego, czy na ścianach zagości biel, czy też wykończymy pokój odważniejszą kolorystyką, poprzez umiejętne połączenie zarówno podstawowych elementów, jak i detali wykreować możemy wnętrze w dowolnym, ukochanym przez nas klimacie, zarówno takim, który korespondować będzie z resztą domu, jak i takim, który stworzy w niej zupełnie oddzielne królestwo.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Kelcie Papp
Małą sypialnię możesz zaaranżować w dowolnym stylu – foto Kelcie Papp

Nieduża sypialnia jest miejscem, w którym wspaniale wybrzmi minimalizm. Ten zakładający maksymalne ograniczenie mebli, form i ceniący sobie wolną przestrzeń styl będzie wyjątkowo sprzyjającym i łatwym do wprowadzenia rozwiązaniem, z którego założeniami poradzą sobie nawet osoby stawiające pierwsze kroki w aranżacji wnętrz. Pokrewnym kierunkiem nasuwającym kolejną propozycje będzie czysto nowoczesna sypialnia. W jej przypadku można pozwolić sobie na odważne, przyciągające uwagę materiały, jednak główne skrzypce wciąż odkrywać powinna prostota i nieskomplikowane formy.

Mała sypialnia skąpana w konkretnych tkaninach, ma szansę na stanie się wyjątkowo przytulnym, odprężającym wnętrzem. Jasna baza kolorystyczna, dużo drewna oraz elementy odwołujące się do natury umożliwią nam wykreowanie iście skandynawskiego klimatu. Stonowane kolory wpłyną na osoby przebywające wewnątrz kojąco i wyciszająco, a mięsiste koce, poduszki lub pościele jedynie zachęcą do wieczornego wypoczynku. Jeśli jednak zależy nam na cieplejszych tonach — beżach, żółcieniach lub odcieniu kości słoniowej — styl boho może być odpowiednią propozycją. Osoby obawiające się przytłoczenia sypialni poprzez pomniejsze meble mogą skoncentrować dekorację w obrębie ścian. Wystarczy zawieszenie kilku makram w różnych rozmiarach, połączenie ich z klimatycznymi grafikami i przytłumionymi, ozdobnymi punktami świetlnymi.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Holly Stratton
Pamiętaj, aby zaaranżować to wnętrze tak, aby czuć się tam dobrze – foto Holly Stratton

W małej sypialni może zagościć także pozornie nieprzystający do niej eklektyzm. Warto pamiętać, że nie musi on zakładać obecności wielu elementów, mogących pomniejszyć pomieszczenie. Podczas aranżacji tego typu wnętrza możemy zdecydować się na zaledwie kilka podstawowych mebli, takich jak szafki nocne, komody czy wygodne fotele, resztę projektu wykańczając dodatkami. Ich docelowym miejscem mogą stać się półki, blaty bądź parapety. W eklektycznej sypialni ograniczać będzie nas nie tyle metraż, ile własna wyobraźnia.

Dobór mebli, czyli co najlepiej sprawdzi się na małym metrażu

Dla wielu osób mała sypialnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Rozsądny dobór mebli umożliwi w pełni ergonomiczne przechowywanie na relatywnie niewielkiej przestrzeni, dlatego też wszystkie dodatkowe schowki z pewnością okażą się na wagę złota. Pamiętaj jednak, że ich zbytnie nagromadzenie może negatywnie wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia, a w skrajnych przypadkach — ograniczyć swobodę poruszania się. Małe sypialnie muszą zatem stanowić swoisty kompromis pomiędzy wygodą mieszkańca, a w pełni funkcjonalnym pokojem.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Calum Lewis
Mała sypialnia musi być przede wszystkim funkcjonalna – foto Calum Lewis

Faktem, który warto mieć na uwadze podczas kompletowania wyposażenia małych pomieszczeń, niezależnie od tego, czy będą to elementy wypoczynkowe, czy też te służące przechowywaniu, są opływowe kształty. Meble o zaokrąglonych, łagodnych kantach, wprowadzą do sypialni sporą dozę lekkości, bez dodatkowych ostrych linii i odcięć. Szafki nocne, komody czy fotele lub krzesła są jednymi z najpopularniejszych owalnych form odpowiednich do małych wnętrz.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Christina Chauskin
W małej sypialni warto postawić na prostotę – foto Christina Chauskin

W większości domów i mieszkań sypialnia jest miejscem przeznaczonym na szafę, która w sporej ilości przypadków zastępuje garderobę. Oczywiste jest, że najwięcej miejsca do przechowywania zyskamy, zestawiając szafę z komodą. Co jednak w momencie, w którym wybrany przez nas model zajmować będzie zdecydowanie zbyt dużo przestrzeni sypialni, zaburzając nie tylko jej wystrój, ale i możliwość poruszania się? Rozwiązaniem, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, jest wybór węższych, lecz wyższych wariantów. Dobrym rozwiązaniem może być również zaprojektowanie zabudowy meblowej pod wymiar. Dzięki temu wykorzystamy „każdy centymetr” dostępnej przestrzeni, a dodatkowo mamy możliwość zaprojektowania jej zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Kluczowa rola łóżka sypialnianego

Aranżacja małej sypialni nie może obyć się bez doboru odpowiedniego łóżka. Do jego wyboru należy podejść ze szczególną rozwagą, gdyż ostatecznie to właśnie ono stanowić będzie punkt centralny całego pomieszczenia. Musimy mieć na uwadze nie tylko jego design, ale także ogólne wymiary, wliczając w nie sam materac, od którego wysokości zależeć będą finalne gabaryty łóżka. Każda mała sypialnia jest miejscem, w którym niezwykle istotne staną się wszystkie dodatkowe miejsca do przechowywania. Jeśli więc pozwalają na to wymiary pomieszczenia, dobrze zdecydować się na model z pojemnikami lub wysuwanymi szufladami wbudowanymi w jego podstawę. Zyskamy sporą ilość miejsca, w którym przechować możemy dodatkowy komplet pościeli, sezonowe ubrania lub zapasowe koce.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Becca Schultz
Wygodne łóżko to podstawa każdej sypialni – foto Becca Schultz

Pamiętajmy, że sypialniane łóżko jest doskonałym miejscem do podkreślenia charakteru, który pragniemy wprowadzić do wnętrza. Połączona z ciekawym kocem o mocnej teksturze narzuta i towarzyszące im poduszki w odpowiednich poszewkach mogą z łatwością zagwarantować nam przytulne, zachęcające do spędzenia w nim czasu miejsce w stylu boho lub skandynawskim. Z kolei elegancka, satynowa pościel, gładkie powierzchnie lub subtelne, regularne wzory dodatkowo zaznaczą sypialnie minimalistyczne, loftowe bądź nieco stonują wystroje eklektyczne.

Mała sypialnia, a optyczne powiększanie przestrzeni — znaczenie szkła i oświetlenia

Urządzając małą sypialnię, poza doborem kolorów i mebli, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak optycznie powiększyć jej przestrzeń. W tym procesie główną rolę odgrywać będzie światło oraz sprawne wykorzystanie luster. Jednym z korzystniejszych rozwiązań, które podjąć możemy podczas urządzania małych pomieszczeń, będzie zrezygnowanie z jednego, centralnego punktu świetlnego. Zdecydowanie lepszy efekt zapewnimy sobie poprzez wygospodarowanie kilku miejsc — obejmujących zarówno sufit, jak i ściany czy meble — które następnie wyposażymy w odpowiadające nam klosze, kinkiety bądź stojące lampki. Kilka pomniejszych punktów zapewniających światło spotęguje wrażenie przytulnej sypialni, niezależnie od stylu, w którym zdecydujemy się ją zaaranżować.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - Anne Nygård
Nie zapominaj o znaczeniu oświetlenia w małej sypialni – foto Anne Nygård

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym szczególnie zależy na ergonomicznym wnętrzu, jest zastąpienie klasycznych lampek nocnych, zazwyczaj zajmujących nocne szafki, przez zwisające lampy zawieszone po obu stronach łóżka. Wówczas blaty stolików staną się jeszcze bardziej funkcjonalne, a my oszczędzimy sobie ewentualnych problemów z kablami niesięgającymi kontaktów elektrycznych.

Największym atutem, w który wyposażona może być mała sypialnia, jest duże okno, zapewniające niemal nieustanny dopływ w pełni naturalnego światła. Jednak w momencie, w którym dany pokój nie ma okna i musimy samodzielnie zadbać o światło w pomieszczeniu, warto zainteresować się możliwością połączenia tej czynności z optycznym powiększeniem, w którym nic nie pomoże nam tak skutecznie, jak lustro. Wykorzystanie lustra w aranżacji sypialni wpłynie na jej optyczne powiększenie. Obecność lustrzanych tafli w połączeniu z więcej niż jednym punktem świetlnym rozświetli całość aranżacji, nie tylko wizualnie ją powiększając, ale i doświetlając. Szczególnie urokliwie prezentować będą się wszystkie szklane elementy — zwłaszcza w zapalonych lampach — które wprowadzą dodatkową wielowymiarowość w sypialni.

Mała sypialnia — jak najlepiej ją urządzić - foto SANDRA REI
Lustro to dobry sposób na optyczne powiększenie małej sypialni – foto SANDRA REI

Funkcjonalność i dobre rozplanowanie przestrzeni są prawdopodobnie najważniejszymi aspektami, z jakimi przyjdzie zmierzyć się osobom planującym wyposażenie małej sypialni. Jednak nawet najmniej ustawna przestrzeń, może być w pełni zadowalającym miejscem relaksu. Wśród dostępnych na rynku łóżek (o wysokich, średnich bądź praktycznie niezauważalnych stelażach) każdy zdoła odnaleźć odpowiadającą mu propozycję. Warto eksperymentować z meblami różnych kształtów i wymiarów, a dodatki takie jak lustra czy tekstylia mogą z łatwością odmienić jej charakter przy niewielkim koszcie.


Zobacz również: Jak wybrać obrazy do sypialni? Porady i inspiracje | Kolory ziemi we wnętrzu – aranżacje, porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter