Mani Architecture i projekt One MANI House

One MANI House to estetyczny i ekonomiczny rodzinny dom przyszłości, który można bez problemu dostosować do swoich potrzeb. Na dodatek jest on wyjątkowy także z wielu innych powodów. Przeczytajcie o realizacji australijskiej pracowni Mani Architecture.

Projekt One MANI House

Marzysz o różowej łazience? Nie ma problemu. O wygodnym i niedrogim domu wypełnionym naturalnym światłem? Mówisz i masz. One MANI House jest owocem wyobraźni Mani Architecture, w którym klientami jesteśmy w rzeczywistości my sami! Pracownia Mani Architecture chce udowodnić, że dobry projekt jest koniecznością, a nie czymś kompletnie nieosiągalnym.

Front budynku One MANI House

Chcemy edukować innych i wyznaczyć kierunek tego, jak mógłby wyglądać rodzinny dom, a co ważniejsze, jak można by się w nim czuć. Jest to tym samym kwintesencja tego, co zrobiliśmy w projekcie One MANI House. Moglibyśmy porozmawiać o wszystkich szczegółach, jak choćby o tym, że współpracowaliśmy z lokalnymi rzemieślnikami lub fakt, że udało nam się umieścić 12-osobowy stół jadalniany w dość wąskiej części mieszkalnej – który wcale nie powoduje ścisku. To, co chcielibyśmy, aby ludzie wynieśli ze współpracy z architektem, to możliwość osiągnięcia niesamowitej wartości w swoim domu dzięki projektowi, który korzysta ze śmiałych rozwiązań. Ten projekt wykorzystuje każdy centymetr kwadratowy w celu stworzenia wygodnego i nadającego się do zamieszkania domu – mówią architektki z pracowni Mani Architecture.

rchitecture i projekt One MANI House

Dom dla współczesnej rodziny?

One MANI House jest wyjątkowy, to na pewno. Jak wygląda współczesna rodzina? Nie ma na to jednej i konkretnej odpowiedzi, ale to, co wpisuje się w dzisiejsze trendy, na przestrzeni następnych dziesięciu, a nawet pięciu lat może stać się całkowicie niefunkcjonalne! Projektanci znaleźli na to rozwiązanie. W razie potrzeby część domu można całkowicie zamknąć, ponieważ projekt posiada dwa osobne wejścia. To bardzo proste. Oznacza to, że może pasować do dorastających dzieci wymykających się z domu, czy każdego, kto chce zorganizować hosting Airbnb. Istnieje nawet możliwość stworzenia dwóch lokali mieszkalnych dla dwóch oddzielnych rodzin, które mieszkając razem, będą czuły się komfortowo, nie naruszając swojej prywatności.

Elewacja w projekcie One MANI House

Ostatecznie One MANI House to dostosowujący się, wysoce estetyczny i zajmujący mało miejsca rodzinny dom przyszłości. Wspomniana już wcześniej różowa łazienka sprawia, że całość staje się jeszcze ciekawsza.

Czym jest dobry projektu?

Czym jest dobry projekt? Pracownia Mani Architecture stworzyła niesamowity, jedyny w swoim rodzaju obiekt, który przełamuje rynek mieszkaniowy na wiele sposobów. Od niekonwencjonalnego sposobu finansowania projektu, po dziwaczne i pełne przygód decyzje projektowe, One MANI House w Fitzroy North w Melbourne to prawdziwa wizytówka tego, co możesz osiągnąć, jeśli zaangażujesz architekta.

Różowa łazienka w projekcie One MANI House

Chcąc mieć pełną swobodę twórczą, One MANI House został stworzony, będąc unikalnym rozwiązaniem, w którym to Mani Architecture było klientem. Koncentrując się na deweloperach, celem projektu był prawdziwy sprawdzian tego, co można osiągnąć przy użyciu dobrego pomysłu, nawet przy ograniczonym budżecie. Dzięki temu właściciele m.in. inwestorzy czy deweloperzy mogą teraz sprzedawać nieruchomość na systematycznie zmieniającym się rynku. Kierując się standardem postrzegania architektury jako czegoś elitarnego, One MANI House w bardzo elegancki sposób pokazuje, że architektura i design wcale nie muszą być luksusem.

Biało-czarne płytki w łazience w projekcie One MANI House

Chcemy zmienić to piętno, edukować, uczyć i pokazać znaczenie dobrze zaprojektowanych i wykonanych przestrzeni mieszkalnych – wyjaśnia założycielka Mani Architecture, Sara Tonini.

rchitecture i projekt One MANI House

Dom dla rodziny przyszłości

One MANI House, przewidując zmiany w dynamice rodziny i fakt, że przestrzeń będzie nadal czynnikiem premium, pokazuje, co jest możliwe, gdy każdy centymetr kwadratowy zostanie zagospodarowany.

Drewniany mebel w projekcie One MANI House

„Naprawdę pracowaliśmy nad dostępną przestrzenią dla tego projektu” przyznaje Tonini, dodając: „Chociaż pracowaliśmy z tak małą i ciasną przestrzenią, to poprzez zastosowanie rozwiązań, takich jak świetlik nad schodami czy oszklenie od strony północnej, sprawiliśmy, że będąc w środku poczujesz jak bardzo przestronne stało się to wnętrze”.

Wyjście na taras w projekcie One MANI House

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w One MANI House jest sposób, w jaki cały dom może dostosować się do różnych potrzeb. Część domu można całkowicie zamknąć, ponieważ projekt posiada dwa osobne wejścia. Ta koncepcja pasuje do coraz bardziej powszechnych trendów dotyczących rosnących rodzin, dorosłych dzieci w domu czy hostingu Airbnb. Istnieje nawet możliwość, aby dwie rodziny mieszkały tam wspólnie,  jednocześnie czując się tam zarówno komfortowo jak i intymnie. Oto przykład tego, jak projekt zmienia się w stosunku do przyszłości.

Ostatecznie to, co osiągnęły architektki z Mani Architecture, to dostosowujący się, estetyczny i zajmujący mało miejsca rodzinny dom przyszłości – a wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu wierności podejściu projektowemu, które wyróżnia pracownię Mani Architecture.

Czarne schody w projekcie One MANI House

Szczegóły projektu One MANI House

Różowa łazienka? Mówisz i masz. Mnóstwo naturalnego światła? Nie ma problemu. Tego rodzaju decyzje projektowe pochodzą z twórczych umysłów projektantek z Mani Architecture bez standardowej konsultacji z klientami. W ten sposób pokazują, że świetny projekt może stworzyć dzięki odważnym wyborom i ciekawym rozwiązaniom.

Biały korytarz w projekcie One MANI House

„To nie jest twój tradycyjny dom” mówi Tonini. To staje się oczywiste już od pierwszego spojrzenia na fasadę. Warstwowe gonty drewniane wyróżniają się na tle łukowatych drzwi. „Wybraliśmy materiały lokalne, ale także wytrzymałe pod względem zużycia w miarę upływu czasu, co również przyczyniło się do obniżenia kosztów” dodaje Tonini.

Biały pokój w projekcie One MANI House

Oprócz odważnych elementów projektu, Mani Architecture współpracowała z lokalnymi rzemieślnikami. Między innymi umywalki łazienkowe utworzone zostały w niestandardowych paletach kolorów różowego i czarnego przez lokalnego ceramika. Ten proces zapewnia nie tylko oryginalne rozwiązania projektowe, ale często przyniesie też lepsze rezultaty, a jednocześnie wspiera lokalną twórczość. To ręczne i zarazem lokalne podejście jest wierne ideom architektury Mani, ponieważ Mani oznacza po włosku „ręce”.

Front budynku One MANI House rchitecture i projekt One MANI House rchitecture i projekt One MANI HouseOkna z widokiem na podwórze w projekcie One MANI HouseDuże okna w salonie w projekcie One MANI HouseWyspa kuchenna w projekcie One MANI HouseŁososiowe płytki w łazience w projekcie One MANI HouseNiebieskie płytki w łazience w projekcie One MANI HouseDrewniany mebel w projekcie One MANI House

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter