Pojęcie CZAS pozostaje niezmiennie intrygujące i inspirujące, pomimo faktu, że używanie zegarka wyłącznie dla sprawdzenia godziny staje się coraz bardziej zbędne. Wyzwanie polegające na stworzeniu konwencjonalnego, solidnego i pięknego czasomierza towarzyszyło marce CZAS od samego początku przygody z projektowaniem. Po wielu latach planowania, projektowania i prototypowania udało im się otrzymać jakość, o którą walczyli. Dziesiątki godzin rozmyślań, szkicowania i prototypowania pozwoliły w końcu stworzyć markę zegarków o ponadczasowej stylistyce. Mieliśmy okazję poznać historię tej drogi do sukcesu podczas rozmowy z właścicielami marki CZAS. Jeśli chceciesz ją poznać, zostań z nami.
“Cisza nie tyka i ciągłe wahanie. Czasem minimum jest na rękę.” Te dwa zdania widoczne na stronie głównej Waszej strony, sprawiają, że myśli nagle zwalniają, a wskazówki zegarków stają w miejscu. Co dla Was oznacza ten wstęp i jak powstała marka CZAS?
Tworząc markę, kierowaliśmy się dążeniem do absolutnej prostoty. Sama nazwa jest tego doskonałym przykładem. Natomiast te dwa zdania opisu na stronie miały być nie tylko wprowadzeniem do świata marki, ale również sugestią do chwili refleksji. Według nas każdy dobry projekt powinien opowiadać historię. Jeśli czas zatrzymał się podczas czytania, to doskonale!
Może to banalne pytanie, ale… Dlaczego akurat CZAS?
Chcieliśmy, aby nazwa marki odzwierciedlała ducha naszych zegarków – proste, ale niebanalne! W naszej karierze, przy okazji tworzonych przez nas projektów, wielokrotnie odwiedzaliśmy zakłady zegarmistrzowskie. I to właśnie wizyta w pewnym zakładzie na Warszawskiej Pradze pomogła nam znaleźć nazwę dla marki.
Będąc tam faktycznie wydawało nam się, że czas stanął w miejscu… Cieszy nas, że w dalszym ciągu utrzymuje się garstka rzemieślników, mistrzów i fachowców z dawnych lat, którzy umieją robić coś więcej niż tylko wymienić baterię w zegarku. W trakcie wizyty naszą uwagę przykuł niesamowity klimat miejsca, stosy starych kopert, pasków, narzędzi, lekko zakurzone półki. Chcieliśmy, żeby ktoś, kto odwiedzi nasz sklep, poczuł właśnie ten klimat. Uznaliśmy, że taka krótka historyjka będzie świetnie oddawać te odczucia.
Nasza marka to prostota, nie chcieliśmy pisać zawiłych historii, tylko powiedzieć coś prawdziwego o naszych odczuciach. Chcieliśmy w jednej treściwej linijce podzielić się tym z naszym odbiorcą.
Po pewnym czasie zaczęliśmy się zastanawiać, jakie w ogóle jest znaczenie słowa “czas”. Ku naszemu zaskoczeniu nie było prosto znaleźć dobrą definicję. Wydawać by się mogło, że skoro ciągle o nim mówimy, staramy się go kontrolować i podporządkowujemy mu całe swoje życie, to jesteśmy w stanie powiedzieć, czym naprawdę jest. Nic bardziej mylnego. W fizyce czas jest opisywany jako “ to, co wskazuje zegarek”. Bardzo podoba nam się to wytłumaczenie.
Żyjemy w czasach, w których wszystko sprawdzamy na smartfonie – informacje ze świata, wiadomości od znajomych, pogodę, godzinę… Jaką rolę odgrywają dziś zegarki na rękę? Są bardziej uzupełnieniem stylizacji, czy ich funkcjonalność jest wciąż doceniana?
Funkcjonalność zegarków nie ogranicza się do sprawdzania godziny. Nie od dziś stanowią one ważny element stylizacji. Zegarek jest sposobem na określenie naszego stylu i dopełnieniem garderoby. Coraz więcej osób chce świadomie ograniczać kontakt ze smartfonem i dbać o tzw. cyfrową higienę.
Wierzymy, że nasi odbiorcy należą właśnie do takiej grupy osób. Nie uważamy, że technologia jest zła, ale ładny czasomierz na nadgarstku może być dobrym pretekstem do spoglądania w smartfon rzadziej i przeżywania życia w bardziej świadomy sposób.
“U zegarmistrza gwarno” A zegarmistrzów coraz mniej… Uważacie, że sentymentalna wartość zegarków powoli zanika?
Ludzie to sentymentalne istoty. Pomimo ogromnych udogodnień, jakie oferuje nam rozwój technologii – wszystkie, coraz to nowsze aplikacje i gadżety, nigdy nie przestaniemy nosić zegarków, bo jest to symbol bardzo głęboko zakorzeniony w kulturze. Wybiegając w przyszłość, nawet jeśli godzina będzie nam się wyświetlać na szkłach kontaktowych to i tak masa osób będzie chciała założyć zegarek na nadgarstek.
Zegarek może bardzo wiele powiedzieć o osobie, która go nosi, o jej stylu, o tym, skąd pochodzi, o tym, co jej się podoba, być może jaki zawód wykonuje, a być może o tym, jakie wartości wyznaje. Oprócz mierzenia czasu zegarek może być dla nas pamiątką, gadżetem, biżuterią, narzędziem albo lokatą kapitału. Czysta funkcja, dla której został wymyślony, ma w dzisiejszym świecie marginalne znaczenie, a mimo tego nie zapowiada się w żadnym stopniu na to, żeby ludzie przestali je nosić.
Owszem, część z nich jest zastępowana przez smartwatche czy smartbandy, jednak w dalszym ciągu są to zegarki. Nasza marka jest manifestacją klasyki w nowoczesnym wydaniu i chcielibyśmy, żeby była równie aktualna dziś, jak i w przyszłości wyglądającej rodem jak z filmów science fiction. Uważamy, że świat analogowy i hightech będą się uzupełniać, a nie konkurować ze sobą.
Wasze zegarki charakteryzuje minimalistyczny design. Skąd pomysł na ich wygląd?
Stylistyka zegarków jest wynikową wielu iteracji projektowych. Oczywiście, w naszej karierze, tworząc projekty zegarków dla naszych klientów, oglądaliśmy ich setki albo i tysiące na żywo i w internecie. Jednak na koniec dnia przyjęliśmy, że nasz design powinien być ucieleśnieniem wartości, które tworzą brand. Minimalizm – owszem, ale to tylko modne słowo, pod którym może się kryć wiele różnych znaczeń.
Może to być pięknie wykończony minimalistyczny apartament, który z uwagi na bardzo trudne do wykonania detale może okazać się wielokrotnie droższy do wykonania od jego odpowiednika w stylu glamour. Te same prawidłowości widzimy w świecie elektroniki, gdzie “minimalistyczny” design kosztuje więcej, bo wymaga znacznie większych nakładów pracy. A esencją minimalizmu jest przecież dostępność i ograniczanie wykorzystywania zasobów.
Czy dla Was mniej znaczy więcej?
W pracy naszego studia projektowego 2sympleks wszystkie postulaty (modernistycznego) minimalizmu to podstawa działania. Zawsze chcemy pozbywać nasze twory zbędnych elementów. Podstawą jest trwałość, spójność estetyczna oraz użyteczność. I na dobrą sprawę te podstawowe wartości zostały już sformułowane w I wieku p.n.e. przez Witruwiusza.
W produktach codziennego użytku nie chodzi o to, żeby stworzyć coś, co wygląda jak wykonane przez pozaziemską cywilizację, ale o to, żeby stworzyć coś, co kojarzy nam się z rzeczami, które już znamy, jednocześnie dbając o unikalność. A unikalne cechy zdobywane są w detalach, U nas są to np. indeksy na tarczy. Chcieliśmy, żeby były nawiązaniem do czegoś, co wszystkim dobrze się kojarzy. W naszym wypadku było to wspólne gotowanie. Skracając myśl, esencją tej chwili, którą chcieliśmy ująć stały się foremki na babeczki. Chcieliśmy nadać tarczy przestrzenności tak, żeby zegarek przywoływał wspomnienia.
Jest to efekt konsekwentnych działań w obrębie przyjętych założeń. Projektanci lubią upraszczać, więc trochę uśmiechamy się mówiąc, że zainspirowała nas babeczka na ciasta. Z drugiej strony kilka osób nie znając tej historii, faktycznie dostrzegło jej znamiona na tarczy. Chcemy, żeby w naszych utworach rezonowały konkretne wspomnienia. Wszystko, co nas otacza, wywiera na nas wpływ.
”Wierzymy, że zegarki zaprojektowane przez nas są dobrym przykładem współczesnego, polskiego wzornictwa i z CZASEM nabiorą statusu ikonicznego” – właściciele marki CZAS.
Piękno tkwi w detalach. To stwierdzenie jest szczególnie zauważalne w Waszej kolekcji 01. Opowiecie o niej coś więcej? Dla kogo powstała?
Kolekcja 01 powstała dla osób szukających autentyczności i prostoty. Nie chcieliśmy robić kolejnego zegarka z drewna, czy używać eksperymentalnych materiałów, bo odbiłoby się to na trwałości. Chcieliśmy, żeby była to prosta sztabka, solidny monolit, w który zaglądając, dostrzeżemy przede wszystkim głębię i ruch wskazówek.
Kolekcja 01 to forma wydestylowana do najczystszej esencji. Jest kreacją powstałą w odniesieniu do surowości miasta, energii i dynamiki miejsca, w którym żyjemy. Chcemy, żeby pierwsza kolekcja marki CZAS pozwoliła nam zauważyć, jak istotne jest bycie tu i teraz, jednocześnie przypominając, jak ważne jest czerpanie przyjemności z chwili.
Zegarki CZAS są wykonane z najwyższej jakości materiałów i komponentów dostępnych na rynku, a wszystkie detale są pieczołowicie wykonane. Wierzymy, że poprzez połączenie filozofii ascetycznego designu i wyrazistej formy udało nam się osiągnąć efekt, który rezonuje i przenika przez naszą codzienność.
A teraz pytanie podchwytliwe. Kto według Was nosi zegarki, a kto sprawdza godzinę w telefonie? Czy myślicie, że zależy to od osobowości, przyzwyczajenia?
Myślimy, że to kwestia uosobienia i tego, jaką wagę przykładamy do naszego wyglądu. Oczywiście, są specyficzne grupy użytkowników zegarków, np. determinowane przez zawód, jaki wykonują, gdzie potrzebne są specjalne czasomierze. I tak zrodziły się całe segmenty zegarkowe, a na ich kanwach powstały wielkie brandy. W taki sposób ukształtowały się kategorie takie jak zegarki dla kierowców rajdowych, pilotów czy nurków.
Jedni noszą je dla uzupełnienia swojej garderoby jak spinki do mankietów, inni z konieczności, przykładowo w trakcie wielodniowych ekspedycji bez możliwości ładowania baterii. Inni, żeby manifestować swój status, a jeszcze inni z przyzwyczajenia. Wiele osób zakłada różne zegarki na różne okazje. My chcieliśmy, żeby nasza kreacja była jedna na wszystkie okazje. Bo wierzymy, że prostota jest zawsze w cenie… tak jak nasz CZAS.
Marka CZAS
Autorami projektu CZAS są: Piotr Blicharski, Jacek Morawski i Bartosz Wyżykowski, tworzący studio wzornictwa przemysłowego 2sympleks. Na co dzień projektują atrakcyjne rynkowo produkty, proste we wdrożeniu i łatwe w użytkowaniu. Napędza ich świadomość, że dobrym designem realnie kształtujemy rzeczywistość. Wierzymy, że wysokiej klasy produkty podnoszą świadomość i jakość życia ich odbiorców.
W swojej pracy starają się ograniczać zbędne elementy do minimum, pozostawiając jedynie esencję projektowanych przez siebie przedmiotów. W swojej karierze zaprojektowali dziesiątki produktów używanych na co dzień przez szerokie grono odbiorców w branżach, takich jak transport, medycyna, sport, meble, elektronika konsumencka czy awiacja. Prace projektantów były szeroko publikowane i nagradzane, między innymi nagrodą Red Dot Design Award nazywaną oscarem projektowania za projekt wiatrakowca.
Zobacz również: