Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate

Brytyjska marka Haeckels zajmuje się produkcją kosmetyków. Firma postanowiła zbudować tradycyjną saunę opalaną drewnem, aby przybliżyć miejscowej społeczności zdrowotne właściwości lokalnych wód. Sauna znajduje się na plaży w Margate.

Haeckels i sauna na plaży w Margate

Sauna, która znajduje się w mieście Margate na południowo-wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, zbudowana jest z tradycyjnych, drewnianych desek. Obiekt swoim wyglądem przypomina wóz. Został wyposażony w markizę z tkaniny, którą można zwijać oraz schody, które po podciągnięciu mogą pełnić funkcję drzwi.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - sauna na plaży

Wozy kąpielowe w epoce wiktoriańskiej

W projekcie wykorzystano materiały zbliżone do tych, które byłyby użyte w epoce wiktoriańskiej do budowy wozów kąpielowych. Takie miejsca pozwalały na przebranie się w strój kąpielowy i kąpiel w oceanie. Korzystanie z wozów kąpielowych było częścią ówczesnej „etykiety kąpielowej”.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate

Sauna w formie wozu kąpielowego

Wewnątrz wozu znajduje się sauna opalana drewnem, która oferuje odwiedzającym miejsce do odpoczynku po trudach dnia codziennego. Po saunie istnieje możliwość kąpieli w wodach bogatych w wodorosty, które są oddalone zaledwie o kilka metrów od obiektu. Pomysłodawcą projektu jest Dom Bridges, czyli założyciel marki Haeckels. Inspiracją była jedna z jego podróży do Błękitnej Laguny na Islandii. Zawsze intrygował go widok ludzi, którzy kąpali się na świeżym powietrzu w gorącej wodzie, podczas gdy temperatury były ujemne.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - sauna na plaży

Po zapoznaniu się z historią dawnych kąpieli morskich na plażach Margate i wozami kąpielowymi z czasów wiktoriańskich, postanowił stworzyć nowoczesną wersję „ikon tamtej epoki”. Dom Bridges ma nadzieję, że sauna stworzona przez jego markę ułatwi ludziom spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu w chłodniejsze, zimowe miesiące.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - wnętrze sauny

Lecznicza moc oceanu

Oprócz odświeżenia jednej z tradycji Margate autorowi przyświecała jeszcze jedna myśl. Chciał przypomnieć o zdrowotnych korzyściach wód na tym obszarze. Margate ma bogatą historię korzystania z dobrodziejstw oceanu do leczenia niezliczonych chorób, schorzeń i dolegliwości. To właśnie w tym mieście powstał jeden z pierwszych szpitali z kąpielami morskimi w Wielkiej Brytanii.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - sauna na nadmorskiej plaży

Dom chciał przywrócić tę piękną tradycję, która ma tak bogatą historię w tym regionie. Obiekt zbudowany przez Haeckels ma połączyć saunę, czyli miejsce, w którym można doświadczyć mentalnych i fizycznych korzyści oraz możliwość pływania w otwartych wodach. Według Doma sposobem na uratowanie wielu nadmorskich, podupadających ośrodków może być właśnie odnowa biologiczna.

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - wnętrze sauny

Sauna została zbudowana przy pomocy lokalnych rzemieślników, takich jak architekt Chloe Young z Re-Works Studio i firmy stolarskiej Moosejaw Woodworks. Sauna została stworzona w ramach kampanii crowdfundingowej. Nazwiska każdego z darczyńców zostały wygrawerowane laserowo na boku maszyny. Korzystanie z sauny jest bezpłatne, jednak twórcy zachęcają do przekazywania datków i darowizn przeznaczanych na dostawy drewna, sprzątnie i konserwację.

Zobacz również: Leśne apartamenty przy Hotelu Bjornson | Willa Ca’ Gioia

Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate - wygrawerowane nazwiska osób, które wsparły projekt
Marka Haeckels i drewniana sauna na plaży w Margate
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter