Santiago 02 od TON – meble dla seniorów

Nacisk na stabilność, ergonomię, funkcjonalność i wygląd. Marka TON wprowadza nową kolekcję dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, Santiago 02. Meble dla seniorów zaprojektował czeski projektant René Šulc.

Meble dla seniorów

Powstanie kolekcji poprzedzone było długofalowymi badaniami wśród klientów i personelu placówek rehabilitacyjnych i opiekuńczych. „W naszych sesjach konsultacyjnych respondenci kładli duży nacisk na komfort i bezpieczeństwo. Chcieli mieć solidne meble, które będą stabilne podczas opierania się o nie. Kluczowym był również komfort, ponieważ wielu klientów cierpi na odleżyny”, powiedział projektant René Šulc. Kolekcja obejmuje dziewięć produktów – fotel rozkładany sterowany elektrycznie, fotel wypoczynkowy z zagłówkiem i bez, podwójne i potrójne fotele wypoczynkowe, podnóżek, składany parawan, fotel i stół do jadalni.

Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02

Podstawą kolekcji jest solidna konstrukcja z drewna bukowego, która jest dodatkowo wzmacniana na fotelach za pomocą wydłużonych podłokietników i poręczy.

„Zapewniają one doskonałe wsparcie podczas siedzenia i wstawania. Na fotelach wypoczynkowych podłokietniki są wysunięte wokół tylnej części oparcia, aby zapewnić poręcz, ułatwiając poruszanie się wokół mebla. Stół ma od spodu specjalny rowek, który pozwala na przytrzymanie się stołu przy wstawaniu lub siadaniu oraz jego przenoszeniu” – wyjaśnił Šulc.

Fotele i akcesoria wykorzystują szereg ergonomicznych elementów, które zapewniają komfort i stabilność. „Na przykład oparcie fotela przypominające kształt liścia symuluje uczucie ciepłego uścisku. W połączeniu ze starannie wyselekcjonowanymi piankami PUR o zmiennej twardości dla zagłówka i oparcia, kształt fotela zabezpiecza osobę w odpowiedniej pozycji siedzącej i tworzy poczucie komfortu i stabilności „- powiedział projektant.

Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02

Wyróżniająca się forma kolekcji to również efekt konsultacji.

„Użytkownicy kładli duży nacisk na znaczenie domowej atmosfery i dlatego chciałem usunąć – przynajmniej wizualnie – wszelkie piętno związane z placówkami szpitalnymi” – podkreślił projektant.

W swoim projekcie Šulc dążył do jak najbliżej klasycznego fotela lub sofy, a jednocześnie zawarł wszystkie kluczowe elementy ergonomiczne i funkcjonalne wymagane dla osób z ograniczoną mobilnością. Materiały użyte w kolekcji pomagają również stworzyć przytulne, domowe wnętrze.

„Jako naturalny materiał drewno jest postrzegane przez użytkowników jako przyjemne, ponadczasowe i przytulne” – dodaje Šulc.

Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02

Podczas konsultacji pracownicy zakładu opieki kładli większy nacisk na praktyczność, łatwą konserwację i łatwe manewrowanie.

„Opcja innego koloru siedziska niż oparcia pomoże ukryć pojawiające się w trakcie użytkowania plamy czy zabrudzenia. Fotel elektryczny może być ładowany przez noc, a następnie rozkładany w różnych miejscach, w które dojedzie na swoich kółkach”- wyjaśnił projektant.

Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02

Zdejmowany stolik, poduszki różnej wielkości, chowane podłokietniki oraz regulowana stopa i zagłówki to dodatkowe elementy, które sprawiają, że fotel jest praktyczny zarówno dla profesjonalnych placówek opieki zdrowotnej, jak i opieki domowej. Nazwa kolekcji nawiązuje do głównego bohatera powieści „Stary człowiek i morze” autorstwa amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya. Podobnie jak wszystkie inne produkty TON, kolekcja jest dokładnie testowana za pomocą szeregu testów wytrzymałości mechanicznej i statycznej.

„Jako projektant często zastanawiam się nad znaczeniem mojej pracy. Dzięki tej kolekcji odczuwam wielkie poczucie satysfakcji „– dodał Szulc na zakończenie.

Fotel z regulacją położenia

Wysoki komfort, najwyższa jakość wytworzenia i przyjemny design. Fotel z elektryczną regulacją docenimy zarówno w użytku publicznym jak i domowym. Podnóżek i oparcie można regulować oddzielnie, nawet podczas siedzenia. Podłokietniki z litego drewna można całkowicie zsunąć, co ułatwi przemieszczenie osoby z fotela na inne miejsce. Regulacja wysokości zagłówka i ergonomicznie ukształtowana tapicerka zapewniają wygodne siedzenie nawet przez kilka godzin. Łatwe przesuwanie fotela zapewniają blokowane kółka i tylny uchwyt. Fotel wyposażony jest również w zdejmowany stolik i boczne kieszenie.

Fotel do jadalni

Wygodnie przy stole i łatwo od stołu. Dwa warianty tapicerowania siedzisk odpowiadają różnym potrzebom podczas użytkowania. Twardsza wersja siedziska z przedłużonymi podłokietnikami, pomaga w jadalni podczas wstawania, wersja miękkiego siedziska zapewnia komfort w salonach wypoczynkowych. Podczas przenoszenia foteli docenicie ich niską wagę oraz możliwość układania w sztaple.

Stół do jadalni

Klarowny i przemyślany wzór stołu z kwadratowym lub prostokątnym blatem. Stół nie ma skrzyni pod blatem, dlatego z łatwością wsuniecie pod niego fotele lub standardowy wózek inwalidzki. Pod spodem blatu znajdziecie wycięcia, pomagające we wstawaniu lub podsuwaniu się do stołu. Nadruk na blacie stołu stwarza domową atmosferę, zastępując stosowanie obrusów, które utrudniają wstawanie i poruszanie się wokół stołu.

Fotel wypoczynkowy

Oparcie uformowane z pianki PUR ma kształt wygiętego liścia i sprawia wrażenie obejmowania i opieki. Podczas siedzenia można korzystać z różnego kształtu i rozmiaru poduszek, które nie wypadają dzięki odpowiednio zaprojektowanej ramie fotela. Korzystając z dodatkowego podnóżka można jeszcze zwiększyć wygodę wypoczynku.

Fotel wypoczynkowy 2-osobowy

Ten model jest rozwinięciem pojedynczego fotela. Jego siła to wygoda i stabilna konstrukcja, która ułatwi poruszanie się wokół niego. Możliwość zróżnicowania kolorów siedziska i oparcia wprowadza świeży element wizualny.

Fotel wypoczynkowy 3-osobowy

Trzyosobowy fotel może służyć jako sofa. Wraz z fotelem wypoczynkowym pojedynczym i dwuosobowym tworzy kompletny zestaw do salonu, poczekalni lub innych miejsc, gdzie przebywać będą grupy osób. Materiały tapicerskie można wybrać w konwencji stonowanej lub kontrastowej, kreując tym samym pożądaną atmosferę wnętrza.

Fotel wypoczynkowy z zagłówkiem

Siedziska foteli relaksacyjnych wypełnione są piankami PUR o różnej twardości, co gwarantuje wysoki komfort i stabilność podczas siedzenia. Zagłówek z regulacją wysokości jest przedłużony od spodu, aby zapewnić wsparcie osobom o niższym wzroście. Ergonomicznie ukształtowane podłokietniki zapewniają właściwe podparcie i stabilność podczas wstawania.

Podnóżek

Dzięki prostemu i intuicyjnemu mechanizmowi ustawiania, podnóżek Santiago zwiększa komfort siedzenia. Podnóżek mieści się z łatwością pod fotelami wypoczynkowymi i kanapami, dzięki czemu zawsze jest pod ręką, nie przeszkadzając kiedy nie jest używany.

Składany parawan

Mobilny ekran pomaga uzyskać poczucie prywatności we wspólnych pokojach. Dzięki lekkiej ramie, kółkom i uchwytowi, rozkładany ekran jest łatwy do przenoszenia.

Zobacz również:

Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Meble dla seniorów pozbawione stygmatu. TON z nową kolekcją Santiago 02
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter