To 40-metrowe mieszkanie mieści się w zielonej okolicy na Sadach Żoliborskich, w jednym z PRL-owskich „punktowców” zaprojektowanych w latach 70. jako część wzorcowego osiedla mieszkaniowego. Przed Tobą wyjątkowa metamorfoza projektu Scope Interior Design uwieczniona na zdjęciach Pawła Biedrzyckiego z Kąty Proste.
Metamorfoza 40-metrowego mieszkania
Inwestorzy zakupili to mieszkanie w stanie wymagającym gruntownego remontu. Zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Mieszkanie, które przeznaczone jest dla dwóch osób, składa się z sypialni, łazienki, przedpokoju oraz salonu z aneksem kuchennym.
„Przestrzeń musiała przejść gruntowne zmiany. Choć zdecydowałem wspólnie z inwestorami o zachowaniu istniejącego parkietu i ograniczeniu się do istniejących przyłączy wodno-kanalizacyjnych z drobnymi modyfikacjami ich lokalizacji tak, aby ograniczyć koszty realizacji i uzyskać maksymalną funkcjonalność pomieszczeń” – mówi architekt.
Subtelne nawiązanie do stylistyki PRL
Wnętrza zaprojektowane przez Piotra Skorupę nawiązują delikatnie do stylistyki PRL, czyli czasu powstania osiedla. Efekt ten udało się uzyskać dzięki modnym, dębowym lamelom w pokoju dziennym i sypialni. Całość ma prosty i nowoczesny charakter, podkreślony antracytowymi akcentami na wybranych ścianach, meblach oraz zabudowie kuchni.
Ozdobę zabudowy kuchennej stanowi ażurowa konstrukcja półek wiszących od strony salonu. Co ciekawe – często jest wykorzystywana przez mieszkańców jako zielnik i miejsce na ekspozycję roślin. Ten ożywczy element realizacji wzmacnia odbicie w lustrze zamontowanym tuż przy półwyspie.
Niewielka łazienka
„Największe wyzwanie projektowe stanowiła przestrzeń łazienki. W tym mieszkaniu to bardzo małe pomieszczenie, w którym musiało znaleźć się miejsce na toaletę, pralkę, prysznic, kosz na pranie, środki czystości i kosmetyki. Wcześniej sprzęty ustawione były w taki sposób, że dostęp do nich był utrudniony, a dodatkowo całość nie wyglądała estetycznie” – podkreśla Piotr Skorupa.
Po metamorfozie płytka pralka znalazła miejsce wraz z koszem na brudną odzież pod blatem umywalkowym. Powyżej umywalki nablatowej znajduje się szafka wisząca z lustrem i kinkietem mieszcząca kosmetyki i środki czystości. Po prawej stronie natomiast zlokalizowana jest komfortowa kabina prysznicowa. Podstawą aranżacji są białe płytki typu „metro” bez fazowań, w prostym pionowym układzie z przesunięciem na głównej ścianie wewnątrz kabiny. Antracytowy akcent dodaje przestrzeni głębi i charakteru, a fornirowana szafka dociepla wizualnie przestrzeń.
„W przypadku tego projektu najważniejsza byla dla mnie poprawa funkcjonalności mieszkania i jego modernizacja za pomocą środków stylistycznych i materiałów niewymagających dużego budżetu. Już na początku prac projektowych założyłem, że najlepszą drogą stylistyczną dla tej lokalizacji będzie odniesienie do wnętrz PRL-owskich i modernistycznych w bardzo prostym i jednocześnie nowoczesnym wydaniu, co znalazło poparcie u klientów” – podsumowuje architekt z pracowni Scope Interior Design.
Projekt: Scope Interior Design | scopeinterior.pl
Zdjęcia: Kąty Proste | katyproste.pl
Zobacz również: