Metamorfoza 40-metrowego mieszkania na Sadach Żoliborskich

To 40-metrowe mieszkanie mieści się w zielonej okolicy na Sadach Żoliborskich, w jednym z PRL-owskich „punktowców” zaprojektowanych w latach 70. jako część wzorcowego osiedla mieszkaniowego. Przed Tobą wyjątkowa metamorfoza projektu Scope Interior Design uwieczniona na zdjęciach Pawła Biedrzyckiego z Kąty Proste.

Metamorfoza 40-metrowego mieszkania

Inwestorzy zakupili to mieszkanie w stanie wymagającym gruntownego remontu. Zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Mieszkanie, które przeznaczone jest dla dwóch osób, składa się z sypialni, łazienki, przedpokoju oraz salonu z aneksem kuchennym.

Efekt metamorfozy 40-metrowego mieszkania na Sadach Żoliborskich - projekt Scope Interior Design
Efekt metamorfozy 40-metrowego mieszkania

„Przestrzeń musiała przejść gruntowne zmiany. Choć zdecydowałem wspólnie z inwestorami o zachowaniu istniejącego parkietu i ograniczeniu się do istniejących przyłączy wodno-kanalizacyjnych z drobnymi modyfikacjami ich lokalizacji tak, aby ograniczyć koszty realizacji i uzyskać maksymalną funkcjonalność pomieszczeń” – mówi architekt.

Subtelne nawiązanie do stylistyki PRL

Wnętrza zaprojektowane przez Piotra Skorupę nawiązują delikatnie do stylistyki PRL, czyli czasu powstania osiedla. Efekt ten udało się uzyskać dzięki modnym, dębowym lamelom w pokoju dziennym i sypialni. Całość ma prosty i nowoczesny charakter, podkreślony antracytowymi akcentami na wybranych ścianach, meblach oraz zabudowie kuchni.

Szary narożnik w niewielkim salonie
Kuchnia połączona z salonem w projekcie Scope Interior Design

Ozdobę zabudowy kuchennej stanowi ażurowa konstrukcja półek wiszących od strony salonu. Co ciekawe – często jest wykorzystywana przez mieszkańców jako zielnik i miejsce na ekspozycję roślin. Ten ożywczy element realizacji wzmacnia odbicie w lustrze zamontowanym tuż przy półwyspie.

Niewielka łazienka

„Największe wyzwanie projektowe stanowiła przestrzeń łazienki. W tym mieszkaniu to bardzo małe pomieszczenie, w którym musiało znaleźć się miejsce na toaletę, pralkę, prysznic, kosz na pranie, środki czystości i kosmetyki. Wcześniej sprzęty ustawione były w taki sposób, że dostęp do nich był utrudniony, a dodatkowo całość nie wyglądała estetycznie” – podkreśla Piotr Skorupa.

Niewielka łazienka z pralką i prysznicem

Po metamorfozie płytka pralka znalazła miejsce wraz z koszem na brudną odzież pod blatem umywalkowym. Powyżej umywalki nablatowej znajduje się szafka wisząca z lustrem i kinkietem mieszcząca kosmetyki i środki czystości. Po prawej stronie natomiast zlokalizowana jest komfortowa kabina prysznicowa. Podstawą aranżacji są białe płytki typu „metro” bez fazowań, w prostym pionowym układzie z przesunięciem na głównej ścianie wewnątrz kabiny. Antracytowy akcent dodaje przestrzeni głębi i charakteru, a fornirowana szafka dociepla wizualnie przestrzeń.

Efekt metamorfozy 40-metrowego mieszkania na Sadach Żoliborskich - projekt Scope Interior Design
Efekt metamorfozy 40-metrowego mieszkania

„W przypadku tego projektu najważniejsza byla dla mnie poprawa funkcjonalności mieszkania i jego modernizacja za pomocą środków stylistycznych i materiałów niewymagających dużego budżetu. Już na początku prac projektowych założyłem, że najlepszą drogą stylistyczną dla tej lokalizacji będzie odniesienie do wnętrz PRL-owskich i modernistycznych w bardzo prostym i jednocześnie nowoczesnym wydaniu, co znalazło poparcie u klientów” – podsumowuje architekt z pracowni Scope Interior Design.


Projekt: Scope Interior Design | scopeinterior.pl
Zdjęcia: Kąty Proste | katyproste.pl

Zobacz również: 35-metrowe mieszkanie z historycznym akcentem | Niewielkie mieszkanie na warszawskiej Ochocie

Niewielka kuchnia z wyspą w czerni i bieli
Niewielki salon z szarymi meblami
Czarna wyspa w kuchnia a nad nią półka na rośliny
Czarna wyspa w mieszkaniu projektu Scope Interior Design
Okrągły stolik z czarnymi krzesłami w projekcie Scope Interior Design
Sypialnia z czarną ścianą i dużym łóżkiem
Drewniane lamele w sypialni za łóżkiem
Drewniane lamele na ścianie
Drewniane biurko w pokoju
Niewielki przedpokój z lustrem w projekcie Piotra Skorupy
40-metrowe mieszkanie projektu Scope Interior Design
Niewielka łazienka z toaletą, pralką i prysznicem
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter