Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach

Pokój dziesięcioletniej Julki, podobnie jak pokoje wielu dziewczynek, był do tej pory różowym królestwem zabawek. Wraz ze zmianą potrzeb dorastającej dziewczyny, nadszedł jednak czas na odświeżenie wnętrza. Metamorfoza pokoju Julki, którą przeprowadziła Agata Brach, sprawiła, że długi i wąski pokój stał się funkcjonalną, stylową i przytulną przestrzenią relaksu i nauki.

Przestrzeń dla dorastającej dziewczyny

Jedną z głównych potrzeb dziesięcioletniej Julki było wydzielenie komfortowego miejsca do nauki. Ważne było także odpowiednie doświetlenie tej przestrzeni, dlatego długie biurko ze sklejki z wbudowanymi szufladkami znalazło się pod oknem. Obok umieszczona została kratownica, na której Julka może umieszczać swoje rysunki, notatki, czy plan lekcji, a także eksponować dyplomy.

Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach - foto Jakub Nanowski
Metamorfoza pokoju Julki

Wchodząca w okres nastoletniości dziewczyna chciała schować część starych zabawek, dlatego niezwykle istotne było wygospodarowanie przestrzeni na szafę, która pozwoli ukryć to, co nie musi być na widoku. Tuż obok znalazło się także miejsce na wąski, drewniany regał na książki i ulubione figurki.

Mimo niewielkiego metrażu udało się także zaaranżować ważne dla Julki miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Bazą jest pojemna skrzynia z szufladami. Wygodne siedzisko, niebieskie obicie na ścianie, miękkie poduszki i pufa zmieniły ją w miejsce, w którym można swobodnie usiąść i porozmawiać.

Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach
Przestrzeń jest jasna, a lustra optycznie powiększają przestrzeń

Funkcjonalność w wąskim wnętrzu

Długie, wąskie pomieszczenie stanowiło swego rodzaju projektowe wyzwanie. Aby pokój spełniał wszystkie potrzeby nastolatki, a przy tym pozostał wygodny i funkcjonalny, Agata Brach zaproponowała zastosowanie podwieszanego łóżka. To rozwiązanie pozwoliło nie tylko zyskać pod spodem przestrzeń na przytulny kącik spotkań, ale także oddzieliło strefę snu od strefy dziennej. Przedtem łóżko wyraźnie dominowało wnętrze i mocno ograniczało przestrzeń użytkową.

Podwieszane łóżko w pokoju dziewczynki
We wnętrzu zaprojektowano podwieszane łóżko

Na “powiększenie przestrzeni” wpłynęły także niezwykle istotne detale. Zastąpienie kolorowych zasłon prostymi żaluzjami pozwoliło wydobyć atut pokoju – duże okno. Dzięki temu wnętrze stało się jasne i nabrało nieco powietrza. Ważne okazało się też ukrycie wszystkich zbędnych elementów w szafach i szufladach tak, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia. Trafnym rozwiązaniem było także umieszczenie w pokoju dużego lustra, które optycznie powiększa przestrzeń. Jednocześnie jego ciekawy, nieco zaokrąglony kształt, powtórzony także w kratownicy, szafie i wezgłowiu, dynamizuje projekt wnętrza i nadaje mu bardziej wyrazistego charakteru.

Kolorystyczna metamorfoza pokoju Julki

Dzięki pastelowym, delikatnym barwom wnętrze stało się jasne i sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Klasyczne połączenie bieli i drewna wzbogacone delikatnymi kolorystycznymi akcentami na poduszkach, świetnie sprawdza się w pokoju dorastającej dziewczyny.

Biurko w pokoju dziewczynki
Długie biurko ze sklejki z wbudowanymi szufladkami

Zastosowane odcienie stanowią ponadczasową bazę, którą Julka można uzupełniać rysunkami czy ulubionymi drobiazgami, tak by służyła przez lata. Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach pozwoliła stworzyć spokojne i harmonijne miejsce, w którym dziewczyna może rozpocząć nowy etap.


Projekt: Agata Brach | ab-architekt.pl
Zdjęcia: Jakub Nanowski | perspektywa.net.pl

Zobacz również: Stylowe wnętrza DOM GEIKO | 150-metrowy dom projektantki

Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach
Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach
Szafa w pokoju dziewczynki
Lustro powiększające przestrzeń w pokoju dziewczynki
Metamorfoza pokoju Julki
Lustro w pokoju dziewczynki
Metamorfoza pokoju Julki autorstwa Agaty Brach - foto Jakub Nanowski
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter