Metamorfoza salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie

Warszawski salon fryzjerski Gaczorek przy ulicy Chmielnej 89 zyskał zupełnie nowe oblicze. Sztuka łączy się tu z surowym pięknem stylu loftowego. Prezentujemy efekty metamorfozy autorstwa pracowni SIKORA WNĘTRZA w obiektywie fotografika Toma Kurka.

Metamorfoza salonu fryzjerskiego Gaczorek

Od samego początku intencją Sylwii Gaczorek było uczynienie z jej salonu, kreatywnej przestrzeni sztuki. Ma wyznaczać trendy i oddawać temperament pracujących w nim stylistów. Właścicielka salonu chciała urządzić wnętrze w stylu loftowym, które aż się prosi o zapełnienie go dziełami sztuki i awangardowymi rozwiązaniami. Autorem niezwykłego i odważnego projektu jest zespół architektów z prof. Janem Sikorą na czele, założycielem znanego gdańskiego biura Sikora Wnętrza i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Industrialne wnętrza salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie
Industrialne wnętrza salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie

Salon fryzjerski przy Chmielnej 89 w Warszawie

Projekt wnętrza salonu Sylwii Gaczorek otrzymał niedawno drugą nagrodę w konkursie Global Design & Architecture Design Awards 2022 w kategorii „Interiors – Hospitality”. Jurorzy docenili estetykę i nowatorski charakter wnętrza z jego kontrastowymi zestawieniami barw i materiałów. A co znajdziemy w środku?

Już od wejścia w oczy rzucają się jedne z najmocniejszych elementów wystroju wnętrza: ogromne bloki, które pokrywa srebrzysta folia budowlana. Skutecznie rozświetlają całą przestrzeń i jednocześnie dodają jej futurystycznego, awangardowego charakteru. Wrażenie robi też jasna betonowa posadzka, którą w strefie barbera ozdabiają różnokolorowe plamy z farb przypominające ekspresyjne ruchy pędzla. Skojarzenia z fantazyjną koloryzacją włosów? Jak najbardziej wskazane.

Wnętrza salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie
Wnętrza Sylwia Gaczorek salon warszawa

Zgodnie z intencją Sylwii, we wnętrzu swoje miejsce znalazło mnóstwo dzieł sztuki. Są tu zarówno współczesne rzeźby, nawiązujące do epoki antyku, jak i olejny obraz prof. Jana Sikory, do którego stworzenia inspiracji dostarczyła twórczość legendarnego nowojorskiego artysty, Jeana-Michela Basquiata. Tłem dla tego i kilku innych abstrakcyjnych dzieł sztuki są surowe ściany z płyt gipsowo-kartonowych. Dla uzyskania głębi wnętrza część ścian pomalowano czarną farbą.

Wszystkie te elementy sprawiają, że salon fryzjerski stał się miejscem intensywnej kreatywnej pracy. I tak rzeczywiście jest. W głębi salonu znajduje się oszklona salka konferencyjna, w której zbierają się członkowie zespołu salonu Gaczorek. Dużo się tu dzieje, jednak wnętrze dalekie jest od chaosu. Wręcz przeciwnie – pełno w nim lekkości i energii, a każdy element ma swoje miejsce. Wyodrębniono tu nawet przestrzeń… do gry w bilarda!

Stół bilardowy we wnętrzu salonu fryzjerskiego
Stół bilardowy we wnętrzu salonu fryzjerskiego

Musimy przyznać, że inwestorka odważnie przyjmowała każde pomysły od foli budowlanej na kubikach, przez stalową rzeźbę zasłon po podłogę zachlapaną różnobarwną farbą. Wnętrze miało być #instafriendly, miało być eksperymentalne i abstrakcyjne jak żaden inny salon fryzjerski w Polsce. Mimo to jest też funkcjonalny, mamy tutaj aż 16 stanowisk fryzjerskich i oddzielną strefę BARBERA z rzeźbą męskiego torsu.  – mówi o projekcie architekt Dominik Tyburski, współpracujący przy realizacji. 

Surowe piękno

W głębi salonu klientów zaprasza stanowisko recepcyjne, które wykonano z surowego, porowatego betonu. Znajdująca się za nim stalowa zasłona doskonale współgra ze ścianami pokrytymi srebrną folią. Z kolei centralną część salonu zaaranżowano na poczekalnię z dwiema ogromnymi, wygodnymi, skórzanymi kanapami. Zestawiono je z dwoma stolikami: z przeźroczystego pleksi oraz z betonu i szkła.

Rzeźba we wnętrzu salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Rzeźba we wnętrzu salonu fryzjerskiego Gaczorek

Bardzo efektowna jest też strefa stanowisk fryzjerskich. Na ścianie znalazło się długie lustro, które złożono z szeregu nieregularnych segmentów, a czarne obramowanie jakby lewitowało w powietrzu. Całość wygląda niezwykle dynamicznie. 

Gdzieniegdzie na gipsowo-kartonowych ścianach celowo zostawiono widoczne łączenia szpachlą. Ma to sprawiać wrażenie niedokończenia aranżacji, choć jest to kompletny, w pełni dokończony projekt. Całe wnętrze oświetlają dmuchane lampy, które podkreślają awangardowy charakter wnętrza.

Designerskie lustro we wnętrzu salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Designerskie lustro we wnętrzu salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie

Najlepszy komplement o tym wnętrzu usłyszeliśmy po otwarciu: „A kiedy to wnętrze będzie skończone?” Odpowiedź jest jedna: Nigdy. Niedokończenie jest odpowiedzią na przestrzeń prawdziwie artystyczną i wyznaczającą trendy. Pewien dystans do miejsca jest tu inspiracją i nieuchwytną wartością w kreacji. Odważny inwestor to podstawa! – mówi o realizacji prof. Jan Sikora.


Projekt: Sikora Wnętrza | sikorawnetrza.com
Zdjęcia: Tom Kurek | tomkurekthephotographer.com

Zobacz również: Łódzki salon Ultrafiolet Beauty Studio | Warszawski salon fryzjerski Ruby Blue

Designerski stolik we wnętrzu salonu fryzjerskiego Sylwii Gaczorek
Betonowy stół we wnętrzu salonu fryzjerskiego Sylwii Gaczorek
Rzeźba we wnętrzu salonu fryzjerskiego projektu Jana Sikory
Metamorfoza salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Stylowe wnętrze salonu fryzjerskiego Gaczorek w Warszawie
Stylowe wnętrze salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie
Industrialne wnętrza salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Beton we wnętrzach salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Czerwony fotel we wnętrzach salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Biel, czerń i szarość we wnętrzach salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Industrialne wnętrza salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszawie
Industrialne wnętrza salonu fryzjerskiego Gaczorek przy Chmielnej 89 w Warszawie
Beton, szarość i czerń we wnętrzu salonu fryzjerskiego przy Chmielnej 89 w Warszaiwe
Wzór z farby na podłodze we wnętrzu salonu fryzjerskiego
Obraz na ścianie salonu fryzjerskiego przy Chmielnej w Warszawie
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter