Początkowo 130 – metrowe wnętrze w kamienicy miało stanowić prywatne mieszkanie założycielki pracowni Hanna Pietras Architects. W trakcie remontu zdecydowano o innym przeznaczeniu wnętrza, dzięki czemu powstało biuro i showroom dla klientów pracowni. Jaką metamorfozę przeszło mieszkanie z okresu międzywojennego oraz czy zachowało ducha historii, o tym dowiecie się z naszego artykułu!
Hanna Pietras Architects i biuro z planami na przyszłość
Prezentowane wnętrze mieści się w łódzkiej dzielnicy Polesie, w kamienicy z lat 30-tych. Powierzchnia 130 m² została przeznaczona na biuro architektoniczne z odległą perspektywą przemiany w mieszkanie dla właścicielki biura.
Połączenie „starego z nowym”
Założycielce biura Hanna Pietras Architecs zależało, aby mieszkanie z okresu międzywojennego wciąż posiadało klimat dawnych lat, jednocześnie wykorzystując nowe i świeże elementy współczesnego designu. Ten wspomniany powiew świeżości prezentują meble biurowe, zabudowa kuchenna, wyposażenie łazienki oraz lustrzana tafla zlokalizowana w holu wejściowym.
Wnętrze miało być jasne, czyste i eleganckie z zachowaniem szacunku dla historii, stąd panujący w nim styl eklektyczny, stanowiący naturalne połączenie cech z różnych epok. Inspiracją w projekcie był modernizm i styl art deco, który widoczny jest zarówno w meblach, dodatkach, jak i wykończeniu wnętrza.
Funkcjonalność przede wszystkim
Biuro architektoniczne, a w przyszłości mieszkanie miało być przede wszystkim funkcjonalne. W tym aspekcie początkowo pojawiły się trudności związane z zaplanowaniem rozmieszczenia konkretnych pomieszczeń.
Tak duże wnętrze wymagało dwóch łazienek. Zamysł ten udało się zrealizować i powstała jedna łazienka z niewielkim prysznicem oraz druga wyposażona w wannę. Duży metraż nie sprzyjał także rozplanowaniu idealnego miejsca na pralkę i suszarkę, które finalnie zlokalizowano w „pomieszczeniu na szczotki” zaraz obok garderoby przy wejściu.
We wnętrzu zastosowano wiele ciekawych rozwiązań, z których architekci są szczególnie zadowoleni. Przykładem może być ściana na metalowej konstrukcji z lustrami, która jednocześnie stanowi przejście do pomieszczenia garderoby, wyspa kuchenna na metalowych nogach czy odnowienie oryginalnych drzwi, klamek i zaworów od grzejników bez konieczności ich wymiany na nowe.
Projekt zrealizowano przy ścisłej współpracy Magdaleny Szczepaniak.
Pracownia Hanna Pietras Architects
Pracownia i showroom Hanna Pietras Architects znajduje się w Łodzi. Pracownie tworzą ludzie różnych osobowości i talentów, którzy podróżują, eksplorują i zbierają doświadczenie z całego świata. Dzięki temu projekty pracowni to coś więcej niż wyuczone schematy i gotowe rozwiązania. Jako jedno z nielicznych biur w Polsce umożliwiają klientom wirtualny spacer po inwestycjach dzięki technologii VR.
Zobacz również: Projekt 70-metrowego mieszkania w Warszawie | 135-metrowy apartament na warszawskiej Woli