Mezi Lukami – przytulny pensjonat w Beskidach

Czeska projektantka nawiązała współpracę z miejscowymi kamieniarzami i cieślami  przy przekształceniu zniszczonego budynku w przytulny pensjonat w Beskidach. Efekt tej współpracy? Niesamowity. Przed Tobą projekt Mezi Lukami, czyli „Między Łąkami”.

Mezi Lukami w Beskidach

W Beskidach, u podnóża czeskich Karpat Zachodnich, położony jest przytulny, dwupiętrowy domek letniskowy z początku XIX wieku. Przez wiele lat pełnił on funkcję zwykłej stodoły. Projektanci Daniela Hradilova i jej partner Petr Hradil odrestaurowali go i przerobili na przytulny pensjonat, wchodzący w skład większego kompleksu hotelowego Mezi Plutky. Ze względu na swoje położenie domek nosi nazwę Mezi Lukami (Między Łąkami).

Mezi Lukami - przytulny pensjonat w Beskidach - foto Romana Bennet

Zbudowany w stylu typowym dla regionu Morawskiej Wołoszczyzny, XIX-wieczny budynek przez długie lata popadał w ruinę. Poprzedni właściciel zwrócili się do projektantów z prośbą o jego odrestaurowanie. Po zapoznaniu się z bogatą historią dawnej stodoły Daniela Hradilova i jej mąż z chęcią podjęli się zadania tchnięcia w nią drugiego życia.

Historyczne dziedzictwo

Projektanci położyli w swojej pracy duży nacisk na historyczne dziedzictwo przekształcanego budynku. Jak sami tłumaczą, ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na główny obiekt, ale i na jego otoczenie i kontekst, w którym się znajduje. Proces projektowania wymaga głębokiego przemyślenia i staranności, a także podejścia z szacunkiem do budynków i ludzi, którzy w nich mieszkali.

Strych w przytulnym pensjonacie w Beskidach

Architekci chętnie korzystali z pomocy miejscowych, doświadczonych rzemieślników, w tym stolarzy i kamieniarzy. Składniki znalezione na miejscu, takie jak drewno czy kamień, zostały odpowiednio obrobione i wykorzystane przy aranżacji zupełnie nowej przestrzeni.

Nawiązanie do dawnej stodoły

Przebudowany pensjonat ma obecnie powierzchnię ponad 260 metrów kwadratowych. Drewniane ściany i belkowane sufity nawiązują do przeszłości tej dawnej stodoły. Podobne zadanie spełniają odrestaurowane, kamienne podłogi. Nowoczesnymi akcentami są przesuwane, szklane drzwi i duże okna panoramiczne pozwalające odwiedzającym podziwiać wspaniałą panoramę okolic wsi Czeladna i otaczających ją Beskidów.

Przytulny pensjonat w Beskidach

W pensjonacie Mezi Lukami może wygodnie odpoczywać czterech gości. Jedna sypialnia znajduje się na głównym piętrze, a druga na górnym. W obu znajdziemy oryginalne deski podłogowe i bielone drewniane ściany.

Według Hradilovej, tak głęboka renowacja nie byłaby możliwa bez pomocy mieszkańców okolicy, którzy wciąż zajmują się tradycyjnym rzemiosłem.

„W czasach, kiedy rzemiosło zanika, ich kunszt i pasja są prawdziwym cudem” – stwierdza projektantka.


Projekt: Daniela Hradilová | www.danielahradilova.cz
Zdjęcia: Romana Bennet | www.romanabennet.com

Strych w przytulnym pensjonacie w Beskidach
Sypialnia z dużym łóżkiem w przytulnym pensjonacie w Beskidach
Mezi Lukami - przytulny pensjonat w Beskidach - foto Romana Bennet
Mezi Lukami - przytulny pensjonat w Beskidach - foto Romana Bennet
Mezi Lukami - przytulny pensjonat w Beskidach - foto Romana Bennet
Strych w przytulnym pensjonacie w Beskidach
Strych w przytulnym pensjonacie w Beskidach
Piec na węgiel w przytulnym pensjonacie w Beskidach
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter