Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates

Konkurs na nową siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim dostarczył wiele emocji i interesujących koncepcji. Jedną z nich jest projekt autorstwa Kuryłowicz & Associates, którego inspiracją były z sukcesem zrealizowane projekty miastotwórcze w Kopenhadze czy Montpellier.  Architekci przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych wyszli z założenia, że inwestycja powinna nie tylko być nowoczesną siedzibą instytucji administracyjnej, ale ma także odegrać kluczową rolę w procesie aktywizacji wzrostu gospodarczego miasta.

Stworzony z myślą o mieście – projekt Kuryłowicz & Associates

Propozycją architektów Kuryłowicz & Associates jest stworzenie budynku, który będzie praktyczny i funkcjonalny, a zarazem stworzy przyjazne i zdrowe środowisko pracy dla jego użytkowników. Inwestycja ma harmonijnie wpisać się w otaczający pejzaż i w pełni wykorzystać potencjał wyjątkowej nadrzecznej lokalizacji.

Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates - Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie
Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie

Projekt zakłada wkomponowanie nowej infrastruktury w krajobraz w sposób maksymalnie harmonijny. Grupy zieleni znajdujące się na placach wejściowych w dużej mierze mają wykorzystać istniejące drzewa, a park znajdujący się po stronie wschodniej ma odtwarzać naturalny dla tego obszaru charakter łęgów jesionowo – wiązowych z rozbudowaną warstwą krzewów.

Nowoczesny i stonowany

Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie zakłada stworzenie budynku o nowoczesnej i unikalnej, ale jednocześnie stonowanej architekturze. Jej zadaniem jest wyrazić solidność i powagę instytucji skarbowej równocześnie podkreślając jej wiarygodność i otwartość. Poprzez starannie opracowany układ przestrzenny przyziemia budynek otwiera się na przestrzeń publiczną obu placów, bulwarów nadrzecznych oraz przyległego parku. Szerokie podcienie tworzą zapraszające arkady wejściowe.

Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates - Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie
Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie

Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowany wielopoziomowy parking towarzyszący inwestycji. Od strony urzędu i przyszłej dzielnicy posiada proste miejskie fasady, a od strony obwodnicy jego bryła ewoluuje w niemal naturalnie uformowane wzgórze z zielonym dachem.

Cegła – materiał kształtujący fasadę

Głównym motywem tworzącym fasady budynku jest lekko uskakująca masywna rama tworząca duże okna. Elewacja oplatająca poszczególne piętra tworzy wstęgi o delikatnie zróżnicowanym charakterze zmieniającym się ku górze. Podstawowym materiałem kształtującym fasadę w zaproponowanym budynku jest cegła – tradycyjny materiał użyty do stworzenia nowoczesnej bryły o wyrazistym charakterze. Nietypowy charakter elewacji wynika z użycia cegieł z niewielkimi wgłębieniami w zewnętrznym licu.

Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates - Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie
Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie

Proponując motyw wgłębień na elewacji inspirowaliśmy się otworami po tzw. „świdrach ogniowych” w ceglanych murach historycznych obiektów. W Gorzowie Wielkopolskim otwory te występują w ścianach zewnętrznych katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mówi architekt Maria Saloni-Sadowska z Kuryłowicz & Associates.

Dzięki zastosowaniu szeregu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań instalacyjnych i architektonicznych budynek z założenia spełnia wysokie wymagania energooszczędności z możliwością uzyskania certyfikatu środowiskowego. Projekt architektów Kuryłowicz & Associates zapewnia dobre, zdrowe i przyjazne miejsce pracy dla wszystkich jego użytkowników.

Być jak Kopenhaga lub Montpellier…

Zespół architektów Kuryłowicz & Associates tworząc koncepcję Urzędu w Gorzowie Wielkopolskim szukał inspiracji w projektach o tzw. czynniku „miastotwórczym”. W czasach światowej recesji spowodowanej pandemią czynnik ten będzie miał ogromne przełożenie na wzrost gospodarczy, a zarazem poprawę jakości życia mieszkańców danego miasta.

Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates - Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie
Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie

Najlepszej jakości architektura, która dodatkowo dba o środowisko, to za mało by projekt mógł pomóc w rozwoju gospodarczym, jak i społecznym danego rejonu. Dostrzegając trendy, jednocześnie analizując efekty zrealizowanych już inwestycji na świecie jak i Europie, architekci naszej pracowni przedstawili projekt, który poprzez zagospodarowanie nadbrzeża Warty rozwinie dobrobyt ekonomiczny i kulturowy Gorzowa Wielkopolskiego – mówi Tomasz Pniewski, architekt i analityk pracowni Kuryłowicz & Associates.

Przykładem inwestycji, która miała niebagatelny wpływ na rozwój gospodarczy całego rejonu i miasta może być m.in. rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze. Realizacja projektu apartamentowca „Silo”, który stał się efektowną dominantą architektoniczną, dała bodziec do uruchomienia i przeprowadzenia największego projektu urbanistycznego w całej Skandynawii. Do roku 2025 planuje się wokół wspomnianej inwestycji oddać do użytku lokale dla ponad 100 tysięcy mieszkańców (18% ludności Kopenhagi). Podobne projekty miastotwórcze zostały także z sukcesem zrealizowane w Saragossie czy też w Montpellier.

Miastotwórcza architektura od Kuryłowicz & Associates - Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie

Konkurs

Opisywana koncepcja autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates zajęła trzecie miejsce w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Jury konkursowe doceniło ten projekt cyt. „za nowoczesną i unikalną, ale stonowaną w formie architekturę”. Zwyciężyła propozycja biura ARE Stiasny & Wacławek.

Pracownia Kuryłowicz & Associate

Cały zespół Kuryłowicz & Associates łączy wspólne podejście do formułowania istoty każdego zagadnienia, rozwiązywania go jako wyzwania i szansy na odnalezienie prawdy o kolejnym kawałku przestrzeni, a następnie wyeksponowanie tych z cech owej prawdy, które pomogą żyć i życie zrozumieć, tu, ale nie tylko teraz, a z myślą też o przyszłości. Zawsze z założeniem o poprawie przestrzeni – na tyle na ile władna jest architektura.

Zobacz również: Antarktyczna latarnia morska spod kreski Kuryłowicz & Associates

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter