Mid-century modern – jak urządzić wnętrza w tym stylu

Multifunkcjonalne otwarte przestrzenie, proste, geometryczne kształty, odważne kolory i naturalne materiały to główne z cech charakterystycznych dla stylu mid century modern. Styl, który zrodził się w połowie ubiegłego wieku, wciąż inspiruje i świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i biznesowych. Warto poznać jego charakterystykę. Może okaże się inspirujący także dla Ciebie?

Styl mid century modern we współczesnym wydaniu

W ostatnich latach design w stylu mid century modern zyskuje nowe życie i cieszy się popularnością nie tylko w wąskim gronie miłośników estetyki retro. Połączenie funkcjonalnego i ponadczasowego minimalizmu ze stylowymi dodatkami w stylu vintage doskonale przechodzi próbę czasu.

Projekt Sobkowiak Architektura - foto Wiktoria Wasiak
Projekt Sobkowiak Architektura – foto Wiktoria Wasiak

Od kilku lat architekci i architektki coraz chętniej czerpią inspiracje ze stylu mid century modern i wykorzystują je na przykład w projektach biur, czy mieszkań. Stylowe i jednocześnie wygodne meble wykonane ze szlachetnych materiałów, geometryczne wzory i barwy ziemi łamane mocnymi akcentami to jeden z najbardziej gorących trendów w aranżacji wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i biur czy pracowni.

Mid century modern – nowe kierunki

Syl mid century modern wywodzi się z połowy XX wieku. Architekci projektujący w tym okresie dokonali zwrotu w stronę funkcjonalności. Do czołowych projektantów tamtych lat należy min. George Nelson, który stawiał na minimalizm i harmonię pomiędzy pragmatycznym aspektem użyteczności, a pięknym i ponadczasowym designem.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Warte uwagi są także rozwiązania proponowane przez Charlesa i Ray Eamsów – partnerów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Małżeństwo projektowało nie tylko wyjątkowe meble, z których największą popularności zyskały wygodne fotele, ale także tanie domy. Pragnęli ofiarować jak największej ilości ludzi jak najwięcej dobrych przedmiotów w możliwie najniższej cenie.

Skąd wziął się styl mid century modern?

Styl mid century modern kształtował się od 1945 roku do lat 60. ubiegłego wieku. Stąd też wzięła się jego nazwa – mid century oznacza dosłownie „połowę wieku”. Powojenna rzeczywistość to czas, kiedy razem z postępującym uprzemysłowieniem designu dostęp do dobrych i modnych mebli stawał się coraz bardziej powszechny. Styl mid century modern stanowił odpowiedź na boom demograficzny, rozwój miast i związane z nimi rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania, które byłyby praktyczne i powszechne, a przy tym stylowe.

Projekt Sobkowiak Architektura - foto Wiktoria Wasiak
Projekt Sobkowiak Architektura – foto Wiktoria Wasiak

Korzenie stylu mid century

Korzenie nurtu sięgają jednak czasów przedwojennych. Zwrot w stronę funkcjonalności dokonał się już w latach 20. w Bauhausie – artystyczno-rzemieślniczej uczelni utworzonej przez Waltera Gropiusa w Weimarze, później przeniesionej do Dessau.

Misją rozwijaną przez twórców związanych z Bauhausem było projektowanie przestrzeni funkcjonalnych, czyli takich, które będą odpowiadać zarówno na pragmatyczne, jak i emocjonalne potrzeby człowieka. Uważali oni architekturę za czynnik regulujący związek człowieka z naturą, techniką, krajobrazem, a architekta za kogoś, kto projektuje życie społeczne, a nie tylko budowle.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Choć szkoła Bauhaus została zamknięta przez nazistowskie władze w latach 30., wywarła ogromny wpływ na kolejne dekady. Twórcy z nią związani wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i rozwijali nowe idee. Prostota form i projektowanie przestrzeni tak, by najpełniej odpowiadała na potrzeby człowieka, przeniknęło także do czasów powojennych i było realizowane przez twórców stylu mid century modern.

Otwarte przestrzenie

Choć idea otwartych przestrzeni kojarzy się raczej z bardzo współczesnym pomysłem na to, jak urządzać wnętrza, to rozwiązanie zyskało popularność właśnie w latach powojennych. Ze względu na dynamiczny rozwój miast i duże zapotrzebowanie na nowe mieszkania w przystępnych cenach, coraz częściej tworzono wnętrza o stosunkowo niewielkim metrażu, dlatego design połowy wieku musiał znaleźć sposób na ich zagospodarowanie.

Projekt Sobkowiak Architektura - foto Wiktoria Wasiak
Projekt Sobkowiak Architektura – foto Wiktoria Wasiak

Otwarty plan pozwala stworzyć multifunkcjonalną strefę dzienną, w której kuchnia, część jadalniana i salon, a czasem także biuro lub miejsce do pracy, stanowią spójną całość. Brak sztywno wydzielonych pomieszczeń sprawia, że nawet niewielkie wnętrze może być przestronne, wygodne i funkcjonalne.

W spójności z otoczeniem

Istotnym aspektem we wnętrzach w stylu mid century modern były także duże okna. Zapewniały one swego rodzaju połączenie z krajobrazem na zewnątrz. W myśli idei wywodzącej się jeszcze z Bauhahsu sprawiały, że człowiek, użytkownik i mieszkaniec wnętrza, dzięki architekturze pozostawał w relacji ze światem, a nie był wyizolowany. Dodatkową zaletą dużych okien jest oczywiście to, że zapewniają one dopływ światła słonecznego, a także optycznie powiększają wnętrze i czynią je przestronnym.

Przede wszystkim funkcjonalność

Głównym założeniem przy projektowaniu wnętrza w stylu mid century modern jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb i zwyczajów użytkownika. Mieszkanie ma być miejscem wygodnym, komfortowym i przestronnym.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Wygląd wnętrza nie pozostaje jednak bez znaczenia. Wręcz przeciwnie geometryczne formy, czyste linie i swoisty minimalizm w połączeniu z wyjątkowymi wzorami, kolorami, czy dodatkami, tworzą harmonijną i przyjazną przestrzeń.

Meble w stylu mid century modern

Projektowane w tamtym okresie meble także miały być przede wszystkim wygodne i dostosowane do człowieka. Geometryczne, opływowe kształty nie tylko sprawiają, że wnętrza nabierają niezwykłego charakteru, ale także są praktyczne.

Marka 50'store - design w stylu mid century
Marka 50’store

Wygodny fotel egg, kanapa czy komoda na wąskich nóżkach to obecnie podstawowe wyposażenie wnętrza w stylu mid century modern. Urządzając wnętrze inspirowane połową wieku, warto zainwestować w dobry mebel z tamtego okresu. Choć ikony designu takie jak egg chair osiągają wysokie ceny, dobrą wiadomość stanowi fakt, że obecnie wiele wyjątkowych mebli z XX wieku można kupić z drugiej ręki.

Bogactwo naturalnych materiałów

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ubiegłym wieku w produkcji mebli nie wykorzystywano jeszcze tworzyw sztucznych na taką skalę jak obecnie. Sięgano raczej po wysokiej klasy materiały naturalne, takie jak dobrej jakości drewno. Dzięki temu meble z tamtego okresu są trwałe i ponadczasowe.

Marka 50'store - design w stylu mid century
Marka 50’store

Istotną rolę w aranżacji wnętrz w stylu mid century modern odgrywały także tekstylia, które nadawały wnętrzu charakteru i klasy. Obicia mebli, poduszki, czy dodatki często także wprowadzały kolorystyczny lub wzorzysty akcent tak ważny w designie tamtej epoki.

Proste kształty w wyrazistych kolorach

Geometryczne kształty i drewno to bardzo minimalistyczne, proste połączenie, które sprawiało, że wnętrza w stylu mid century modern były pełne klasy. Ponadto dopełniała je często biel, która sprawiała, że wnętrze stawało się jasne i przestronne, lub kojące barwy ziemi. Wszystko to tworzyło stylową i spójną bazę.

Marka 50'store - design w stylu mid century
Marka 50’store

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odważne kolory czy wzory nie sprawdziłyby się w takich wnętrzach, jednak w designie połowy wieku, stanowiły one idealne dopełnienie. Kanarkowa żółć, oranże, soczysta zieleń czy błękity świetnie uzupełniały zabawy kształtem i formą. Zrównoważone i świadome korzystanie z akcentów barwnych sprawiało, że nawet zwykłe mieszkania nabierały wyjątkowego charakteru.

Dodatki w stylu mid century modern

Choć wnętrza w stylu mid century modern z pewnością nie są królestwem drobiazgów i bibelotów, odpowiednio dobrane dodatki mogą nadać im wyrazistości. Ważną kwestią, która łączy w sobie funkcjonalność i dekoracyjność jest oświetlenie. Popularnym rozwiązaniem we wnętrzach w stylu z połowy wieku jest zastosowanie lamp wiszących lub stojących.

Pozwalają one nie tylko precyzyjnie doświetlić wszystkie przestrzenie, ale stają się także mocnym akcentem, dzięki ciekawym formom. Mnogość dostępnych kształtów pozwala znaleźć odpowiednią lampę do każdego pomieszczenia.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Styl mid century modern we wnętrzach świetnie współgra także z designerską porcelaną, wyjątkowym plakatem lub nowoczesną grafiką. Takie dodatki sprawiają, że mieszkanie zyskuje rys indywidualnego charakteru, który uzupełnia klasyczną, ponadczasową bazę.

Wnętrze w stylu mid century modern – dla kogo?

Zarówno miłośnicy stylu retro i vintage dodatków, jak i fani minimalizmu, czy osoby ceniące sobie wygodę, komfort i prostotę, mogą znaleźć w stylu mid century modern coś, co okaże się dla nich inspirujące.

Styl mid century modern dobrze sprawdzi się, jeśli szukasz inspiracji, jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie o niewielkim metrażu. Warto wziąć pod uwagę sprawdzone przez dekady rozwiązania takie jak otwarta przestrzeń dzienna i minimalizm, który uchroni wnętrze przed zagraceniem i poczuciem przytłoczenia.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Jeśli natomiast planujesz projekt mieszkania połączonego z biurem lub pracownią, która miałaby stanowić miejsce spotkań zawodowych i pracy, inspirujące mogą okazać się proste formy i szlachetne, naturalne materiały. Pozwolą one stworzyć przestrzeń z klasą, ale jednocześnie przyjazną i wygodną.

Nostalgia za przeszłością – inspiracje stylem mid century we wnętrzach i nie tylko

Odwołania do stylu mid century modern znajdziemy zarówno we współczesnej architekturze, jak i w sztuce. Między innymi wnętrza w kultowych filmach o przygodach Jamesa Bonda były wzorowane na designie z połowy wieku. Styl mid century stanowi inspirację wielu współczesnych architektek i architektów i nieustannie powraca w aranżacji wnętrz o różnym charakterze.

Projekt OSOM GROUP - foto Pietruszka Fotografia
Projekt OSOM GROUP – foto Pietruszka Fotografia

Meble z połowy XX wieku, choć wciąż są dostępne w obiegu z drugiej ręki, coraz częściej stają się kosztownym rarytasem, podobnie jak porcelana z tamtych lat, czy inne dodatki. Styl mid century modern przeżywa swego rodzaju odrodzenie. Nic dziwnego – zabawa geometrycznymi kształtami, formami, wzorami i kolorami może zachwycać, a w połączeniu z solidnością materiałów naturalnych i ponadczasowym minimalizmem, tworzy klasyczne i jednocześnie wyraziste wnętrza.


Zobacz również: Styl nowojorski we wnętrzach | Styl klasyczny we wnętrzach

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter