Od projektanta wymagamy, aby dokładnie odwzorował nasze wytyczne i wizję idealnego mieszkania. A co w przypadku, gdy jesteśmy swoim własnym klientem? Wbrew pozorom zadanie jest dużo trudniejsze! Dochodzi presja otoczenia i osobiste oczekiwania, aby zrealizować wszystkie założenia! Jak finalnie udało się zaprojektować własne cztery kąty projektantce z pracowni GRUPA NONO? Przed Tobą mieszkanie architektki Karoliny Gacy!
Projekt własnego mieszkania – nie lada wyzwanie!
To była prawdziwa lekcja projektowania wnętrz, ponieważ wnętrze jest w każdym calu nietypowe. Proces projektowy objął wszystkie instalacje wraz ze zmianą stolarki okiennej, drzwiowej, elewacji itd. Mieszkanie mieści się w przestrzeni warsztatu stolarskiego obok rodzinnego domu projektantki Karoliny Gacy z pracowni GRUPA NONO.
Harmonia, balans i równowaga
Zamiast szaleństwa kolorów, projektantka zainspirowała się wnętrzami z drugiego końca świata, czyli z Australii. W projekcie postawiono na prostotę formy, szlachetność materiałów i przestrzenność kubatury. Priorytetem okazała się harmonia, balans i równowaga. Te cechy sprawiają, że projektantka lubi wracać do tego mieszkania. Nie odnajdziemy tu szalonych kolorów czy najnowszych kolekcji włoskich mebli.
Mieszkanie ma 63,5 m2 powierzchni. Wykorzystując potencjał 390 cm wysokości, zostały wydzielone dodatkowe przestrzenie, które zwiększyły funkcjonalność mieszkania. Głównym założeniem było uzyskanie w jak największej ilości pomieszczeń światła dziennego, dlatego zaprojektowane zostały tylko jedne drzwi – do łazienki. Dzięki zastosowaniu rozwiązania typu open space światło przenika przez wszystkie strefy.
Łazienka znajduje się na środku mieszkania, w sąsiedztwie salonu i jadalni. W celu zwiększenia komfortu użytkowników postanowiono umieścić wokół łazienki rząd szaf, w których mieszczą się ubrania. Tym sposobem całość zabudowy stworzyła niepowtarzalny komfort akustyczny.
Nietypowe rozwiązania w salonie
Strefa wejścia powinna być wizytówką każdego domu. Ważne, aby było przestronna i przytulna. Nie mogło zabraknąć tutaj miejsca na klucze, aby wchodząc do domu nie zastanawiać się, gdzie je odłożyć, zaś wychodząc z domu, nie szukać ich po całym mieszkaniu. Zaraz po Strefie Wejścia pojawia się salon z tzw. Ludwikiem i huśtawką. Są to rozwiązania, które zdecydowanie nie należą do standardu. Nietypowe zastosowania przyciągają. Każdy chce usiąść i się rozgościć.
Huśtawka stała się również świetnym pretekstem do zaprezentowania wertykalności mieszkania. Jak salon, to i stół, czyli jeden z ważniejszych mebli w każdym wnętrzu. Mebel w mieszkaniu Karoliny Gacy został wykonany z korka, co sprawia, że blat jest miły w dotyku, a naczynia nie stukają, gdy są odkładane. Najważniejszym akcentem jest wisząca nad stołem, ręcznie malowana MANDALA, która podkreśla miejsce spotkań. Przy okazji salonu, nie da się nie wspomnieć, o antresoli, która znajduje się na wprost sofy. Została wpisana w grafitową bryłę wielofunkcyjnego prostopadłościanu. Górna część tej przestrzeni to miejsce, które jest schowkiem na sezonowe sprzęty i ubrania.
Domowe biuro w mieszkaniu projektantki z pracowni GRUPA NONO
Domowe biuro to część mieszkania, która nabiera kolorów wraz z zachodem słońca. Popołudniową porą, przez smukłe okno wpadają złote promienie. Do pracy służy stary stół stolarski usytuowany na tle białych ścian. Regał tuż przy biurku wykonany został na zamówienie. Istotną dekoracją są złote kinkiety, które poprzez swoją nietypową formę wprowadzają unikatowe efekty świetlne.
Sypialnia na antresoli
Sen zajmuje 1/3 naszego życia, a jakość snu bezpośrednio wpływa na pozostałą część życia, dlatego ta część została zaprojektowana z podwójną precyzją. Sypialnia znajduje się na antresoli i prowadzi do niej drabina. Ukrycie sypialni na końcu mieszkania daje nieprawdopodobny komfort psychiczny, tworząc aurę schronienia i bezpieczeństwa.
Pracownia GRUPA NONO
GRUPĘ NONO tworzą fachowcy swoich branż, osoby z wieloletnim doświadczeniem i pasją dla swojej dziedziny. Założycielką jest Karolina Gaca, która w projektowaniu ceni sobie niebanalne rozwiązania, nieoczywiste łączenie materiałów oraz dbałość o najmniejszy detal. Do każdego projektu podchodzi z pełną pasją i skupieniem, szukając równowagi między perfekcją i artyzmem.
Projekt: Grupa NONO | grupanono.pl
Zobacz również: