Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works

Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works - foto Tom Kurek

Luksusowa modernistyczna kamienica w zacisznym zakątku Warszawy. A w niej mieszkanie młodej reżyserki, które wyraża jej osobowość i życiowe pasje. Przed Tobą wyjątkowy projekt pracowni Mood Works.

Kobiecy projekt od Mood Works

Siłą wnętrza zaprojektowanego przez Mood Works – Dora Kuć i Karina Snuszka jest wykorzystanie i podkreślenie atrybutów nienaruszonego układu pomieszczeń, typowego dla ekskluzywnych budynków mieszkalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. O wyjątkowym charakterze apartamentu decydują znajdujące się w nim ikony designu, wyselekcjonowana sztuka – często mająca silny pierwiastek feministyczny – oraz umiejętna gra kolorami. Wnętrze jest kobiece, ale równocześnie pozostaje spójne i zdyscyplinowane estetycznie.

Granatowa szafka w salonie w projekcie mieszkania młodej reżyserki
Stylowe wnętrze projektu Mood Works

Wnętrze w modernistycznym budynku

Apartament znajduje się w zacisznym zakątku, który od momentu powstania, był miejscem zamieszkania warszawskiej elity towarzyskiej i intelektualnej. Swoistą oazą dla literatów, filmowców, ludzi sztuki, ale też polityków i dyplomatów. Modernistyczny budynek w niezmienionej formie dotrwał do czasów współczesnych. Dlatego głównym zadaniem projektowym było pieczołowite zachowanie cennej architektonicznej tkanki oraz opowiedzenie współczesnym językiem projektowym historii miejsca.

Przestronny salon w projekcie pracowni Mood Works
Przestronny salon w projekcie pracowni Mood Works

Szacunek dla historii 

Oryginalne we wnętrzu jest wiele elementów drewnianej stolarki, do tradycyjnych form nawiązują detale, takie jak na przykład włączniki światła. Ciekawym zabiegiem jest odsłonięcie na jednej ze ścian salonu wielu kolorów dawnych farb, które nawarstwiały się przez lata. Nie tylko stworzyło to intrygujące tło dla pojawiającej się w apartamencie sztuki, ale również stało się samodzielnym elementem dekoracyjnym i pełnym ciepła, i trochę melancholijnym, łącznikiem z poprzednimi lokatorami.

Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works - foto Tom Kurek
We wnętrzu zachowano wiele oryginalnych elementów

Ciekawym zabiegiem w projekcie, niespotykanym obecnie często w warszawskich realizacjach, jest harmonijne nawiązanie w wystroju wnętrza do architektury części wspólnych budynku. I tak pojawiające się we wnętrzu okładziny z marmuru powtarzają rysunek żyłek tych znajdujących się w reprezentacyjnym holu i korytarzach. 

Ikony designu we wnętrzu

Do wnętrza wybrane zostały meble i wyposażenie pochodzące od znakomitych marek. W wielu z nich czytelne są nawiązania do meblarstwa z okresu powstania budynku. Uwagę przyciąga kolekcja sztuki właścicielki, która znalazła się na miejscu.

Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works - foto Tom Kurek
Klasa przedwojennego modernizmu

To głównie ze względu na nią ostrożnie i z wielką rozwagą projektantki zdecydowały się operować we wnętrzu kolorem – dominuje paleta pasteli oraz subtelne beże i szarości. Jasne odcienie to również kolejny ukłon w stronę modernistycznej architektury okolicy. Apartament projektu Mood Works to przykład tego, jak stworzyć współczesne wnętrze korespondujące z historycznym duchem miejsca.


Projekt: Mood Works | moodworks.pl
Zdjęcia: Tom Kurek | tomkurekthephotographer.com

Zobacz również: 39-metrowe mieszkanie połączone z biurem | Niewielkie mieszkanie w Krakowie

Błękitna kanapa w salonie mieszkania młodej reżyserki
Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works - foto Tom Kurek
Mieszkanie młodej reżyserki projektu Mood Works - foto Tom Kurek
Stylowy salon z okrągłym stołem
Detal wnętrza w projekcie pracowni Mood Works
Przytulna i stylowa kuchnia w projekcie pracowni Mood Works
Stylowe wnętrza w projekcie pracowni Mood Works
Stylowe wnętrza mieszkania młodej reżyserki
Przytulna sypialnia w projekcie pracowni Mood Works
Jasna łazienka w mieszkaniu młodej reżyserki
Łazienka z granatową szafką w projekcie pracowni Mood Works