Mieszkanie na poddaszu

45 metrowe mieszkanie projektu pracowni Odwzorowanie powstało na poddaszu stuletniej kamienicy na krakowskim Salwatorze. Wiek oraz architektura budynku sprawiła, że mieszkanie posiada charakterystyczne dla poddasza spadzisty dach, ceglane ściany, drewniane konstrukcje dachowe, natomiast jego główna część wyróżnia się wysokim sufitem oraz półokrągłym oknem. Projektantka, a zarazem właścicielka, zaprojektowała przestrzeń tak, aby wyeksponować wszystkie oryginalne elementy, wprowadzając jednocześnie modernistyczny charakter. Całe wnętrze stanowi otwartą przestrzeń, wydzielona została jedynie łazienka, garderoba oraz kącik gospodarczy, a przestrzeń nad garderobą wykorzystana została na stworzenie mieszczącej sypialnię antresoli.

Ze względu na otwarty charakter pomieszczenia w kuchni zdecydowano się na elegancką czerń.

Na stylistykę mieszkania składa się przede wszystkim miks przedmiotów vintage z modernistycznymi ikonami designu. Fotel i kilka inna przedmiotów znalezione zostały na aukcjach internetowych, do wyszukiwania których zresztą projektantka ma prawdziwy dar – duża część jej działalności to internetowy showroom, w którym pojawiają się przedmioty znalezione na aukcjach online. W mieszkaniu znajduje się również wiele pamiątek rodzinnych, takich jak przedwojenny stolik kawowy, szkło i porcelana z polskich zakładów (Karolina, Chodzież, Pruszków) odziedziczone po babcie czy toaletka, która kiedyś była szafką dentystyczną w gabinecie mamy właścicielki. Z kolei stół to połączenie podstawy marki Norr11 oraz kilku desek przywiezionych z tartaku. Dookoła stołu znajdują się takie klasyki, jak krzesła DSW autorstwa Eamesów czy krzesła inspirowane projektem Harry’ego Bertoii.

Największą ozdobą łazienki jest stara, odnowiona wanna oraz lustro w złotej ramie. Cementowe płytki Purpury pokrywające się z każdym miesiącem wyraźniejszą patyną są dopełnieniem bardzo autentycznego i dalekiego od nieskazitelnej perfekcji wnętrza.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter