Mieszkanie w stylu lat 50. od Sobkowiak Architektura

W jednym z modernistycznych budynków, zlokalizowanych w tętniącym sercu Warszawy znajduje się miejsce, w którym czas się zatrzymał. Oto 90-metrowe mieszkanie w stylu lat  50. XX wieku, zaprojektowane przez pracownię Sobkowiak Architektura.

Metamorfoza warszawskiego mieszkania

Główną inspiracją do stworzenia tego oryginalnego projektu były stare, przestronne mieszkania o amfiladowym układzie pomieszczeń. 90-metrowa przestrzeń mieści pokój dzienny, kuchnię, sypialnię z garderobą oraz łazienkę. Dzięki gruntownej metamorfozie wnętrza zyskały całkowicie nowy wygląd, zachowując jednocześnie duszę retro.

Przestronny salon w stylu Mid century modern
Przestronne wnętrze w stylu Mid century modern

Usunięto przytłaczające ściany, zastępując je przeziernymi przeszkleniami, co optycznie powiększyło i pogłębiło pomieszczenia. W ten sposób udało się stworzyć oryginalne wnętrze z oknami otwartymi na dwie strony Warszawy – od kuchni roztacza się imponujący widok na praską część Wisły, a z salonu można podziwiać panoramę centrum miasta.

Odważne wnętrze według Sobkowiak Architektura

W pomieszczeniach dominują zdecydowane i wyraziste kolory: czerń, ciemne odcienie brązów na zabudowie kuchennej, gorzkiej czekolady, wina oraz butelkowej zieleni w łazience. Realizację dopełniają charakterystyczne, autorskie detale w klimacie z przeszłości, takie jak grafiki na ścianach, czy tekstylne dodatki. Oświetlenie w mieszkaniu jest minimalistyczne i delikatne – są to głównie kierunkowe kinkiety nad telewizorem w salonie lub na suficie w kuchni. Mimo wszystko znalazła się jednak przestrzeń do innowacji – charakterystyczne lampy biurkowe umieszczono na ścianach i zastosowano je między innymi do oświetlenia blatów kuchennych.

Przestronne wnętrze w stylu Mid century modern projektu Sobkowiak Architektura
W tym wnętrzu króluje butelkowa zieleń

Prawdziwą perełką jest jednak designerska lampa nad okrągłym stołem w jadalni – Multi-Lite znanej marki Gubi. Większość mebli i konstrukcje stalowe widoczne między innymi na szafkach w łazience zostały wykonane na zamówienie. Można powiedzieć, że nowoczesna przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Sobkowiak Architektura to przyjemna podróż w czasie.

Charakterystycznym motywem wnętrzarskim lat 50. w warszawskim mieszkaniu jest obecność mebli vintage – fotele typu „Liski” z okresu PRL zyskały drugie życie dzięki pracy tapicera, a stół i krzesła z fabryki Fameg nawiązują do klimatu wnętrz w stylu retro.

Dwa fotele w kolorze butelkowej zieleni w przestronnym salonie
Fotele typu lisek w kolorze butelkowej zieleni

Geometryczny romans

Geometryczne wzory w warszawskim mieszkaniu pojawiają się w kilku miejscach. Proste kafle gresowe w trzech odcieniach szarości zostały pocięte po przekątnej i ułożone w oryginalny wzór na posadzce w holu, podłodze w jadalni oraz kuchni. W salonie zaś podłogę zdobi klasyczna jodełka.

Butelkowa zieleń w łazience w projekcie pracowni Sobkowiak Architektura
Butelkowa zieleń króluje również w łazience

Tutaj także znajduje się intrygujący element wyposażenia – ciekawie zaaranżowano funkcjonalny regał-kwietnik wykonany przez ślusarza. Sięgająca od podłogi aż do sufitu stalowo-drewniana konstrukcja także zawiera trójkątne kształty. Ten sam geometryczny motyw obecny jest również w sypialni, gdzie na modułach szaf przy łóżku przyklejono tapicerowane trójkąty wykonane na specjalne zamówienie. Gdzieniegdzie goszczą również łagodniejsze kształty – owalne lustra, klosze lamp, czy umywalka w łazience.

W tym wnętrzu wszystko jest zamierzone. Wykorzystane elementy sprawiają, że powstało piękne i spójne wnętrze w stylu Mid century modern, które dosłownie przenosi właścicieli do przeszłości!


Projekt: Sobkowiak Architektura | sobkowiakarchitektura.pl
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak

Zobacz również: Wnętrze MR. & MRS. Style | Warszawski Dom Fryzjerów

Butelkowa zieleń w warszawskim salonie projektu Sobkowiak Architektura
Dwa fotele w kolorze butelkowej zieleni w przestronnym salonie
Designerski stół w salonie projektu Sobkowiak Architektura
Drewniano-metalowy regał w przestronnym salonie
Kuchnia z frontami w kolorze butelkowej zieleni
Lampa Multi-Lite od Gubi w warszawskim apartamencie
Czarne meble we wnętrzu projektu Sobkowiak Architektura
Przestronne wnętrze w stylu Mid century modern
Mid century modern w warszawskim mieszkaniu projektu Sobkowiak Architektura
Stylowa sypialnia z dużym łóżkiem i tapicerowaną ścianą w szarym kolorze
Sypialnia w stylu Mid century modern w projekcie Sobkowiak Architektura
Stylowe lustro w projekcie pracowni Sobkowiak Architektura
Płytki ceramiczne w kolorze butelkowej zieleni w projekcie Sobkowiak Architektura
Płytki w kolorze butelkowej zieleni w łazience w stylu Mid century modern
Warszawskie mieszkanie w stylu lat 50. od Sobkowiak Architektura
Łazienka w kolorze butelkowej zieleni w projekcie Sobkowiak Architektura
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter