Mieszkanie z elegancką zielenią projektu Arch/tecture

Salon połączony z aneksem kuchennym

Mieszkanie dla dwójki inwestorów zaprojektowane przez Arch/tecture jest przykładem świetnego balansu pomiędzy nigdy niestarzejącą się klasyką a charakterystycznym motywem kolorystycznym. Projekt – utrzymany w nurcie oscylującym pomiędzy nowoczesnym minimalizmem a wysoką elegancją modern classic – łączy w sobie stylowe formy, niebanalne wykończenia i nieoczywiste materiały. Wszystko to sprawia, że ulokowane na Bagrach mieszkanie z elegancką zielenią stało się nie tylko wizytówką świetnego gustu właścicieli, ale też domem, który przez długi czas będzie wpisywał się w aktualne trendy.

Szykowna i ponadczasowa funkcjonalność

Jednym z najważniejszych aspektów aranżacji mieszkania o łącznym metrażu 50 m2 była jego ergonomiczność i funkcjonalność. Architekci z pracowni Arch/tecture podeszli do tego wymogu w sposób skuteczny, choć dość nieoczywisty, czego najlepszym przykładem będzie część dzienna, łącząca salon z aneksem kuchennym. Porzucono koncepcję ścianki działowej, która na tak niedużej przestrzeni mogłaby stać się wyjątkowo obciążającym i zaciemniającym kuchnię elementem. Zamiast niej zdecydowano się na ściankę wykonaną z drewnianych, pionowych lameli, kończących się na równi z najbardziej wysuniętą szafką. Rozwiązanie to nie tylko nadało lekkości strefie dziennej, ale także stało się jedną z jej lepszych dekoracji.

Drewniany stół z kompletem zielonych krzeseł w salonie
Drewniany stół z kompletem krzeseł w kolorze butelkowej zieleni

W strefie otwartej pojawił się okrągły stół jadalniany. W swojej podstawowej formie mieści on cztery krzesła, jednak – mając na względzie maksymalną funkcjonalność – zadbano o to, aby w razie potrzeby można było go rozciągnąć, tworząc dodatkowe miejsce do biesiadowania. Zarówno stół, jak i kuchenne szafki mają wyjątkowo proste, geometryczne formy. Artur Brzuchacz ze Arch/tecture pozostał wierny klasyce także w salonie. Zagościła w nim zachęcająca, uniwersalna, prostokątna kanapa narożna z poduszkami, które świetnie korespondują z formą zabudowy kuchennej. Sofie towarzyszą dwa urokliwe podnóżki o kształcie walca oraz wyjątkowo minimalistyczny stolik kawowy.

Salon połączony z aneksem kuchennym
Niewielki aneks kuchenny

W aranżowanym mieszkaniu nie brakuje miejsca do przechowywania. W prowadzącym do wewnątrz domu holu powstała niezwykle pojemna, sięgająca sufitu zabudowa ścienna. Koresponduje ona z kształtem kuchennych szafek, co nadaje spójności obu przestrzeniom. Rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest kącik do pracy, który wygospodarowano w sypialni. Biurko przyjęło bowiem postać pulpitu zawieszonego pomiędzy dwoma identycznymi szafami. Dzięki konsekwencji kolorystycznej i jedności detali takich jak uchwyty szuflad, ta zajmująca praktycznie całą ścianę konstrukcja nie obciąża pomieszczenia. Przeciwnie, staje się jego wyjątkowo elegancką i stylową dekoracją, której pozazdrościć mógłby niejeden hotel na światowym poziomie.

Mieszkanie z elegancką zielenią: gra kolorów przewodnich

Właściciele marzyli o tym, aby w ich nowym wnętrzu zagościł jeden zdecydowany kolor, który doskonale wybije się na tle dominujących szarości, bieli oraz drewna. Artur Brzuchacz z Arch/tecture zdecydował się więc na kolor ciemnej, butelkowej zieleni. Barwa ta pojawia się praktycznie w większości pomieszczeń, jednak nie przytłacza ich w najmniejszym nawet stopniu. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki wyważeniu tonów: szarość i zieleń wzajemnie się dopełniają, tworząc konsekwentny, spójny wystrój. Krakowskie mieszkanie zostało dodatkowo ożywione dzięki obecności orzechowego drewna. Pojawia się ono w postaci okrągłego stołu czy lameli otulających aneks kuchenny, choć zdecydowanie przeważa na podłodze, gdyż do większości pomieszczeń wybrano klasyczną jodełkę o wyraźnych słojach.

Fronty meblowe w kuchni w kolorze szarym i butelkowej zieleni
Aneks kuchenny z frontami w kolorze szarym i butelkowej zieleni

W części dziennej elementami najbardziej przyciągającymi uwagę są cztery krzesła o prostej formie obite zielonym welurem. Ten odważny wybór był prawdziwym strzałem w dziesiątkę, gdyż wygląd siedzisk zawiera w sobie wszystko, co jest istotne dla stylu modern classic. Ich nieskomplikowana konstrukcja doskonale pasuje do minimalizmu i nowoczesności, z kolei miękki, lśniący materiał łączy je z elegancją stylu glamour.

Krzesła w kolorze butelkowej zieleni ze złotymi nóżkami
Krzesła w kolorze butelkowej zieleni

Butelkowa zieleń pozostaje obecna także w kuchni, jako dolna część zabudowy kuchennej, której największą atrakcją jest położona na ścianie telewizyjnej wspaniała materiałowa tapeta z roślinnym wzorem. Co ważne, zieleń nie ma szansy na zdominowanie części dziennej, gdyż nieustannie jest równoważona przez uniwersalną szarość i biel obecne zarówno w kolorze salonowych oraz kuchennych mebli, jak i ścian.

Sen o kamieniu, złocie i szkle

Dla projektantów z pracowni Arch/tecture szczególnie istotna była prośba inwestorów o obecność w mieszkaniu elementów złota, kamienia oraz – co wyjątkowo korzystnie wpłynęło na elegancki wydźwięk wnętrz – sztukaterii. Detale te zostały dobrane z najwyższą uwagą, aby stały się integralnym elementem aranżacji, a nie przytłaczającą, krzykliwą ozdobą. W projekcie znajdziemy złoto pod postacią stylowych uchwytów kuchennych, cienkiego stelaża stolika kawowego, końcówek nóg krzeseł czy podbicia puf. Wstępuje ono także w praktycznie każdym elemencie oświetlenia, jednak nigdy solo – zwykle towarzyszy mu przeźroczyste szkło bądź podbijająca je czerń. Udane połączenie jej ze złotem zauważyć możemy między innymi w łazience, gdzie złote uchwyty i lampy równoważone są przez czarną armaturę umywalki i wanny z prysznicem; ten zestaw kolorów obecny jest także w toalecie i sypialni właścicieli.

Płytki w kolorze butelkowej zieleni w łazience
Płytki w kolorze butelkowej zieleni w łazience

Równie istotne co złoto, były dwa kolejne motywy: kamienia i szkła. Ten pierwszy wykorzystano podczas aranżacji kuchni i salonu, gdzie w jasnej wersji z szarymi żyłami zawitał on kolejno na blacie roboczym oraz blacie stolika kawowego. Wykorzystanie szkła – naturalnie poza dekoracjami i konkretnym oświetleniem – stało się natomiast mniej oczywiste. Zarówno w części dziennej, jak i w łazienkach pojawiły się niebanalne szklane mozaiki, których kolory w perfekcyjny sposób harmonizują wszystkie pomieszczenia. Ich tony skupiają się bowiem na zieleni, szarości i bieli.

Szarość w łazience
Biała umywalka i szare szafki w toalecie

Uniwersalny dobór barw i form z ciekawym twistem kolorystycznym przyczynił się do sukcesu projektu, jakim było wyposażenie mieszkania w Krakowie. Styl modern classic, łączący w sobie nowoczesność z elegancją glamour i klasyką sukcesywnie wybrzmiewa w każdym z zaaranżowanych przez Arch/tecture pomieszczeń, czyniąc z nich przestrzeń przytulną oraz wiecznie modną, ale i łatwą do ewentualnego przearanżowania, tak, aby zawsze pozostawała ona zgodna z obecnymi upodobaniami właścicieli.


Projekt: Arch/tecture | arch-tecture.pl
Zdjęcia: Angelika Mirocha

Zobacz również: Apartament Artystów | 63-metrowe oliwkowe wnętrze

Złote uchwyty meblowe w kuchni
Salon z szarą sofą połączony z aneksem kuchennym
Dekoracje w kolorze butelkowej zieleni
Kuchnia z frontami w kolorze szarości i butelkowej zieleni
Designerskie lustro w łazience z płytkami w kolorze butelkowej zieleni
Szare fronty i szare płytki ceramiczne w łazience
Białe drzwi i podłoga w jodełkę w przedpokoju
Przytulna sypialnia z dużym łóżkiem
Szare i białe meble w pokoju
Szare biurko we wnętrzu
Przedpokój z drewnianą podłogą