Minimalizm i czysta funkcjonalność

Minimalizm i czysta funkcjonalność

Kolekcja lamp Baluna jest w Polsce. Powstała w chorwackim studiu projektowym Grupa Products. Pierwsze wejrzenie? Niespotykana. Intrygująca. Baluna ma siedem funkcjonalnych odsłon. A każda z nich swoją własną indywidualną sylwetkę dopracowaną w najmniejszym detalu, choć w Balunie jest ich niewiele i to właśnie czyni z niej wyjątkowe minimalistyczne oświetlenie.

Studio Grupa Products ma taką charakterystyczną cechę. Rozbudowuje kolekcje produktów w szerz. Wokół DNA projektu powstają kolejne modele o zmienionej kolorystyce i nieznacznym liftingu formy. Tak było w przypadku kolekcji Arigato, Ili Ili oraz Model. Tego typu strategia produktowa daje szeroki pole do aranżacji oświetlenia profesjonalistom. Wówczas modele można ze sobą implementować, grać natężeniem światła. Linia wyposażona jest w ściemniacz, żarówkę LED oraz rotujące elementy konstrukcji.

Baluna podobnie jak pozostałe kolekcje jest lampą studyjną, nie przemysłową. Różnice widoczne są w sposobie wykonania, łączeniach, niuansach. Corem modelu jest regularny kulisty klosz wykonany z mlecznego, matowego szkła. Niczym mycka okala go metalowy – malowany proszkowo na czarny mat łącznik zakończony tubą. Krzyżowo przecina ją włącznik i wyprowadzanie kabla. Wyważone proporcje formy ożywia skos. A geometryczne napięcia dają lampom niezwykłą wartość estetyczną.

Wcielenia modelu Table, Table Small, Floor, Ceiling, Wall Small, Wall Medium, Wall Large opierają się na powyższym rozwiązaniu, dodatkowo projektanci z Grupa Products proponują indywidualne rozwiązania funkcjonalne w zależności od przeznaczenia. Baluna jest lampą, której korzeni formalnych możemy szukać w bauhausie. Na minimalizm i czystą funkcjonalność wskazuje też fakt, że jedną kolekcją można zaaranżować całą projektowaną przestrzeń. Uzyskany efekt będzie nawiązywał do czasów królestwa rzemiosła, w których lampy były projektowane i dedykowane do konkretnej realizacji architektonicznej. Eleganckie i ikoniczne rozwiązanie jest teraz w zasięgu ręki.

Lampa dostępna jest w Pufa Design.

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter