MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

Strefę gastronomiczną w centrum handlowym Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zaprojektowaną przez MIXD nie na darmo określa się jako „na wskroś wrocławską”. Inspiracją do jej projektu był Wrocław, jego historia i kultowe miejsca oraz nostalgia za latami 90. Dziś, po kilku miesiącach od otwarcia Foodstacji wiadomo już że wrocławianie ją polubili i zgodnie z wizją inwestora i projektantów traktują ją jako miejsce spotkań, pracy, nauki, spędzania wolnego czasu, a nie tylko i wyłącznie spożywania posiłków.

Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

Pasaż Grunwaldzki leży w centrum Wrocławia, na skrzyżowaniu szlaków, które codziennie przemierzają mieszkańcy tego miasta: nastolatki, studenci, rodziny z dziećmi, emeryci. Nic dziwnego, że w latach 90. działało tu coś, co można by nazwać pierwszym centrum handlowym – bazar Goliat w namiocie cyrkowym, w którym na prowizorycznych straganach oferowali swoje towary pierwsi prywatni kupcy. To właśnie tutaj znajduje się Foodstacja, czyli strefa gastronomiczna zaprojektowana przez MIXD.

Kolorowe stoliki w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD

Strefa gastronomiczna w Pasażu Grunwaldzkim

Nostalgię za tamtymi pionierskimi czasami polskiego kapitalizmu –  i za dzieciństwem przypadającym na lata 90. – widać w wielu miejscach Foodstacji. Znajdziemy tu klasyczne kioski k67 z Jugosławii – do dziś spotykane powszechnie na polskich ulicach i targowiskach. Tu jednak nie sprzedaje się z nich gazet czy zapiekanek, a są raczej schronieniem dla zmęczonych zakupami, chcących poczytać czy porozmawiać przez telefon.

Zielona budka w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD

Żółta Nyska też nie jest już samochodem dostawczym, tylko miejscem do siedzenia lub wręcz wylegiwania się na wielkich siedziskach-poduchach. Młodsi wrocławianie grają chętnie w kultowe gry na automatach lub szaleją w specjalnej strefie Kids Play. Starsi mogą wypić kawę w Jubilatce – nazwanej tak na cześć znanej wrocławskiej kawiarni – lub zrelaksować się na leżakach w udekorowanym kajakami i trzcinowymi parasolami Odra Barze. Czy to aby na pewno jest foodcourt?

Żółta Nysa w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD

Strefy komfortu w Foodstacji

Piotr Kalinowski z MIXD podkreśla, że kluczowe w liczącej niemal 1000 miejsc Foodstacji były: podział przestrzeni na zróżnicowane charakterem mikrostrefy i dopasowanie ich do potrzeb różnych grup odwiedzających Pasaż Grunwaldzki.

MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

„Mamy strefy, które są adresowane do konkretnej grupy odbiorców, takie jak Biblioteka, w której chętnie przesiadują studenci okolicznych uczelni, oraz takie, które są uniwersalne, jak Hit 91 – audytorium, z którego można podziwiać Plac Grunwaldzki. Mamy też wiele detali, które wywołują uśmiech i zachęcają do zabawy … lub zrobienia sobie zdjęcia. To m. in. koło fortuny, lustrzany sufit czy ściana z 27 starych skrzynkowych telewizorów.”

Telewizory w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD

Obok wrocławskich akcentów „z myszką” pojawiają się też te zupełnie aktualne, takie jak zaprojektowane i wykonane przez lokalnych artystów z grupy Kolektyf neony, grafitti i elementy identyfikacji graficznej. Podobnie jest z meblami – mamy tu wręcz historyczny przekrój – od mebli z czasów głębokiego PRL, po całkiem współczesne. Kolorystyka i elementy graficzne inspirowane są estetyką lat 90. – młodzieżowymi magazynami, okładkami płyt i kaset, etykietami produktów spożywczych, szyldami lokali, czołówkami programów telewizyjnych.

MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

Zyskowny design

Inwestor, czyli grupa EPP, wykazał się ogromną otwartością na najbardziej nieszablonowe pomysły, wręcz zachęcając do proponowania nieszablonowych rozwiązań. Już sam brief przedstawiony projektantom był precyzyjny, ale zarazem dający dużą swobodę kreacji, a  trakcie prac nad renowacją zespół MIXD wspierali aktywnie architekci z EPP.

MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

Zaangażowanie i bliska współpraca obu stron przyniosła świetny efekt. Foodstacja stała się prawdziwą wizytówką Pasażu Grunwaldzkiego i wyróżnia się z pewnością na mapie przestrzeni gastronomicznych w polskich centrach handlowych. Śmiały, nieszablonowy design pomógł też zrealizować cele biznesowe inwestora. Według danych przekazanych przez Michała Świerczyńskiego, członka zarządu EPP Pulsowi Biznesu (tekst „Nowe pomysły wielkich galerii, 05.12.19) w okresie od czerwca do września 2019 r. obroty najemców Foodstacji wzrosły r/r o 11-24 proc. miesięcznie.

MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim - napis Foodstacja

„Foodstacja to twardy dowód na to, że design może być skutecznym narzędziem działań biznesowych.  Istotne jest jednak dobre zrozumienie strategii inwestora przez projektanta i zaufanie ze strony inwestora wobec pomysłów, które mogą być nowatorskie i wykraczać poza znane z rynku status quo.” – komentuje Piotr Kalinowski.

MIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim - dekoracje

Pracownia MIXD

Pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły Inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Na swoim koncie ma wiele ciekawych realizacji, takich jak: MGallery by Sofitel Jurata czy biuro intive Wrocław.

Zielona budka w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD Strefa relaxu w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXD MIXD i Foodstacja w Pasażu GrunwaldzkimMIXD i Foodstacja w Pasażu GrunwaldzkimZielone lampki w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXDDekoracje w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXDDrewniane leżaki w Foodstacji w Pasażu Grunwaldzkim projektu pracowni MIXDMIXD i Foodstacja w Pasażu GrunwaldzkimMIXD i Foodstacja w Pasażu GrunwaldzkimMIXD i Foodstacja w Pasażu GrunwaldzkimMIXD i Foodstacja w Pasażu Grunwaldzkim

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter