Modrzewie Park Hotel – willa w sercu Pienin

Niebanalna historia oraz najwyższy standard – właśnie to najbardziej wymagający goście odnajdują w hotelu Modrzewie Park Hotel, modernistycznej perle Szczawnicy.  Malowniczo położony pensjonat jest uosobieniem luksusu, za którym stoi wieloletnia tradycja. Dawniej przyciągał arystokrację, dziś gości tych, którzy poszukują bliskiego kontaktu z naturą, spokoju i dyskrecji. 

Modrzewie Park Hotel w sercu Pienin

Modrzewie Park Hotel w tym roku będzie obchodził 10-lecie istnienia w nowej odsłonie, a stoi za nim niesamowita historia. 81 lat temu Adam Stadnicki, ówczesny właściciel uzdrowiska Szczawnica, wybudował dla swojej ukochanej córki i jej męża Stefana Świeżawskiego – wybitnego profesora historii filozofii, trzykondygnacyjną willę. Zyskała ona nazwę „Pod Modrzewiami” z powodu terenu, na którym się znajduje – porośniętym modrzewiem wzgórzu, w samym centrum 15-hektarowego parku.

Modrzewie Park Hotel ośrodek w sercu Pienin

Budynek zaprojektował inżynier Stanisław Dziewolski, czerpiąc inspiracje z ówcześnie bardzo modnego budownictwa okrętowego. Wyposażenie do pensjonatu wykonały najbardziej wtedy prestiżowe warsztaty m.in.: stolarnie w Nawojowej, warszawska firma „Jarnuszkiewicz” czy zakład „Kumer i Torba” w Rabce. Wiosną 1939 roku budynek został oddany do użytku. Obecnie funkcjonuje tu pierwszy w Pieninach 5-gwiazdkowy hotel. Modernistyczny budynek ukryty wśród drzew, zaprasza tych, którzy potrzebują odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i zadbać o odpowiedni relaks zarówno ciała, jak i ducha.

Restauracja w Modrzewie Park Hotel ośrodek w sercu Pienin

Wojenna historia willi

Sielski spokój Uzdrowiska w Szczawnicy brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Na parterze i pierwszym piętrze budynku „Pod Modrzewiami”, który został zajęty przez okupantów, zaczął funkcjonować wojskowy szpital polowy. Pomimo trudnego okresu, Willa  wciąż funkcjonowała, dając schronienie niezliczonej liczbie wysiedleńców i uciekinierów,  a także krewnym i znajomym właścicieli.

Stare zdjęcie Modrzewie Park Hotel ośrodek w sercu Pienin

Małżeństwo Świeżawskich należało do Armii Krajowej, dlatego w pensjonacie działał zakonspirowany punkt kontaktowy i przerzutowy dla żołnierzy AK. Po zakończeniu II wojny światowej, willa, jak i cały majątek Adama Stadnickiego, został upaństwowiony. Następnie pensjonat funkcjonował pod zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża, później jako szpital uzdrowiskowy, żeby w końcu, po pięćdziesięciu latach, w 1998 roku powrócić w posiadanie prawowitych właścicieli.

Basen w Modrzewie Park Hotel ośrodku w sercu Pienin

Odbudowa „Modrzewi” w Szczawnicy

Rok 2005 przyniósł wiele zmian. Rodzina Mańkowskich – potomkowie Adama Stadnickiego, w ramach działań rewitalizujących historyczne centrum Szczawnicy, odkupiła ten piękny, ale niestety dotknięty zębem czasu budynek, chcąc przywrócić mu dawny splendor. W 2009 roku Willa zyskała nazwę Modrzewie Park Hotel, stając się nowoczesnym hotelem, w którym wciąż odnaleźć można klimat i atmosferę lat 30.

Stare zdjęcie Modrzewie Park Hotel

Nasze dzieci, włożyły w odbudowę „Modrzewi” wiele energii, miłości i pasji, aby stał się on hotelem nowoczesnym, ale jednocześnie zachowującym atmosferę minionych lat. Naszym marzeniem było przywrócić blask temu miejscu i uczynić z niego prawdziwą perełkę Uzdrowiska. Dzięki otaczającej bujnej zieleni zapewniony jest komfort i dyskrecja poszukującym w Szczawnicy wspomnień i wyjątkowego odpoczynku – mówi Andrzej Mańkowski, który w 2005 zdecydował się zrewitalizować Willę.

Basen w Modrzewie Park Hotel

Hotel w górach 

5-gwiazdkowy Modrzewie Park Hotel, mimo położenia w historycznym centrum Szczawnicy, wyróżnia niezwykle kameralna atmosfera. Otoczony bujną zielenią pozwala zrelaksować się na łonie przyrody przy kojącym szumie modrzewi. Butikowy hotel oferuje zaledwie 17 pokojów, we wnętrzach których króluje styl art déco, ze współczesnymi dodatkami cieszącymi oko każdego estety. Kolory, które dominują w przestrzeniach to przyjazne barwy ziemi: brązy, beże, czerwienie, przełamane biele i złoto.

Modrzewie Park Hotel ośrodek w Pieninach

 – Wraz z moim rodzeństwem zależało nam na przywróceniu dawnego czaru jaki w latach 30. roztaczała Willa pod Modrzewiami. Niegdyś spotykała się tu arystokracja, miejsce to tętniło życiem. Teraz, po 10 latach od renowacji, mogę śmiało stwierdzić, że nam się to udało. Nasz 5-gwiazdkowy Modrzewie Park Hotel jest miejscem z niezwykłą historią, które spełni wymagania każdego kto pragnie doświadczyć czegoś więcej niż tylko pobytu w hotelu – zaznacza Helena Mańkowska, współwłaścicielka spółki Thermaleo, do której należy hotel.

Modrzewie Park Hotel Szczawnica

Sama Szczawnica to dziś nowoczesne Uzdrowisko, które przyciąga swoimi walorami zdrowotnymi i turystycznymi. „Modrzewie” oferuje doskonałe ukojenie dla korzystających z uroków kurortu gości, oddając do ich dyspozycji kryty basen z przeciwprądem, jacuzzi, sauny, tureckie łaźnie oraz SPA Suite z zabiegami na twarz i ciało. Nad wszystkim czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów.

Modrzewie Park Hotel w sercu Pienin

To także miejsce, które dba o podniebienie tych najbardziej wymagających. U stóp Pienin warto skosztować oryginalnych sezonowych smaków jak np. polędwicy z jelenia z purée z kasztana i czarnego czosnku oraz zapomnieć o diecie i skusić się na przygotowywane na miejscu lody z bezą cytrynową posypane paloną białą czekoladą. Najlepszym zwieńczeniem udanego dnia będzie wizyta w hotelowym barze przy akompaniamencie nastrojowej muzyki na żywo lub zaczerpnięcie świeżego powietrza na uroczym tarasie.

Nagroda Poland’s Leading Boutique Hotel

W pokojach za klimatycznym wystrojem nawiązującym do lat 30. kryją się udogodnienia i luksusowe usługi. Hotel posiada także niewielką salkę konferencyjną, a dzięki swej dyskrecji, jest idealnym miejscem na wszelkiego rodzaju kameralne wydarzenia biznesowe. Można mieć pewność, że żadne poufne informacje nie wyjdą poza mury hotelu, który przecież niejedno już widział i słyszał…

W 2018 roku Modrzewie Park Hotel otrzymał nagrodę Poland’s Leading Boutique Hotel w rankingu World Travel Awards, który jest uznawany na całym świecie jako najwyższy znak doskonałości w branży. Zdaje się więc, że idea, która na początku XX wieku przyświecała Adamowi Stadnickiemu, jest wciąż żywa. Willa pod Modrzewiami nadal daje swoim mieszkańcom spokój i dyskretną opiekę.

Zobacz również: Leśne apartamenty przy Hotelu Bjornson | Projekt rozbudowy hotelu w Tyrolu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter