Monastero Arx Vivendi – otoczeni murami i ciszą

Studio noa* przywróciło do życia zbudowany w XVII wieku monumentalny klasztor. W położonej w Arco, nieopodal jeziora Garda, nieruchomości powstał nowoczesny hotel Monastero Arx Vivendi. W procesie projektowania architekci starali się zachować niezwykłą, uduchowioną atmosferę tego miejsca, a jednocześnie nadać mu komfortowy charakter.

Hotel Monastero Arx Vivendi

Praca nad modernizacją zabytkowych budynków odbywała się we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Kulturowego mieszczącym się w Trydencie. Projektanci starali się zachować jak najwięcej z bogatego dziedzictwa historycznego obiektu. Klasztor Serve di Maria Addolorata znajduje się w centrum miejscowości Arco, ma północnym krańcu jeziora Garda. Kompleks otoczony jest rozległym ogrodem i otoczony wysokim murem. Połowę budynku klasztornego zajmuje kościół i pomieszczenia mieszkających tu zakonnic. Ten obszar pozostał nietknięty. Reszta obiektu natomiast poddana została rozsądnej i nowoczesnej renowacji.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

“Majestat dawnej architektury, długie korytarze, sklepione sufity – wszystko to sprawia, że w tym budynku czujemy powiew historii” – mówi jeden z projektantów, Francesco Padovan.

Realizacja podzielona na etapy

  • Renowację i przekształcenie wnętrz klasztoru w hotel. Stworzenie przestrzeni wspólnych na parterze (lobby, recepcja, jadalnia, bar i kuchnia). Oddanie do użytku pokoi dla gości na piętrze i poddaszu.
  • Zaprojektowanie nowej strefy wellness na terenie ogrodu. Zbudowanie pomieszczeń wypoczynkowych, gabinetów zabiegowych, saun i łaźni parowych zajmujących łącznie powierzchnie 500 metrów kwadratowych.
Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Ten hotel to schronienie przed codziennością, które przeniesie cię w czasie i opowie o historii tego niezwykłego miejsca. Budynek, w którym każdy element konstrukcji, materiał czy szczegół wystroju został gruntownie przemyślany, aby przywrócić majestat i blask dawnych czasów” – mówi Francesco Padovan.

Ponowne narodziny

W Monastero Arx Vivendi – bo taką nazwę nadano nowemu hotelowi – znajduje się 40 pokoi, w tym dwa rozszerzone apartamenty. Najwyższy poziom komfortu połączono tu z niezapomnianą lokalizacją.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Przy przebudowie priorytetem było zachowanie typowej architektury klasztornej z oryginalnym układem wewnętrznych korytarzy. Nowe budynki współgrają ze starymi murami powielając ich geometrię, fakturę i kolorystykę.

“Koncepcja projektu, której pozostaliśmy wierni, zakładała zachowanie kompozycyjnej i optycznej przejrzystości, dzięki której kompleks klasztorny wywiera niezwykłe wrażenie na gościach” – Francesco Padovan.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Kompleks klasztorny otoczony jest rolniczym krajobrazem, który był źródłem inspiracji przy projektowaniu ogrodowej strefy wellness. Znajdujące się tam lekkie, szklane konstrukcje są rodzajem hołdu dla historii regionu.

Nowe życie starych murów

Trójpoziomowy klasztor otoczony jest solidnym murem wysokim na siedem metrów.

“Zaskoczeniem dla nas było odkrycie, że przestrzeń na każdym z pięter zorganizowana jest w odmienny sposób” – tłumaczy Francesco Padovan. „Zorganizowana wokół wspólnego centrum przestrzeń na parterze kontrastuje z majestatycznym korytarzem biegnącym przez całe pierwsze piętro. Z kolei poddasze to masa zabytkowych belek z drewna. W projekcie skupiliśmy się nie na radykalnych zmianach, a na wykorzystaniu materiału historycznego, wzmocnieniu jego oryginalności i czaru”.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Zagospodarowanie przestrzeni parteru podkreśla istniejący rozkład pomieszczeń klasztoru. Wzdłuż osi centralnego korytarza skupione są nowe pomieszczenia – recepcja, jadalnia, czytelnia z salonem oraz bar z kuchnią. Nad głowami królują piękne sklepienia żebrowe. Na tym poziomie znajduje się także apartament z prywatnym ogrodem.

Piętro zdominował korytarz o imponującej długości pięćdziesięciu metrów, wyłożony drewnianymi belkami stropowymi. Wzdłuż niego mieszczą się nowe pokoje dla gości, powstałe z połączenia dawnych cel klasztornych. Każde pomieszczenie składa się z dwóch dawnych cel.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

W jednej z nich mieści się sypialnia, w drugiej łazienka. Do pokojów prowadzą efektowne drzwi z jasnego drewna – kolejny element zachowanego dziedzictwa tych murów. Na tym poziomie zaprojektowano też drugi z apartamentów, który powstał w pomieszczeniach dawnych umywalni.

Drugie piętro wygląda skromniej. Również i tutaj centralną oś stanowi korytarz z pokojami rozmieszczonymi po obu jego stronach. Sufit zbudowany jest z drewnianych kratownic. Przez całą długość dachu biegnie świetlik oświetlający nie tylko sam korytarz, ale i przylegające doń pomieszczenia dla gości.

Salus per aquam (Woda zdrowia doda)

W klasztornym ogrodzie powstało nowoczesne spa. Składa się na nie siedem lekkich, przeszklonych budynków rozmieszczonych wokół kamiennego rdzenia.

“W czasie projektowania tego obszaru chcieliśmy nawiązać do otaczającego ten obszar, rolniczego krajobrazu. Mury klasztoru wydawały się zbyt “ciężkie” jako inspiracja dla budynków o charakterze czysto wypoczynkowym” – tłumaczy Francesco Padovan. „Aby osiągnąć zamierzony efekt zastosowaliśmy bardzo proste elementy konstrukcyjne. Lekki, metalowy szkielet zbudowany z belek i filarów przypomina charakterystyczną konstrukcję wiejskich domów z okolic jeziora Garda”.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Rdzeń łączący nowe budynki składa się z szeregu filarów obłożonych kamieniem z Vicenzy oraz poziomego architrawu z prefabrykowanego i piaskowanego betonu. Kolorystyka i faktura tych elementów nawiązują do zabytkowych budowli z okolicy.

Strefa wellness dzieli się na kilka podobszarów. W pierwszym z nich znajdują się leżaki i strefa zabiegowa. Obok położony jest kącik relaksacyjny z widokiem na basen z naturalną wodą o ciemnoniebieskim zabarwieniu. Na zielonym dziedzińcu umieszczono kolejną strefę złożoną z bio-sauny i sauny fińskiej oraz hammamu (łaźni tureckiej) z centralnie położonym, podgrzewanym kamieniem o ciemnym zabarwieniu.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

“Projekt został ściśle dopasowany do surowych przestrzeni klasztornych. Jednocześnie nie zrezygnowano w tym procesie z zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu, właściwej funkcjonalności i współczesnej estetyki” – wyjaśnia Niccolo Panzani, architekt wnętrz z noa*

Oryginalne dekoracje

Oryginalne stropy i dekoracje na parterze zostały zachowane i odrestaurowane. Dominujące odcienie to biel, szarość i czerń – kolory historycznie związane z obiektami klasztornymi. Betonowe posadzki ułożono na oryginalnym kamieniu. Ściany i sklepienia, które poddano renowacji, zostały później postarzone, aby zachować spójny efekt historycznej estetyki.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

W recepcji dominuje wielkie biurko z kamienia wykończone granitem. Oświetla je zespół minimalistycznych lamp wiszących. Wokół niego usytuowane są krzesła wykonane z kutego żelaza.

W gustownie urządzonej jadalni przypominający średniowieczny refektarz centralne miejsce zajmuje długi stół z towarzyszącymi mu mniejszymi stolikami ustawionymi pod ścianami. W części barowej i sali bufetowej zabytkowa studnia i kominek przekształcono w bufetowe wyspy.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Majestatyczny korytarz na pierwszym piętrze został celowo pozbawiony dodatkowych ozdób, by podkreślić piękno płytek, którymi jest wyłożony. Pokoje zaprojektowano bardzo ascetycznie. Podłogi z ręcznie  struganego dębu w sypialni i naturalne płytki w łazience. Meble w kolorze czarnym na tle szarości ścian. Wszystkie elementy wyposażenie wykonano na zamówienie, łącznie z metalowymi łożami z baldachimem i wstawkami z czarnego dębu.

Pokoje na poddaszu utrzymane są w podobnej estetyce, z kilkoma ustępstwami na rzecz wygody i nowoczesności. Dominują w nich delikatniejsze kolory, wyściełane łóżka zapewniają większy komfort akustyczny, a wnętrza rozświetlają ceramiczne lampy.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

W strefie wellness materiały dobrano tak, aby podkreślić ciepło i uspokajającą atmosferę. Króluje tu bielony dąb oraz lniane i bawełniane tkaniny. Wnętrze spa sprzyja relaksowi. Pełno tu paneli z frezowanego drewna i łóżek zawieszonych jak huśtawki, zachęcających do medytacji i nawiązujących do klasztornego pokoju modlitewnego.

Wyrafinowana wrażliwość

Projekt studia noa* to spójna i wyrazista koncepcja, poparta staranną realizacją.

“Nasza dbałość o szczegóły i niestandardowe podejście pozwalają nam tworzyć unikalne projekty dla naszych klientów” – podkreśla Niccolo Panzani. “Jednak w tym przypadku pomogło nam bardzo wyjątkowe położenie obiektu, w którym powstał nasz projekt. Udana realizacja przywróciła temu miejscu spokój i ciszę, które klasztor zapewniał od wieków”.

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz

Pracownia noa – network of architecture

Noa to wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna i projektowa założona w 2011 roku przez Lukasa Runggera i Stefana Riera z siedzibą w Bolzano (Włochy) i Berlinie (Niemcy). Noa* jest wyrazem etosu pracy zespołowej: młody zespół architektów, projektantów i artystów opiera się na interdyscyplinarnej metodologii projektowania, która podlega ciągłym zmianom w zależności od wymagań każdego projektu. Koncepcja „emergencji”, gdzie całość jest czymś znacznie więcej niż sumą części, staje się główną strategią holistycznego podejścia do każdego projektu opracowanego przez noa*.


Zdjęcia: Alex Filz

Zobacz również: Brama transsensoryczna | Rezydencja Kostelec – wyjątkowy kompleks mieszkalny

Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz
Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz
Hotel Monastero Arx Vivendi - projekt Studio noa - Alex Filz
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter