Monochromatyczna kuchnia w bloku projektu Besign Studio

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Musi być przede wszystkim funkcjonalna, ale też dopasowana do indywidualnych preferencji użytkowników. Projektanci z Besign Studio w swoim najnowszym projekcie kuchni postawili na duet kolorystyczny – czerń i biel. Zobaczcie sami jak sobie poradzili!

Projekt Besign Studio

Wyobraźcie sobie mało funkcjonalną i nieestetyczną kuchnię w bloku. Właściciele mieszkania, czyli Agata i Bartek uznali, że przyszedł czas na zmiany. Zależało im, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni, w tym stworzyć przy oknie kącik do pracy. Dodatkowo chcieli zmieścić tam stół jadalniany z prawdziwego zdarzenia. Kuchnia miała odzwierciedlać ich estetykę i podejście do życia. Miała być azylem od zgiełku, nagromadzenia kolorów i wzorów, spokojnym tłem dla przygotowywania i spożywania posiłków. Projektanci musieli również wziąć pod uwagę potrzeby suczki rasy Pappilon, która mieszka razem z nimi.

Monochromatyczna kuchnia projektu Besign Studio

Cel – monochromatyczna kuchnia

Koncepcja monochromatycznej kuchni została oparta na połączeniu dwóch kolorów, jakimi są czerń i biel. Minimalizm wnętrza przełamany został ścianą ze spieku Pietrasanta polskiej marki Tubądzin. Zastosowanie tego materiału zdecydowanie ociepliło minimalistyczną konwencję tej monochromatycznej kuchni.

Mała kuchnia z białymi frontami projektu Besign Studio

Koncept grafitowego cokołu i ciemnych szafek, które okalają jasny trzon kuchni, miał za zadanie wydzielić część typowo kuchenną. Dzięki temu zabiegowi mamy wrażenie, że meble w kuchni są niejako zagłębione we wnęce niczym w ramie obrazu. Tym samym całe pomieszczenie wydaje się większe. To rozwiązanie ma zadanie estetyczne, ale nie tylko.

W górnej bardziej wysuniętej linii szafek na krótkim fragmencie ukryto rurę spiro, która odprowadza powietrze z okapu do szachtu kominowego. Wcześniej właściciele w kuchni mieli jedynie pochłaniacz powietrza, a teraz dzięki sprytnemu ukryciu instalacji mogą cieszyć się sprawnym wyciągiem kominowym. Po lewej stronie kompozycje domyka lodówka, która pomalowana jest farbą magnetyczną, aby inwestorzy mogli wciąż przypinać na niej pamiątki z podróży, których już trochę uzbierali.

Oświetlenie szafek w biało-czarnej kuchni

Kuchnia inspirowana polską grafiką 

Dla projektantów z Besign Studio główną inspiracją przy tworzeniu monochromatycznej kuchni były grafiki polskiej artystki Marty Płusy. Namówili właścicieli, aby zamówili u niej trzy portrety swojego psa. Dzięki temu w tej nowoczesnej kuchni udało się scalić trzy koncepcje w jedną.

Inwestorzy to esteci, którzy cenią sobie ponadczasową elegancję. Na samym początku zaznaczyli, że kuchnia musi być czysta i minimalistyczna, ale też wyjątkowa. Dlatego powstała koncepcja biało grafitowej kuchni z motywem marmuru i indywidualnie zaprojektowanymi pod to wnętrze grafikami przedstawiających pieska o imieniu Avicii w podobnej konwencji.

Czarny kran i czarny zlew w kuchni

„W projekcie zastosowaliśmy ciągłość blatów, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w kuchni. Możemy zobaczyć tu więc blat, który jak wstęga okala kuchnie i zmienia swoja wysokość w zależności od potrzeb. Pod oknem zastosowaliśmy wysoki blat i wstawiłam czarne hokery polskiej marki Fameg, dzięki temu stworzyliśmy w kuchni miejsce, gdzie można usiąść z kartką papieru lub laptopem, wyjrzeć przez okna i uwolnić swoje pokłady kreatywności” – mówi Magdalena Wieczorek ze pracowni Besign Studio.

Dalej stół obniża się, aby stworzyć odpowiednie warunki do spożywania posiłków. To nad nim projektanci umieścili grafiki Marty Płusy w towarzystwie czarno białego kinkietu Frame polskiej marki Kaspa, który swoją linearnością w piękny sposób nawiązuje do prac artystki. Całość jest zwieńczona miękkimi pluszowymi krzesłami marki Iker. Wszystkie te rozwiązania idealnie podkreślają charakter tej monochromatycznej kuchni.

Zdjęcia: Jakub Nanowski

Zobacz również: Mieszkanie na poddaszu projektu Besign Studio | Jasne mieszkanie w klimacie portowego miasta

Magazyn na białym blacie w monochromatycznej kuchni
Biały blat i czarny taboret w małej kuchni
Obrazy na białej ścianie w monochromatycznej kuchni
Monochromatyczna kuchnia, czarny zlew i czarna bateria
Czarna ściana i białe fronty w kuchni
Biała ściana w kuchni z obrazami
Monochromatyczna kuchnia projektu Besign Studio
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter