Moodboard – własne źródło inspiracji

Co to jest właściwie moodboard? Do czego służy? Bardzo możliwe, że mieliście z nim już styczność wcześniej, a nawet jeden kiedyś stworzyliście. Jest to wizualne przedstawienie koncepcji projektowej w formie tablicy inspiracji. Bardzo często korzystają z niego graficy, projektanci wnętrz, architekci i blogerzy wnętrzarscy. To doskonała recepta na uporządkowanie swoich wizji. Od czego zacząć?

Własnoręcznie stworzone moodboard to zastrzyk kreatywności w Twoim wnętrzu i dawka inspiracji w jednym!

Co to jest moodbooard? To tablica na której znajdują się Twoje ulubione rzeczy tworzące jedyny w swoim rodzaju kolaż. Jak taki moodboard wygląda i z czego się składa? Pod tą angielską nazwą skrywa się kolekcja obrazków, tekstur, kolorów i materiałów, które do siebie nawiązują i dotyczą przygotowywanego przez nas projektu.

Wystarczy trochę fantazji i kreatywności, aby stworzyć kolaż tak dobry, jak te z którymi pracują profesjonalni dekoratorzy wnętrz.

Szybki sposób na własny moodboard

Najprostszym i najszybszym sposobem na zebranie własnej kolekcji motywów jest zapisywanie obrazków pobranych z sieci. W poszukiwaniach z pewnością pomoże Ci Google ze swoją opcją wyszukiwania grafiki. Możesz również wykorzystać własne zdjęcia mebli, dekoracji czy innych gadżetów, które są dla Ciebie ważne. Możesz także wykorzystać papierowe katalogi sklepów wnętrzarskich, czasopism lub zdjęcia ze sklepów internetowych, ogromną bazę inspiracji i zdjęć znajdziesz na FAVI.pl.

Jako bazę wybierz jeden lub dwa ulubione kolory, a następnie uzupełnij je teksturami podłóg, obić i zasłon. Na koniec dodaj zdjęcia mebli, oświetlenia i pozostałych drobnych dekoracji.

Zacząć można również od jednego wyraźnego motywu na dywanie, zasłonach czy tapecie lub od nietradycyjnego elementu wyposażenia wnętrz, który nada wnętrzu unikalny charakter (hamak, klatka dla papugi, ciekawy kwietnik lub kwiat w dużej, ozdobnej donicy).

Wybrane obrazki może łączyć jeden konkretny motyw tematyczny: przyroda, egzotyka, wakacje, retro czy historia. Całość ma za zadanie przywołać miły nastrój i wprawić w dobry humor. Mieszkanie urządzone zgodnie z naszym mood boardem będzie oddziaływać na swoich mieszkańców w ten sam sposób.

Ulubione obrazki, motywy i kolory wiele mówią o człowieku. Wykorzystanie moodboards podczas urządzania wnętrz sprawi, że Twój dom nabierze osobistego charakteru. Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo będzie oryginalny i nietypowy.

Swój kolaż możesz wykonać ręcznie lub przy pomocy komputera. Do dyspozycji masz szereg graficznych programów, kilka dedykowanych stron internetowych, a także tradycyjną korkową tablicę z pinezkami.

Kolaż handmade

Jeśli zdecydujesz się przygotować swój kolaż ręcznie, pamiętaj o wydrukowaniu wybranych motywów. Jako bazę wykorzystaj kolory, które będą dominować w Twoim przyszłym mieszkaniu. Postaw na ściany w neutralnych, spokojnych odcieniach, które ożywisz dodatkami w żywszych barwach. W marketach budowlanych znajdziesz wzorniki farb, które pomogą Ci dobrać odpowiednie odcienie. Niektóre sklepy udostępniają klientom próbki tkanin, a nawet podłóg. Jeśli nie uda Ci się ich zdobyć, z pomocą przyjdzie Internet.

Obrazki przyklejaj na wielkim arkuszu papieru w taki sposób, aby tworzyły logiczne połączenia. Na sofę naklej poduszki, na komodzie wazon, a na ścianach zegar. W trakcie prac nad kolażem postaraj się uporządkować swoje wizje dotyczące przyszłego wnętrza. Zastanów się nad tym, jak ma wyglądać i co koniecznie musi się w nim znajdować. Pomysły i uwagi możesz zapisywać obok obrazków.

Jeśli Twój pierwszy mood board nie będzie zbyt udany, nic straconego. Zawsze możesz zacząć od nowa.

Powodzenia w tworzeniu!

 

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter