MPP Cellularium – wyjątkowe SPA w centrum Pragi

W budynku Main Point Pankrác (MPP – Praga 4) pracownia Formafatal zaprojektowała wnętrza dla Instytutu Medycyny Naturalnej, Cellularium. Główną część przestrzeni o łącznej powierzchni 155 m2 stanowi tzw. SPA, w którym oprócz oddzielnych szatni znajdują się towarzyszące zabiegi – sauna fińska, kriosauna i terapia strumieniem powietrza.

SPA Cellularium

Ciekawe, ale misternie ukształtowane wnętrze w nowym budynku MPP, gdzie na rzucie kondygnacji trudno znaleźć płaską ścianę, a przestrzeń jest pionowo przeplatana pochylonymi słupami nośnymi – takie właśnie dokumentacje otrzymała pracownia Formafatal wraz ze zleceniem na projekt wnętrz Instytutu Medycyny Naturalnej Cellularium.

Biało-czerwona ściana w SPA Cellularium
Wnętrze Cellularium – wyjątkowego SPA w Pradze

W foyer wejściowe wstawiono wydzieloną okrągłą pomieszczenie (gabinet lekarski), które pełni również funkcję poczekalni. Przy wejściu znajduje się recepcja z pielęgniarką, a główną częścią całej przestrzeni o łącznej powierzchni 155 m2 jest tzw. SPA, w którym oprócz wydzielonych szatni znajdują się towarzyszące zabiegi – sauna fińska, kriosauna i terapia powietrzna.

Plastyczne wnętrze

Ze względu na łagodne ukształtowanie wszystkich ścian, podczas projektowania podkreślono prostotę, a zarazem polot powierzchni i okładzin ściennych. Ciemne odcienie i gładkość na powierzchniach w połączeniu ze światłem dziennym znacząco podkreślają plastycznie wymodelowaną przestrzeń. Natomiast gabinet pielęgniarski i lekarski pozostawiono w miękkich, jasnych odcieniach, które nie rozpraszają odwiedzających. Zewnętrzna powłoka gabinetu wyłożona jest pionowymi płytami stalowymi, które stopniowo składają się w płaską gładką okładzinę ze zintegrowanymi drzwiami. Pionowość okładziny jest odpowiedzią na fasadę budynku MPP zaprojektowaną przez DAM architects.

Jasny gabinet lekarza we wnętrzu SPA Cellularium
Jasny gabinet lekarski

Ogień, lód i wiatr

Zasadę pionowego szkieletu kontynuowano w części SPA, gdzie każde z trzech głównych pomieszczeń wyłożono prętami ze szkła bezbarwnego. Nie ma potrzeby opisywania klientom przeznaczenia każdego pomieszczenia. Sam kolor opisuje każde wnętrze. Sauna jako ogień (czerwony), kriosauna jako lód (niebieski) i przepływ powietrza jako wiatr (szary).

Niebieska ściana kriokomory we wnętrzu SPA Biało-czerwona ściana w SPA Cellularium
Kriosauna oświetlona na niebiesko

Używając półokrągłego tła z perforowanej podświetlanej blachy, rozświetlono małe okrągłe szatnie, tworząc wewnątrz wyjątkową grę światła i cienia. Wszystkie te zasady i materiały powtórzyliśmy w innych zmodyfikowanych formach w całym wnętrzu, aby uzyskać harmonijną całość.


Projekt: Formafatal | formafatal.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Zobacz również: Elysium Spa w Bratysławie | Poznańskie Good Time Day Spa

MPP Cellularium - wyjątkowe SPA w centrum Pragi - projekt Formafatal
Czarna ściana we wnętrzu SPA w Pradze
Industrialne wnętrza SPA Cellularium
Jasne wnętrze SPA Cellularium projektu Formafatal
Falujące ściany we wnętrzu SPA w Pradze
Minimalistyczna łazienka we wnętrzu SPA
Minimalistyczna łazienka we wnętrzu SPA Cellularium
Sauna we wnętrzu SPA Cellularium
Biało-czerwona ściana w SPA Cellularium
MPP Cellularium - wyjątkowe SPA w centrum Pragi - projekt Formafatal
Industrialna, ciemna łazienka we wnętrzu Cellularium
Minimalistyczna, ciemna łazienka z małą umywalką i małym lustrem
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter