MPP_ALL – wystawa Maćków Pracowni Projektowej

MPP_ALL, to nie tylko tytuł wystawy. To także nazwa grupowego czatu służącego wewnętrznej komunikacji w obrębie Maćków Pracowni Projektowej. Tytuł, podobnie jak wspomniane forum, jest wielowątkowy – stanowi pretekst do wyjścia poza grono pracowni z rozmową o architekturze           i przyszłości naszego zawodu.

Wystawa MPP_ALL

W 1995 roku pracownia zaczynała w kilkuosobowym zespole. Dwadzieścia siedem lat później – w 2022 roku – projektuje w czterdziestosiedmioosobowym gronie, a przez ten czas pracownię tworzyło ponad sto pięćdziesiąt osób.

Maćków Pracownia Projektowa - Ratusz Siechnice
Maćków Pracownia Projektowa – Ratusz Siechnice

Dokonując subiektywnego wyboru projektów na wystawę MPP_ALL, architekci starali się pokazać szeroki zakres zadań, z jakimi mierzyli się dotychczas. Prezentowane obiekty różni całościowo rozumiany kontekst – od czasu powstania przez funkcję, lokalizację i skalę po budżet, łączy zaś fakt ich realizacji. Właśnie ta materializacja projektów w procesie budowy i udostępnienie „skończonych” obiektów użytkownikom, pozwalająca na ostateczną weryfikację idei stojących u podstaw poszczególnych koncepcji, jest najważniejszym i wpisanym w genotyp MPP czynnikiem, który umożliwia zdobywanie doświadczeń i rozwój.

Maćków Pracownia Projektowa - Renoma
Maćków Pracownia Projektowa – Renoma

Dwudziestopięciolecie pracowni oraz Honorowa Nagroda SARP za 2020 rok dla jej założyciela – Zbigniewa Maćkowa – stały się punktem wyjścia próby skatalogowania dotychczasowych działań, a także okazją do postawienia sobie kilku – nie tylko zawodowo ważnych – pytań.

Zaproszenie do zorganizowania wystawy postanowiliśmy więc potraktować jako kolejną okazję do nauki – z przekonaniem, że jeżeli nie znajdziemy tu odpowiedzi na „duże pytania”, to warto je sobie zadawać – mówią autorzy wystawy MPP_ALL.

32 zrealizowane projekty

Na wystawę składają się trzydzieści dwa zrealizowane projekty, prezentowane w formie trzydziestu makiet oraz trzydziestu kubików informacyjnych z metryką i oznaczeniem lokalizacji. Uzupełnieniem syntetycznej ekspozycji jest trzydzieści krótkich filmów, możliwie obiektywnie pokazujących osadzenie budynków w otoczeniu. Elementy wystawy zostały zaprojektowane jako spójny, możliwy do rekonfiguracji zestaw przeznaczony do wielokrotnego wykorzystania.

Prezentowane podczas wystawy trzydzieści dwa obiekty uważamy za mandat do dyskusji o rzeczach, które są dla nas ważne – i to właśnie do tej dyskusji chcielibyśmy Państwa zaprosić podczas towarzyszących wystawie wycieczek i rozmów – pokdreślają autorzy wystawy.

Maćków Pracownia Projektowa - Silver Tower Center
Maćków Pracownia Projektowa – Silver Tower Center

Projekty opatrzone są numerem, którego dwie pierwsze cyfry to rok, w którym rozpoczęto pracę nad danym przedsięwzięciem. Zbiór otwiera Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 roku, a zamyka projekt przebudowy zabytkowego zespołu Młyna Maria. Koncept wystawy jest jednak otwarty, a raster makiet wraz z upływem czasu może się powiększać o kolejne realizacje.

MPP_ALL – wystawa Maćków Pracowni Projektowej

Kuratorzy: Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Yuliia Krylova, Natalia Rowińska, Bartłomiej Witwicki, Agata Woźniak, Michał Zawadzki
Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Otwarcie wystawy: czwartek 23 czerwca 2022 roku, g. 18.00


Zobacz również: Aukcja charytatywna – warszawscy architekci dla Ukrainy | Wystawa Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza

Maćków Pracownia Projektowa - Przedszkole WUWA
Przedszkole, WUWA
Maćków Pracownia Projektowa - Green Towers
Green Towers
Maćków Pracownia Projektowa - Dubois 41 - Kurkowa 14
Dubois 41 / Kurkowa 14
Maćków Pracownia Projektowa - Dom z Gliny
MPP – Dom z Gliny
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter