Muzeum w kościele projektu McCullough Mulvin Architects

Coraz częściej możemy spotkać się ze zmianą funkcji danego budynku. Kiedyś kościół a dzisiaj biblioteka, restauracja albo muzeum. Tak stało się w Irlandii. Gdzie XIII-wieczny kościół został odnowiony jako muzeum średniowiecznego artefaktu. McCullough Mulvin Architects odtworzyło i przekształciło stary budynek w muzeum, okazując przy tym dużo szacunku do pierwotnej funkcji obiektu.

Niesztampowe podejście

Architekci z pracowni Mccullough Mulvin Architects znani są ze swojego niesztampowego podejścia do projektów. Tak było również w przypadku tego muzeum w kościele. St Mary’s Hall, pierwotnie znany jako Kościół Najświętszej Marii Panny, został wzniesiony w XIII wieku, a do połowy XX wieku był kościół parafialny w Kilkenny w Irlandii. Wieża kościoła została dodana później. W XX wieku budynek wielokrotnie podlegał radykalnym zmianom w zależności od jego nowych zastosowań.

Muzeum w starym kościele stworzone przez McCullough Mulvin Architects

Projekt muzeum w kościele

Projekt muzeum to przede wszystkim projekt renowacji tego obiektu i współczesne wzornictwo. Projekt stał się eksperymentem w wykorzystaniu archeologii, aby pomóc w zdefiniowaniu rozwiązania architektonicznego. Prezbiterium zostało zmniejszone; nawa miała nawy boczne a archeologia ujawniła obecność istniejących fundamentów pod ziemią.

McCullough Mulvin Architects stworzyło muzeum w kościele w Irlandii

Wymieniono na nich nowe elementy, wzmacniając przestrzenną złożoność konstrukcji i rozwijając sekwencję widoków wewnętrznych. Projekt został stworzony tak aby był zgodny z naturą budynku. Zapewniając tym nową kamienną podłogę i pozostawiając odsłoniętą dużą część oryginalnego drewnianego dachu, który stanowi punkt skupienia w planie. W ramach projektu McCullough Mulvin Architects odsłonił również stare belki drewniane i przywrócił pierwotny kształt kościoła. Niegdyś był on w planie krzyża, jak w wielu średniowiecznych miejscach kultu.

Piękne muzeum w kościele stworzone przez McCullough Mulvin Architects

Projekt renowacji

Architekci posiadali archiwalne informacje ale podejście do pracy opierało się na bardzo dokładnym przeglądzie każdej części budynku – zespół odkrył, że dach był świetną i nienaruszoną strukturą z początku XVII wieku. Ściany badano pod kątem fresków (na jednej z kolumn odkryto mały kawałek fresku – czerwoną nogę). Ponieważ architekci chcieli zachować niektóre z późniejszych zmian, zostały one świadomie zintegrowane, dbając o spójny ogólny wygląd. Rezultatem jest białe wnętrze, które jeszcze bardziej podkreśla stare kamienne elementy.

Irlandia i muzeum w kościele projektu McCullough Mulvin Architects

W projekcie renowacji Mccullough Mulvin Architects świątynia otrzymała nową funkcje. Architekci uszanowali fakt, że jest to zabytek. Co więcej bogata historia tego miejsca nie pozwoliła na pominięcie pewnych faktów w całym projekcie. Architekci uszanowali również średniowieczną złożoność przestrzenną.

W tym muzeum w kościele znajduje się obecnie jedna z najważniejszych kolekcji średniowiecznych rzeźb kamiennych i największa ilość renesansowych krypt w Irlandii. Duży cmentarz długo nieużywany otacza budynek, a jako część terenu muzeum składa się z małego parku otwartego dla mieszkańców. Dawniej miejsce sakralne, dzisiaj sztuki.

Foto: Christian Richters

Zobacz również: Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu | Dom w kształcie gałęzi projektu Florian Busch Architects

McCullough Mulvin Architects i muzeum w kościele w Irlandii
McCullough Mulvin Architects i projekt muzeum w kościele
Sakralny obiekt zamieniony na muzeum w kościele
Stary zabytek przerobiony na muzeum w kościele
Muzeum w kościele projektu McCullough Mulvin Architects
Stary kościół zaminieniony w muzeum przez McCullough Mulvin Architects
Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter