NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego

Prace nad projektem tego domu jednorodzinnego w podwrocławskich Iwinach rozpoczęły się na etapie, kiedy budynku jeszcze nie było. Było jedynie pozwolenie na budowę. Dzięki temu architektom z pracowni NA NO WO udało się wprowadzić kilka istotnych zmian, które znacząco wpłynęły na funkcjonalność budynku.

Projekt architektów z NA NO WO

Architekci z NA NO WO przeprojektowali geometrię schodów, zwiększając szerokość korytarza i uzyskując reprezentacyjny charakter klatki schodowej. Dodatkowo zlikwidowali małe pomieszczenie spiżarni odzyskując przestrzeń dla kuchni i holu wejściowego. Dzięki temu udało się zlokalizować wymarzoną przez inwestorów wyspę kuchenną, a hol wzbogacił się o niezbędną dla czteroosobowej rodziny, dodatkową zabudowę garderobianą.

NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego

Otwory niektórych drzwi wewnętrznych zostały znacząco powiększone, tak aby wytworzyć połączenie wizualne strefy wejściowej domu, poprzez przestrzeń salonu, z tarasem i ogrodem i uzyskać efekt przenikania światła dziennego między tymi pomieszczeniami. Przeszklone skrzydła drzwiowe, ukryte na co dzień w specjalnie zaprojektowanych wnękach, między ścianą i zabudową meblową, umożliwiają wydzielenie akustyczne, przestrzeni dziennej salonu, jadalni i kuchni od reszty domu. Właściciele wykorzystują to rozwiązanie zwłaszcza podczas spotkań towarzyskich i innych uroczystości.

Różowa sofa w salonie w stylu prowansalskim

Stylistyka nawiązująca do klasycznych i prowansalskich wnętrz

Inwestorzy oczekiwali stylistyki nawiązującej do klasycznych i prowansalskich wnętrz, a aranżacja miała uwzględnić miejsce dla kolekcji ceramiki bolesławieckiej i stylizowanych mebli: stołu jadalnianego i kredensu, które planowali przenieść z dotychczasowego mieszkania. Wznoszony przez nich dom był natomiast zaprojektowany jako oszczędny w detalu, prosty, biały i nowoczesny. Architekci z NA NO WO postanowili zestawić te dwa światy ze sobą na zasadzie kontrastu, a klasyczne detale wprowadzić w sposób nieoczywisty i niedosłowny (np. urwanie kompozycji sztukaterii na ścianie telewizyjnej lub zderzenie klasycznej dekoracji ścian z częściowo otwartą przestrzenią sufitu w łazience i odkrytymi belkami konstrukcyjnymi więźby).

NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego

Ściany i meble w kolorze białym zostały wzbogacone o sztukaterie i frezy, a te które są wykończone w kolorze jasnej szarości otrzymały gładkie wykończenie i prostą nowoczesną formę. Dekoracyjny kredens został obramowany kontrastującą, prostą zabudową meblową. Ustawiony na środku przestrzeni, między jadalnią a salonem, stał się głównym i centralnym elementem aranżacji, dookoła którego odbywa się codzienny ruch domowników i gości.

Jasna kolorystyka wnętrz została uzupełniona o ciemny niebieski kolor, pojawiający się na dekoracyjnych kaflach ceramicznych, nawiązujących do lubianej przez właścicielkę ceramiki bolesławieckiej. Ten sam kolor zastosowano na zasłonach.

NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego

Pracownia NA NO WO

Pracownia NA NO WO architekci została założona w 2012 roku przez Piotra Cugiera i Rafał Tamowicza we Wrocławiu. Zespół tworzą młodzi i kreatywni architekci oraz współpracująca z nimi grupa doświadczonych projektantów branżowych. Choć ich ulubioną stylistyką jest minimalizm oraz proste i geometryczne podziały, to starają się za każdym razem zrozumieć potrzeby i poznać gusta inwestora aby zrealizowany przez nich projekt był źródłem satysfakcji i zadowolenia nie tylko projektantów ale przede wszystkim przyszłego użytkownika.

Zdjęcia: Maciej Lulko

NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego Salon połączony kuchnią NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego Komoda w stylu prowansalskim w przestronnym salonie z drewnianym parkietem NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego Szare ściany w salonie z pięknym drewnianym parkiecie NA NO WO architekci i projekt domu jednorodzinnego

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter