Na przedmieściach Berlina

Na przedmieściach Berlina

Letnie mieszkanie projektu Loft Szczecin powstało w kompleksie pałacowym w otoczeniu lasu na przedmieściach Berlina. Wszystkie pomieszczenia przeszły generalny remont.

Przed rozpoczęciem prac remontowych ze wszystkich pomieszczeń trzeba było usunąć ogromne ilości śmieci. Ściany wymagały osuszenia i renowacji. Podłoga była klepiskiem, tak więc cegły i deski układane były na całej powierzchni. Mieszkanie wykorzystywane będzie głównie latem oraz podczas świąt i imprez okolicznościowych.

Pomysł na projekt wnętrz trochę nawiązuje do starej śródziemnomorskiej architektury, natomiast wyposażenie i umeblowanie w celu uniknięcia banału (często popełnianego w takich przypadkach), miało być nieco ekscentryczne , tajemnicze i eleganckie. Natomiast w strefie kuchennej proste, domowe trochę wiejskie w charakterze. Meble, lampy i wyposażenie skompletowane zostało dzięki kontaktom z kolekcjonerami i handlarzami. W wielu przypadkach poddane zostały kompleksowej renowacji. Większość mebli, lamp, dywanów pochodzi z Polski. Kilka z tych przedmiotów to unikaty (również pojedyncze egzemplarze wykonane na zamówienie przed wielu laty).

Duży wełniany dywan w głównym salonie to Kowary – data produkcji 1968. Komoda w salonie (sąsiadująca z grafiką Wiesława Wałkuskiego), wykonana została na zamówienie dla jednego z działaczy partyjnych na przełomie lat 60-70 w Katowicach. Żyrandol w kuchni projekt polski 60-70 lata. Bardzo ciekawa historia wiąże się z czterema fotelami wykorzystanymi w projekcie (szara tapicerka), kupione zostały na aukcji, wymagały kompleksowego remontu. Są to bardzo rzadkie meble,  powstały w małej wytwórni w Zadzielu koło Żywca specjalizującej się w stylistyce Bauhaus (lata 50). Fabryka została przebranżowiona na produkcję mebli medycznych ponieważ ówczesne władze uznały produkty z Zadziela za zbyt awangardowe.

Wśród wyposażenia znalazły się również produkt czeskie i duńskie z przełomu lat 50-60, jak również zaprojektowane i wykonane przez pracownię Loft Szczecin. Jako ciekawostkę należy wspomnieć fakt, iż w mieszkaniu znajduje się studnia wodna głęboka na osiem metrów.

Na tarasie użyto stołu i stolików własnej produkcji, krzeseł projektu Eamsów z końca lat 60-tych oraz rattanowo- stalowych fotelików z tej samej epoki. Dwie sofy użyte na tarasie to produkty niewiadomego pochodzenia poddane gruntownej rewitalizacji (stolarka i elementy tapicerowane).

Pracownia Loft Szczecin zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli. Posiadają własną stolarnię, w której powstają meble i akcesoria (lustra itp), często są to indywidualne realizacje w pojedynczych egzemplarzach. W projektach starają się wykorzystywać rzadkie meble, lampy, ceramikę, grafiki, dywany itp. Najchętniej wykorzystują przedmioty powstałe w okresie pomiędzy latami 20 a 60-tymi. Meble często poddają renowacji. Kupują je na aukcjach i od zaprzyjaźnionych handlarzy. Dość często realizowane zlecenia dotyczą adaptacji poddaszy, budynków po przemysłowych i starych domów.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter