Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2014

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2014 przyznana. Po obradach jury zdecydowało się uhonorować krakowską siedzibę Cricoteki czyli Muzeum Tadeusza Kantora i siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2014

Po raz kolejny triumfują realizacje, które łączą trzy cechy: zostały wybrane w wyniku międzynarodowych konkursów, ich budowa stała się możliwa dzięki unijnym dotacjom oraz służą dobru publicznemu, głównie kulturze. Jak wysoki był poziom czołówki, świadczy fakt, że w finałowej piątce zabrakło miejsca na takie obiekty, jak Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk), Centrum Kongresowe ICE (Kraków), Afrykarium (Wrocław) czy rozbudowa ASP (Warszawa).

Budynek nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka został nagrodzony tegorocznym Grand Prix Nagrody Architektonicznej magazynu Polityka. Gala przyznania Nagrody Architektonicznej odbyła się 16 czerwca w Służewskim Domu Kultury.

Cricoteka czyli Muzeum Tadeusza Kantora

W finale Cricoteka konkurowała z Filharmonią w Szczecinie, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku i Stacją Kultury w Rumi.

„Nowy obiekt jest wyrazisty, dominuje nad okolicą, ale nie przytłacza ani otoczenia, ani zabytkowego budynku, nad którym się wznosi. Może dlatego, że jego ażurowa cortenowska elewacja z jednej strony nawiązuje do przemysłowego charakteru dzielnicy, z drugiej mimo potężnej skali ma w sobie pewną lekkość” – Piotr Szarzyński, członek jury.

Cricoteka czyli Muzeum Tadeusza Kantora

„Cricoteka to nasza małopolska duma. Jej niebanalna bryła stała się już wizytówką nowoczesnej architektury w naszym regionie, budząc uznanie nie tylko w kraju, ale też za granicą” – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Finałowa piątka konkursu Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2014

Gdański Teatr Szekspirowski

Autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q-Arch Sp. z o.o., kubatura: 53,5 tys. m sześc., koszt: 94 mln zł

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Autorzy: Estudio Barozzi Veiga, współpraca ze strony polskiej: Studio A4, kubatura: 98 tys. m sześc., koszt: 118 mln zł

Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Autorzy: nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o., kubatura: 26,7 tys. m sześc., koszt: 50 mln zł

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Autor: Konior Studio, kubatura: 181 tys. m sześc., koszt: 265 mln zł

Stacja Kultura w Rumi – rewitalizacja dworca kolejowego

Autor: Jan Sikora, kubatura: 7 tys. m sześc., koszt: ok. 5 mln zł


Zobacz również: Design w przestrzeni miejskiej – design miejski | Polski design w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter