Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne dotyczące przestrzeni miejskiej

Prawie cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało blisko osiemset projektów społecznych, z których skorzystało ponad 10 milionów osób. Podczas Gali Projektów Społecznych wyłoniono wyróżniające projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród nagrodzonych jest projekt „Szare mury”, w którym młodzież zamalowuje nieestetyczne graffiti i zastępuje je komicznymi obrazkami bądź cytatami. Projekt był realizowany w ramach programu „Mam swoje Alle”, którego partnerem jest Allegro i zakładał wsparcie mentoringowe pracowników firmy.

Tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii – najlepsze młodzieżowe projekty społeczne

Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja praktyczna młodzieży oparta na zrealizowaniu własnego projektu społecznego od A do Z. W tym roku było trudniej niż zawsze, bo plany młodzieży pokrzyżowała pandemia.

Projekt Szare Mury
Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne – Projekt Szare Mury

Szczególnie alarmująca stała się sytuacja uczniów i nauczycieli, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali wrzuceni w sytuację edukacji zdalnej. W ciągu ostatniego roku pojawiły się liczne badania, które sygnalizowały problem pogarszającej się kondycji psychicznej polskiej młodzieży. Wskazówką w poszukiwaniach sposobu na polepszenie tego stanu okazały się głosy uczestników olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy dawali sygnały, że Zwolnieni z Teorii pozwalają zachować im optymizm w tym niełatwym czasie.

Projekt Jeżech Stond
Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne – Projekt Jeżech Stond

Na zlecenie Fundacji Zwolnieni z Teorii przeprowadzono badanie, które pokazało, że faktycznie osoby, które realizowały w tym roku projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy. Jego wyniki zawarto w raporcie „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii”.

– Wydawać by się mogło, że zamknięcie w domach i nauka zdalna wstrzyma aktywność społeczną młodych ludzi. Okazało się, że nic z tych rzeczy. W tym roku rekordowo dużo projektów zostało doprowadzonych do końca. To oznacza, że młodzież, która powiedziała sobie na jesieni „tak zrobię coś dobrego dla innych” dotrzymała danego słowa. Cieszy nas to, a badania potwierdzają, że zadbali w tym trudnym czasie nie tylko o swoje otoczenie, ale i o swój dobrostan psychiczny – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Paula Bruszewska - prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii
Paula Bruszewska – prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii

Gala Projektów Społecznych 2021

Gala Projektów Społecznych 2021 odbyła się 22 czerwca i była częścią corocznego Wielkiego Finału. To podsumowanie VII edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Podczas wydarzenia, które poprowadził Marcin Prokop, dziennikarz i prezenter telewizyjny, zaprezentowano wszystkich Finalistów i przyznano prestiżowe Wilki za najlepsze projekty społeczne realizowane w tym roku.

Projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach: zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

Projekt Dziadkowie Biznesu
Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne – Projekt Dziadkowie Biznesu

W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów: #PoznajMYTarnobrzeg, Szare Mury, Aleja Czystych Serc, BeeApp, Graj w zielone, Befriend, Częstochowski przegląd poezji, Jeżech stond, Dziadkowie biznesu, Kompas Kryzysowy, OUTyzm, Maturalni – spełniamy maturalne marzenia, zdezINFORMOWANI, Piekło Internetu, See the Sea, W Krainie Snów.

W kategorii przestrzeń miejska wygrały zespoły: „Szare mury” z Torunia oraz tarnobrzeski „PoznajMY Tarnobrzeg”. Projekt „Szare mury” ma na celu zmianę aranżacji miasta. Młodzież zamalowuje wulgarne i nieestetyczne graffiti i zastępuje je obrazkami bądź cytatami, które wywołają uśmiech u przechodniów i lokalnej społeczności. Projekt był realizowany w ramach programu „Mam swoje Alle”, którego partnerem jest Allegro i zakładał wsparcie mentoringowe pracowników firmy.

Projekt Szare Mury
Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne – Projekt Szare Mury

– Cieszę się, że Allegro mogło wspierać was w realizacji projektów społecznych. To ogromna przyjemność, obserwować jak młodzi ludzie, chcą mieć wpływ na świat, w którym żyją. Gratuluję wam determinacji i cierpliwości w przejściu przez wszystkie etapy olimpiady. Szczególnie dziękuję tym z was, którzy zdecydowali się rozwijać w ramach programu Allegro „Mam swoje Alle”. Umiejętności, które zdobyliście to niezwykle cenne kompetencje, które wykorzystacie w przyszłości – mówiła podczas Gali Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability, Allegro.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są TUTAJ.

Projekt W krainie Snów
Najlepsze młodzieżowe projekty społeczne – Projekt W krainie Snów

Zwolnieni z Teorii

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo.

Zobacz również: Konkurs 30/30 – najlepsza okładka płytowa 2020 roku ujawniona | Wystawa i aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter