Najmniejszy dom w Polsce

Najmniejszy dom w Polsce

DOMO DOM projektu architekta Tadeusza Lemańskiego to dom jednoosobowy o powierzchni z pełnym programem, niezbędnym do wygodnego zamieszkania, ale z jednym zastrzeżeniem, minimalizacją niezbędnej powierzchni.

Dom jednoosobowy, w przeciwieństwie do ”domów dla singla”, nie narzuca swoją nazwą stylu bycia mieszkańca. Dom jednoosobowy, ma zapewnić potencjalnemu mieszkańcowi komfort posiadania domu, czyli bliskość przyrody, dystans do sąsiadów i rzecz dosyć ważną w obecnych czasach garaż na samochód, motocykl, czy też rower i miejsce na schowanie np. deski z żaglem. Wszystko w zależności od charakteru użytkownika.

Myśląc o podstawowym programie domu, wymieniamy jednym tchem: salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i…oczywiście garaż. Taki program po zsumowaniu daje nam całkiem niezły bilans metrów kwadratowych. Ale przykład tego domu zaprzecza ogólnie przyjętym schematom.

Ideą projektu było minimalne zaprojektowanie poszczególnych pomieszczeń, jednak tak aby nie traciły absolutnie nic ze swojej funkcjonalności. Nie łatwym zadaniem były również określone warunki zabudowy, narzucające obowiązek przekrycia budynku dachem dwuspadowym.

Pomysł na dom, to prosta bryła prostopadłościanu, w której zawarto wyjściową funkcję – pokój dzienny z aneksem kuchennym. Aby spełnić wymogi decyzji o warunkach zabudowy, sypialnia została przeniesiona na poddasze, a garaż wsunięty pod spód. Do sypialni na poddaszu dostaniemy się po schodach opartych na ścianie garażu. Okna wzdłuż biegu schodów doskonale doświetlają klatkę a kształtem podkreślają dynamikę bryły, która wraz ze schodami unosi się do góry. Sypialnia doświetlona jest trzema oknami połaciowymi od wschodu, pokój dzienny natomiast posiada przeszklenie od zachodu na całej ścianie.

Bryła narzuciła sposób konstrukcji budynku. Ściany i stropy zaprojektowano jako monolityczne powierzchnie żelbetowe. Tak wykonana konstrukcja została następnie ocieplona i wykończona materiałem elewacyjnym: kamienieniem i blachą tytanowo-cynkową. Wewnątrz budynku zastosowano posadzki żywiczne i tynki cementowo-wapienne, jedynie schody wykończono drewnem dębowym. Celem tego zabiegu było podkreślenie ich funkcji i nadania im meblarskiego akcentu.

Materiały wykończenia domu dobrano tak, aby wpasować się w okolicę. Dom zlokalizowany jest przy ul. Zakamycze w Krakowie, na skraju Lasu Wolskiego. W okolicy nie brakuje nowoczesnych domów i typowej wiejskiej zabudowy sprzed dziesiątek lat. Las Wolski i najbliższa okolica to również obiekty twierdzy Kraków, forty, schrony. Garaż obłożony jest ciętym na gładko jasno szarym piaskowcem, dobranym bez skaz i żółtych przebarwień a pozostała część domu pokryta jeszcze szczelnie czarną blachą tytanowo cynkową. Materiały obecne w sąsiadującej przestrzeni od ponad stu lat, zastosowane na domu nie budzą wątpliwości jego nowoczesnego i lekkiego charakteru.

Z końcem 2013 roku jury wybrane przez Stowarzyszanie Architektów Polskich wyłoniło ten projekt, jako jeden z dziesięciu najlepszych realizacji domów reprezentujących Polskę na wystawie V4 Family Houses – domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Powierzchnia domu to 40 m2 plus garaż 22 m2

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter