Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy

Warszawa skrywa architektoniczne perełki. Mieszkania pachnące secesją, imponująco wysokie, zalane słońcem, z kunsztownymi detalami – stolarką, piecami kaflowymi czy sztukaterią. Zobaczcie jedno z nich! Przed Wami realizacja pracowni Nasciturus design.

Wnętrze projektu Nasciturus design

Czasem można się na nie natknąć wśród anonsów o sprzedaży nieruchomości. Jednak kupno takiego kąska to temat dla odważnych. I nie tylko dlatego, że wszyscy jak mantrę powtarzają „remont starych przestrzeni to zawsze niespodzianka”. Przede wszystkim dlatego, że praca ze starą tkanką architektoniczną to praca ze zbiorową pamięcią i swego rodzaju niepisane zobowiązanie – deklaracja bycia uważnym.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - salon w ciemnych kolorach
Drugie życie mieszkania w kamienicy

Przekonała się o tym Agnieszka Komorowska-Różycka, która przy wsparciu wspólniczki z pracowni Nasciturus design – Katarzyny Kiełek – nadała drugie życie mieszkaniu w kamienicy z początku XX w. Rozpoczynając nowy rozdział życia niedaleko Placu Konstytucji, zaczęła poniekąd nową drogę jako projektantka. Pracownia Nasciturus design działa już 15 lat, ale faktycznie to mieszkanie skradło serca projektantek i sprawiło, że na dobre pokochały wnętrzarskie rewitalizacje.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - wyspa kuchenna
Realizacja pracowni Nasciturus design

Mieszkanie na warszawskim Śródmieściu

Zanim Agnieszka Komorowska-Różycka i Katarzyna Kiełek rozpoczęły trwającą 1,5 roku przygodę z mieszkaniem na warszawskim Śródmieściu, ich pracownia specjalizowała się we wnętrzach industrialnych. Beton, stal, szkło były ich znakiem rozpoznawczym. Wdrapując się po schodach zabytkowej klatki schodowej na 3 piętro kamienicy z 1904 roku, poczuły jednak że ich ukochany dotychczas język przestaje być adekwatny.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - kolorowy dywan w salonie
Projektantki postanowiły uchwycić w projekcie ducha metropolii

Oddychały klimatem starej Warszawy, wyczuwały jej dawny splendor i zapragnęły odkurzyć to, co pozostało z tego blasku. Nie chciały poprzestać na poprawnym odrestaurowaniu przestrzeni, stworzeniu estetycznego skansenu. Postanowiły uchwycić w projekcie ducha metropolii, którą znają i kochają; zaprojektować nową jakość, która będzie się wyłaniać w rozmowie tego, co stare, z tym, co nowoczesne.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - grafika w warszawskim mieszkaniu
Wnętrze 120-metrowego mieszkania w Warszawie

Współczesny układ funkcjonalny mieszkania

Zresztą nie wszystko, co zastały na miejscu było do zaakceptowania. Zmieniły się pewne standardy, dlatego na pierwszy ogień poszedł układ funkcjonalny mieszkania, który trzeba było koniecznie uwspółcześnić. W oryginalnym planie 120-metrowa przestrzeń była podzielona na kilka malutkich pomieszczeń, wyodrębnionych między innymi z myślą o służbie. Projektantki połączyły je w jedną strefę dzienną złożoną z kuchni, jadalni i salonu z sąsiadującą z nimi łazienką gościnną oraz strefę intymną gospodarzy, na którą złożyły się duża sypialnia z otwartym na nią salonem kąpielowym.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Postawiono na współczesny układ funkcjonalny mieszkania

Projektantki do dziś z uśmiechem wspominają akcję transportową podciągu, który okazał się niezbędny, by wzmocnić łukowaty strop po wyburzeniach. Wnoszenie 6-metrowej belki po schodach wymagało niemałej ekwilibrystyki. Bardzo żmudnym i pracochłonnym zajęciem było również skuwanie głuchych tynków i kładzenie nowych. Najmilszym etapem tego procesu było odkrycie pięknej, przedwojennej cegły, która została wyeksponowana na jednej z reprezentacyjnych ścian.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - hol z piękną grafiką
Sztukateria w mieszkaniu projektu Nasciturus design

Sztukateria w mieszkaniu projektu Nasciturus design

Z dużą czułością przyjrzały się także stolarce. O ile oryginalną udało się uratować (została wyposażona w nowoczesne klamki Linea Cala), o tyle okna niestety trzeba było wymienić. Sztukaterie – charakterystyczne dla stylu epoki – stały się jednym z motywów przewodnich apartamentu. Kunsztowne wzory ozdobiły ściany i ich zwieńczenie z sufitem.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Minimalistyczna zabudowa w kuchni

Dyskretny i kunsztowny wzór projektantki wprowadziły też na frontach minimalistycznej zabudowy w kuchni. Spiżarnia wyłożona eleganckim fornirem i podświetlana ma wewnątrz mnóstwo półek i szafek cargo. Sprytnych rozwiązań jest zresztą w kuchni więcej – na wyspie zainstalowano płytę kuchenną Bora z wyciągiem umieszczonym między polami grzewczymi, a przy zlewie – baterię Franke, która składa się i chowa, nie zakłócając, gdy to nie jest potrzebne, czystych linii. W całym mieszkaniu widać dużą lekkość w operowaniu geometrią.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - duże łóżko w sypialni
Stylowa sypialnia połączona z łazienką

Projektantki z pracowni Nasciturus design wybrały do wnętrza bardzo efektowne i charakterystyczne lampy sygnowane nazwiskami największych światowych designerów. Nad wyspą zawisły trzy „pająki” od Vibii z kolekcji Ericka Levy’ego, a obok kanapy charakterystyczna lampa na ramieniu – „265” od Flos. Regularny rytm wprowadza do salonu regał na książki malowany proszkowo na czarno i wykonany przez przyjaciela projektantek. Geometria jest także widoczna w małżeńskiej sypialni – począwszy od tapicerowanego zagłówka łóżka, poprzez lampki nocne na wysięgnikach czy autorską konstrukcję przygotowaną pod prysznic. Szyba ujęta w graficzną ramę świetnie pasuje do oszczędnej armatury Zucchetti.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Gra kontrastów kolorów i temperatur

Gra kontrastów kolorów i temperatur

W całym apartamencie konsekwentnie wykorzystano te same materiały wykończeniowe, stosując grę kontrastów kolorów i temperatur. Na blacie kuchennym oraz na półce pod wiszącymi szafkami w salonie znalazł się szlachetny czarny marmur Nero Marquina z pięknym rysunkiem białych żyłek. Cienkie i do złudzenia przypominające naturalny kamień, ale dużo lżejsze mleczne spieki kwarcowe wybrano jako okładzinę na wyspie kuchennej oraz ścianach łazienki zintegrowanej z sypialnią. Na podłodze we wszystkich pomieszczeniach położono poszarzany, zabezpieczony olejowoskiem dębowy parkiet.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - kabina prysznicowa w łazience
W całym apartamencie konsekwentnie wykorzystano te same materiały wykończeniowe

Projektując dla połowy duetu Nasciturus design, architektki wnętrz po raz pierwszy w dziejach pracowni mogły o wszystkim decydować same i spełniać marzenia. Dlatego pozwoliły sobie na bardziej awangardowe pomysły – wolnostojącą wannę w sypialni czy wizjonerskie wzornictwo. Kwintesencją tego ostatniego są w apartamencie projekty Marcela Wandersa – biała, przeskalowana lampa „Faro” i kwiecisty, wielkoformatowy dywan „Fool’s Paradise” od Moooi, które królują w salonie. Pytane o to, czy powtórzyłyby to doświadczenie, odpowiadają jednogłośnie: „tak, zdecydowanie, chcemy takich więcej!”.

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Projektantki pozwoliły sobie na bardziej awangardowe pomysły

Pracownia Nasciturus design

Nasciturus design to zespół profesjonalistów, dla których aranżacja wnętrz to prawdziwa pasja. Pracownię tworzy zespół projektantów, którzy od 2004 roku zrealizowali ponad tysiąc kompleksowych projektów wystroju wnętrz szytych na miarę oczekiwań Klientów Indywidualnych i Biznesowych. Na swoim koncie posiadają projekty aranżacyjne mieszkań i apartamentów, domów jednorodzinnych, hoteli, restauracji, biur, gabinetów medycznych oraz salonów SPA.

Zdjęcia: Hamish Cox

Zobacz również: Sypialnia w Szczecinie z meblami od Loft Kolasiński | Modern classic w stylowym apartamencie

Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy
Nasciturus design i drugie życie mieszkania w kamienicy - wanna wolnostojąca w łazience
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter