Nasu: lampa do samodzielnego złożenia niczym puzzle 3D

Nasu to mała pracownia zajmująca się produkcją i projektowaniem lamp oświetleniowych. Jest to firma rodzinna prowadzona przez Piotra Nalepkę, któremu pomagają przyjaciele i najbliższa rodzina.

Lampy wykonywane są w technologi CNC przy użyciu plotera frezującego. Wycinane są z płaskich płyt materiału – sklejki lub tworzyw sztucznych, a ich krawędzie wygładzane ręcznie. Sprzedawane są w zestawach do samodzielnego montażu. Składa się je bez użycia narzędzi lub kleju, podobnie jak puzzle 3D. Ze względu na udział technik komputerowych technologię produkcji można nazwać współczesnym rzemiosłom, jednak każda lampa powstaje najpierw w głowie autora i zaprojektowana jest w formie odręcznych rysunków.jest to mała pracownią zajmująca się produkcją i projektowaniem lamp oświetleniowych.

Piotr Nalepka z zawodu jest architektem. Od kilku lat, w Głogowie prowadzi małą manufakturę, w której pod marką NASU tworzy własne lampy o unikalnym wzornictwie. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i zajmował się projektowaniem budynków. Po prawie 20 latach w zawodzie postanowił to zmienić i zająć się wzornictwem.

Chciałem projektować coś w mniejszej formie i sprzedawać jako produkt. Nie miałem doświadczenia tak w handlu jak i w produkcji. Miałem natomiast duże doświadczenie w robieniu makiet i trochę wiedzy stolarskiej po moim dziadku kołodzieju, stolarzu i modelarzu. Jeszcze w szkole podstawowej planowałem zostać stolarzem a potem fascynowało mnie szkutnictwo. Kiedyś wymyśliłem sobie coś w rodzaju lampy, którą chciałem zrobić do swojej pracowni … jak tylko będę miał na to czas. Podobały mi się pomysły na powieszenie w pomieszczeniu fragmentów konstrukcji łodzi lub samolotu. Stąd wziął się pomysł na projektowanie i budowanie lamp, takich jak to co zawsze mnie inspirowało. Kupiłem frezarkę CNC, nauczyłem się jej obsługi, dopracowałem cały proces produkcji i dopiero wtedy zaprojektowałem i wykonałem pierwszą lampę – mówi projektant.

W powietrzu
Bardzo duża, nowoczesna, wisząca lampa. Inspirowana konstrukcją statku powietrznego. Lekka i przestrzenna w odbiorze. Ciekawie wygląda nisko nad stołem w jadalni, miejscem do pracy czy w sali konferencyjnej. Pasuje stylów od nowoczesnego poprzez loft a nawet steampunk.

Korpus lampy w 17 płaskich częściach, w zestawie do samodzielnego złożenia. Montaż prosty bez użycia narzędzi i bez kleju. Lampa do zawieszenia, wyposażona w 4 stalowe linki w żeglarskim stylu, z karabińczykiem i szeklą. Płynna regulacja wysokości – max 150cm. Podsufitka stalowa malowana proszkowo, biały mat.

Czarna Gwiazda
Przypomina gwiazdę lub skrzydła ptaka. Nawiązuje do stylu Art Deco. Pasuje do nowoczesnego stylu od loft poprzez glamour a nawet bardziej tradycyjnych czy ludowych wnętrz.

Korpus lampy w 25 płaskich częściach, w zestawie do samodzielnego złożenia. Montaż jest prosty bez użycia narzędzi i bez kleju. Lampa do zawieszenia, wyposażona w 4 stalowe linki w żeglarskim stylu, z karabińczykiem i szeklą. Płynna regulacja wysokości – max 150cm. Podsufitka stalowa malowana proszkowo, grafitowy mat.

Himmeli
Lampa inspirowana Himmeli – fińską ozdobą ludową podobną do polskich świątecznych pająków. Himmeli miały przynosić domownikom szczęście i obfitość zbiorów. Słowo Himmel w językach germańskich oznacza niebo. Lampa wspaniale prezentuje się w przestrzeni i z każdej strony wygląda inaczej.

Lampa wykonana ze naturalnej surowej sklejki. Korpus lampy składa się aż z 7 części różnej wielkości. Idealnie nadaje się do użycia z kolorowymi kablami.

Lajt Himmeli
Lampa inspirowana Himmeli – fińską ozdobą ludową podobną do polskich świątecznych pająków. Himmeli miały przynosić domownikom szczęście i obfitość zbiorów. Słowo Himmel w językach germańskich oznacza niebo. Lampa wspaniale prezentuje się w przestrzeni i z każdej strony wygląda inaczej.

Lampa wykonana ze naturalnej surowej sklejki. Korpus lampy składa się z 4 płaskich części i „wieszaka”.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter