NeoFolk – Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją

NeoFolk to najnowsza propozycja marki Tatuum na sezon wiosna-lato 2021. Kolekcja jest współczesną interpretacją polskich tradycyjnych wzorów ludowych oraz ich kolorystyki. To sięganie do korzeni i nadawanie im nowych form, to przenoszenie piękna lokalnej sztuki użytkowej do codzienności nowoczesnych kobiet.

NeoFolk – Dorota Koziara x TATUUM

Tworząc kolekcję NeoFolk, marka podjęła współpracę z Dorotą Koziarą, projektantką, artystką, architekt wnętrz, dyrektor artystyczną i kuratorką wystaw, przez międzynarodowe media uznaną za ambasadorkę polskiego designu na świecie.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - bluzka AMMA - spodnica BRUNI
NeoFolk – Dorota Koziara x TATUUM

Przy okazji tej współpracy, Dorota Koziara podjęła się zaprojektowania kolekcji tkanin. NeoFolk jest efektem jej współpracy z Rafałem Gmerkiem, głównym projektantem kolekcji damskiej Tatuum, od wielu lat tworzącym ubrania, w których wciąż na nowo zakochują się Klientki polskiej marki.

NeoFolk – Kolekcja inspirowana polską tradycją

Dorota Koziara, od lat prowadząca swoje studio w Mediolanie, w ramach projektu odbyła podróż po Polsce w celu poszukiwania tradycji. Odwiedziła wiele muzeów etnograficznych, skansenów, odbyła szereg rozmów z etnografami oraz rzemieślnikami zajmującymi się zanikającymi zawodami. Jej podróż była polem badawczym, które stało się bazą do stworzenia kolekcji NeoFolk.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - bluzka LILENA - spodnie KAMILA
NeoFolk – Kolekcja inspirowana polską tradycją

W kolekcji tkanin znajdujemy wzory inspirowane wybranymi motywami dekoracyjnymi haftów typowych dla Kaszub, Pałuk, łowickimi pasiakami i wycinankami czy w końcu – typowym dla stroju krakowskiego pawim oczkiem.

„Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów. Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna. We wnętrzach pojawia się skromnie kolor, a w strojach – zestawienia czerni z bielą i dodatkowo ostrą czerwienią. To bardzo surowe, ale zarazem eleganckie zestawienia. Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru. Miejsca, tradycyjne polskie wzory i bogate kolory były dla mnie bazą do stworzenia współczesnej kolekcji tkanin NeoFolk” – podsumowuje Dorota Koziara.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - bluzka SLAWA - spodnie MARITA
NeoFolk – Kolekcja inspirowana polską tradycją

W ramach kolekcji NeoFolk powstała również kolekcja jedwabnych chust autorstwa Doroty Koziary, które, podobnie jak tkaniny na ubrania, są współczesną interpretacją polskiej tradycji ludowej.

Duch marki

NeoFolk to kolekcja, która w wyjątkowy sposób wpisuje się w wartości stojące za TATUUM. Współpraca z Dorotą Koziarą była dla marki czasem ogromnie inspirującym i otwierającym na nowe, fascynujące perspektywy. Powstałe w jej wyniku ubrania jednocześnie współgrają z duchem TATUUM i otwierają ją na nowe źródła.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - marynarka MOKA
NeoFolk – Dorota Koziara x TATUUM

Połączenie nowoczesnej interpretacji motywów i kolorów pochodzących z kultury ludowej z ponadczasowym designem, jakościowym krawiectwem oraz zaspokajaniem potrzeb Klientki TATUUM sprawia, że kolekcja NeoFolk to dla marki wyjątkowy powód do dumy.

Bogactwo wzorów i kolorów

Kolekcja NeoFolk nie mogłaby istnieć bez wyjątkowych wzorów, interpretacji motywów ludowych pochodzących z różnorodnych regionów Polski. Kulturą łowicką inspirowane są wzory Blulovicz oraz Fullovicz. W przypadku pierwszego z nich podstawą do graficznej interpretacji były wycinanki łowickie, Fullovicz inspirowany jest natomiast łowickimi pasiakami. Przepiękne, często kontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne stanowiły podstawę tkanych ręcznie materiałów, wykorzystywanych zarówno w strojach ludowych, jak i w elementach wyposażenia wnętrz. Intensywne czerwienie, pomarańcze, fiolety, róże, zielenie, turkusy, błękity, żółcie…

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - FULLOVICZ
FULLOVICZ

Tkanie pasiaków dziś należy do rzadkości – niewielu jest rzemieślników, którzy kultywują tradycję tkania według dawnych zasad. W pasiakach zafascynowała nas odwaga użycia koloru. Inspiracje łowickimi pasiakami znalazły się w projektach tkanin i chust Fullovicz. Blulovicz jest natomiast wzorem, który pojawia się wyłącznie w projekcie jedwabnych chust. Łowickie pasiaki były również źródłem inspiracji do bazowego koloru zestawionego z kaszubskim motywem we wzorze Sole.

Kaszuby to jeden z nielicznych polskich regionów, które do dnia dzisiejszego kultywują swój język i tradycje. Wzór Sole zainspirowany jest jednym z elementów haftów tego regionu, symbolizującym słońce. Drugim wzorem autorstwa Doroty Koziary inspirowanym elementami motywów kaszubskich jest Kleczi, który występuje zarówno na tkaninach, jak i w jedwabnych chustach.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - KLECZI
KLECZI

Pąk, jeden z typowych elementów wzorów kaszubskich, sprowadzony został do uproszczonego znaku. Występuje jako baza do projektu chust, a powielany symetrycznie stał się bazą do projektu tkanin lnianych i bawełnianych.

Wzór o nazwie Tucholski nawiązuje do szczególnej kultury Pałuk, która powiązana jest z kulturą kaszubską i wielkopolską. Do kolekcji wybrany został jeden z charakterystycznych wzorów haftów – tulipan. W kolekcji NeoFolk interpretacja tego motywu, sprowadzonego jak pozostałe do znaku graficznego i powielanego, znalazła swoje zastosowanie jako motyw występujący na jedwabnych chustach.

W interpretacjach kultury ludowej nie mogło zabraknąć motywów z regionu Małopolski. Wzór Craclove to inspiracja krakowskim strojem ludowym, a w szczególności jego symbolem, magicznym pawim piórem, które dodawało dostojności. Pawie dotarły do Europy z Indii. Stały się bardzo popularne na polskich dworach i w ogrodach.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - CRACLOVE
CRACLOVE

Z czasem pawie pióra jako symbol elegancji zastąpiły kwiaty w czapkach krakowskich strojów ludowych. Ten egzotyczny dla Polski element w kolekcji NeoFolk sprowadzony do znaku graficznego jest bazą do lnianych tkanin oraz wzorem chust jedwabnych o nazwach Redcracow i Blucracow.

Wyjątkowe modele w duchu TATUUM

W kolekcji NeoFolk znajdziemy zarówno eleganckie, klasyczne w kroju garnitury damskie, jak i zwiewne, nawiązujące do folkloru sukienki, spódnice i bluzki. Dopasowane, taliowane formy towarzyszą swobodnym, zwiewnym i oddychającym sylwetkom.

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - marynarka MOKA
Wyjątkowe modele w duchu TATUUM

Wracanie do korzeni zainspirowało twórców kolekcji do wybrania do części modeli materiału o długiej tradycji w polskiej modzie – lnu. Obok niego pojawia się nowoczesna odpowiedź na potrzeby zrównoważonego rozwoju – wiskoza ECOVERO. NeoFolk także na tej płaszczyźnie łączy przeszłość i teraźniejszość.

„Wyjątkowość tej kolekcji w głównej mierze polega na tym, że czerpiemy z wszystkich naszych korzeni, i w nowoczesny sposób staramy się pokazać to naszemu klientowi. W całej kolekcji najważniejsze było to, żeby nie zabić jej wielością wzorów i dużą ilością kolorów, a żeby wzory, które występują, które zostały wybrane do kolekcji, nawzajem się uzupełniały i były ze sobą kompatybilne” – Rafał Gmerek, projektant marki Tatuum.

Foto: Bernard Hołdys

NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - marynarka MOKA - spodnie SOMKO - bluzka LILENA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - marynarka MOKA - spodnie SOMKO
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - marynarka MOKA - spodnie SOMKO
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka PAULA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka OLIA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka OLIA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka LAMOKINA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka KENISA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka KENISA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka SAFIANA
NeoFolk - Dorota Koziara x TATUUM i kolekcja inspirowana polską tradycją - sukienka TEKLA
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter