Mieszkańcy Gdańska z pewnością doskonale znają lokal Nie/Mięsny – miejsce, które poprzez pełną barw i smaków kuchnię łączy ludzi i sprzyja spotkaniom. W ubiegłym roku właściciele zdecydowali się otworzyć kolejną siedzibę. Nowy lokal gastronomiczny trójmiejskiej marki Nie/Mięsny zaprojektował duet architektów – Mateusz Piotrowski z Pracowni 2lf oraz Ula Schönhofer. Aranżację wnętrz w charakterystycznym PRL-owskim pawilonie sfotografowała Beata Czurakowska z lokum.studio.
Lokal gastronomiczny w byłym sklepie mięsnym – nowoczesna aranżacja po PRL-owskich przestrzeni
Nie/Mięsny od kilku lat stanowi jeden z charakterystycznych punktów na mapie gastronomicznej Trójmiasta. Właściciele – Kuba i Karolina – są znani mieszkańcom jeszcze z czasów, gdy prowadzili food trucka pod nazwą Muka Bar, serwując klientom przepyszne dania z falafela i hummusu. Jednak oficjalna historia marki Nie/Mięsny rozpoczyna się w 2018 roku – w momencie otwarcia pierwszego lokalu na Dolnym Mieście w Gdańsku.
Stała siedziba Kuby i Karoliny powstała w byłym sklepie mięsnym z czasów PRL-u. Projekt wnętrz, stworzony we współpracy z Mateuszem Piotrowskim z Pracowni 2lf, zakładał wykorzystanie niektórych elementów dawnego wystroju, takich jak chociażby stare haki masarnicze. Właściciele zdecydowali się także zachować oryginalny szyld “MIĘSNY”, do którego dopisali swoją własną narrację. W ten sposób powstało nowoczesne bistro wpisane w historyczną tkankę miejską.
Nowy lokal gastronomiczny trójmiejskiej marki Nie/Mięsny – w dialogu z przeszłością
Pod koniec 2022 roku właściciele zdecydowali się otworzyć drugi lokal, również w PRL-owskim pawilonie – tym razem w dzielnicy Oliwa, w pobliżu kampusu uniwersyteckiego. Nowa siedziba miała być kontynuacją idei przewodniej marki Nie/Mięsny, jaką jest kuchnia, która łączy. Stąd dwa menu – mięsne i wegetariańskie – inspirowane pełną kolorów i aromatów kuchnią Bliskiego Wschodu. Głównym założeniem było więc stworzenie miejsca sprzyjającego spotkaniom oraz nawiązującego charakterem do pierwszej siedziby. Za projekt wnętrz odpowiadał duet – Mateusz Piotrowski i Ula Schönhofer.
Aby nawiązać dialog z historią marki oraz przeszłością PRL-owskiego pawilonu z olbrzymim grzejnikiem Faviera, architekci zdecydowali się wykorzystać część zastanych mebli, które poddano renowacji i wymianie tapicerki. W lokalu znalazły się okrągłe stoły przy oknach, tapicerowane ławy oraz aneks z niższymi stolikami i pufami, dzięki czemu każdy z gości znajdzie tu coś dla siebie. Na uwagę zasługuje także wykorzystanie pierwotnej bryły baru – dawniej pokrytej wzorzystymi płytkami, a obecnie subtelnie zdobionej pionowymi podziałami. Pionowy rytm powraca w drewnianej dekoracji okien, będącej odniesieniem do architektury pierwszego lokalu.
Znak rozpoznawczy lokalu użytkowego – wyrazisty charakter aranżacji
Mimo wielu nawiązań do pierwszej siedziby Nie/Mięsnego, nowy lokal wyróżnia się zindywidualizowanym charakterem. Projektanci zdecydowali się uwydatnić sufit z widoczną instalacją poprzez mocny akcent kolorystyczny w postaci sjeny palonej, który kontrastuje z posadzką w pastelowych kolorach. Jej subtelny wzór został skomponowany z pojedynczych płytek gresowych barwionych w masie. Ściany pomiędzy zostały pomalowane w delikatnych beżowo-oliwkowych odcieniach, a przestrzeń za barem dodatkowo wyróżnił pas z białych płytek oraz półki na zamkniętej konstrukcji z płaskowników stalowych.
Kwadratowe białe płytki zestawione z intensywnym odcieniem sjeny palonej zostały także wykorzystane w aranżacji toalety, której ozdobą stało się lustro o nieregularnym kształcie. Wejście do toalety zostało oddzielone od siedzisk ścianką z siatki i profili stalowych, która pełni także funkcję miejsca na ubrania. Dekoracyjnym uzupełnieniem aranżacji stały się rośliny oraz nowe oświetlenie. Oprócz wiszących żarówek vintage i reflektorów sufitowych architekci zastosowali lustrzane kinkiety własnego projektu. Dzięki temu nowy lokal gastronomiczny trójmiejskiej marki Nie/Mięsny stał się przytulnym i niezwykle klimatycznym miejscem.
Miejsce: Nie/Mięsny | niemiesny.pl
Projekt: Mateusz Piotrowski – pracownia2lf.pl | Ula Schönhofer – ulasch.com
Zdjęcia: Beata Czurakowska | instagram.com/lokum.studio
Zobacz również: Winiarnia Winyl w Poznaniu | Restauracja FUEGO – hiszpańska restauracja w Kołobrzegu